Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

İnancımı kaybetmek üzereyim...

Yanıt
Old 11-04-2007, 13:04   #1
öğrenci(auhf)

Soru İnancımı kaybetmek üzereyim...

iyi günler,
Ben de 2. sınıf öğrencisiyim. Ancak bu aralar kafam fazlasıyla karışık. Ben bu fakülteden mezun olduğumda elimde sadece diplomayla kalmak istemiyorum..
Büro mu açsam, bir şirkete veya hukuk bürosuna mı başvursam ya da kurum avukatlığımı bana göredir diye düşünüyorum. Tüm bunları nasıl yapacağımı ve ne gibi vasıflara sahip olmam gerektiğini bilmiyorum. Körü körüne okuyormuşum gibi geliyor ve bu benim çok canımı sıkıyor. İnancımı kaybetmek üzereyim...
Bize yol gösteren kimse yok tamamen kör ilerliyoruz. Özellikle her sene 500 öğrenci ala nbir okulda okuyor olmak insanı daha endişelendiriyor. Yüzlerce kişi arasında birisin sadece...
Gerçekten körü körüne mi okuyoruz?
Old 11-04-2007, 16:55   #2
Av.Turan

saygıdeğer arkadaşım ve mustakbel meslektaşım, bence kendine de mesleğe de haksızlık ediyorsun.körü körüne okumuyorsun ve elinde güzel bir mesleğin var sıkma sen canını.
Old 11-04-2007, 17:10   #3
levent baştan

sevgili arkadaşım özellikle Hukuk Fakültesinde körü körüne okumak diye bir kavram olamaz.Sen okulu bitirdiğinde göreceksin ki hiçte karamsarlık yapmana değmezmiş
Old 12-04-2007, 00:24   #4
cesur_yürek

Sayın arkadaşım , erken tedirginlik yaşıyorsunuz.Daha yolun başında sayılırsınız.Karamsar olmayın..Zira Okulunuzu bitirmeye yakın hukukun hangi alanında çalışacağınıza dair kafanızda netlik oluşur .

Başarılar ..
Old 12-04-2007, 15:06   #5
Avukat Neslihan

Mutlu

"İnancımı kaybetmek üzereyim..." cümlenizi gördüm ve yanıtlamak istedim.

Muhakkak ki körü körüne, boşu boşuna okumuyorsunuz. Eğitim asla boşuna yapılmış olmaz. Ancak mesleğinde henüz adım atmaya başlamış bir çocuk kadar ilerlemiş yeni bir avukat olarak size nacizane tavsiyem, kendinizi geliştirmeye çalışmanız ; hem okulunuza hem kişisel gelişiminize de önem vermenizdir. Örneğin ; dil , teknoloji , okuma ve araştırma alışkanlığı, genel kültür.... Aklıma gelmeyen başkaca alanlar da vardır mutlaka. Bu çabalar hem kendinizi iyi hissetmenizi sağlar hem de ileride hangi alanda çalışırsanız çalışın sizin işinize yarar.Elbetteki şimdiden geleceğinizi tahmin edemezsiniz ve kabul etmemiz gerekir ki mevcut eğitim sistemimizde karşılıklı etkileşime dayalı, teoriğe ek olarak pratik hakkında da eğitimler içeren taraflar eksiktir. Ama siz bu eksik tarafları kapatmaya çalışabilirsiniz. Uygulamanın seyrini takip edebileceğiniz yerlerde vakit geçirebilir, bol bol okuyabilirsiniz. Çok da zor olmasa gerek. Başarılar diliyorum.
Old 12-04-2007, 23:47   #6
oguzhand0

Eğer inancını kaybetmeyi kafana koyarsan emin ol senin için bu çok kolay olacaktır. Ben de 2. sınıf öğrencisiyim. Ancak içimde umutsuzluk değil aksine; avukatlık mesleğine başladığımda yapacaklarım için umutlar var. Boş oturmaktansa; bir şeyler yap. 2. üniversite oku, onu bitir 3.ye başla, tez yaz, araştırmalar yap, 2. yada 3 ve yahut 4. yabancı dil edin, al Yargıtay kararlarını oku, anayasa mahkemesi kararlarına göz gezdir, yaz geldiğinde bir avukata git sizin "yanınızda çalışabilir miyim" de. Para falan da alma dosyaları oku dilekçe nasıl yazılıyor ona bak en azından büronun tozunu yut.Ankara’dasın muhtemelen; 1001 türlü mahkeme var orda boş zamanlarında dava izle. Kendini geliştir.Şu yazdıklarım sadece düşünmeden aklıma gelenler.Bir de sen düşün bakalım..

Kardeşim sen hukuk kazanmışsın!
Ne bu umutsuzluk.
Mezuniyetten sonra bir pazara gireceksin ve kendini ne kadar yetiştirebilirsen o kadar değerlenirsin.
Emin ol bu sitede gezinip; davalara, makalelere, konulara bakmak bile seni inançsızlıktan daha yetkin kılacaktır..

SAYGILARIMLA
Old 13-04-2007, 10:43   #7
öğrenci(auhf)

Varsayılan teşekkürler

Hepinize ilginiz için teşekkür ediyorum. Zannediyorum tüm bu dediklerinizin olması benim çabamla iligili biraz da...
Özel ilgilerinizin de gururumu oksadığını kabul ediyorum. Haklısınız bu kadar karamsar olmak en başta ben kaybettim demekle aynı.. Bunca insan ve çabaya haksızlık etmemek gerek..
Teşekkürler.. İyi günler..
Old 13-04-2007, 11:36   #8
oguzhand0

Diyeceğim tek şey inancını ve müstakbel mesleğine saydını sakın bırakma..

Kolay Gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05035996 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.