Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

üzerime kuma getirildi altı yıl yaşadım boşanmak istiyorum haklarım nelerdir

Konuyu Kilitleyin
Old 07-02-2008, 02:24   #1
gizem82

Varsayılan üzerime kuma getirildi altı yıl yaşadım boşanmak istiyorum haklarım nelerdir

EŞİm Alti Yil Önce Bİr Kadinla YaŞamaya BaŞladi.İkİ EvlİlİĞİ VarmiŞ Gİbİ Bunu SÜrdÜrdÜ.bİzİ Ayni Ortamda Bulunmak Zorunda Birakti.bu SÜre İÇersİnde Bana Ve Çocuklarima Defalarca Şİddet Uyguladi.artik Ondan BoŞanmak İstİyorum Ve Dava AÇiyorum.Çocuklarim ReŞİt,benİmle Kalacaklar.ev, Araba Gİbİ Maddİ Bİr VarliĞimiz Yok.eŞİm İŞÇİ YaklaŞik 1500 Ytl MaaŞ Aliyor.2 Yil Sonra Emeklİ Olacak Ve 70000ytl Emeklİ İkramİyesİ Alacak. Ne Kadar Nafaka Alabİlİrİm?maddİ Manevİ Ne Kadar Tazmİnat Alabİlİrİm. Durumum Aldatilmaktan Farkli OlduĞu İÇİn Farkli Haklarimin Da OlabİleceĞİnİ DÜŞÜndÜm.cevap Alabİlsem De Alamasam Da Şİmdİden TeŞekkÜr Edİyorum.
Old 07-02-2008, 18:30   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin başka bir kadınla birlikte olması ve üstelik bu ilişkisini sizin yanınızda sürdürmesi ağır kusurdur ve bir şiddet biçimidir.

Ayrıca diğer şiddet türlerine de maruz kaldığınızı belirtmişsiniz.Sizin yanınızda başka bir ilişkisini yürütmesi , size şiddet uygulaması ve başkaca olayları da evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayanak göstererek boşanma davası açmanız mümkündür.

Dava tarihinden itibaren kendiniz için tedbir nafakası isteyebilirir ve boşanma sonrası yoksulluk nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Mevcut ve beklenen haklarınızda boşanma sebebi ile zararlarınızı maddi tazminat olarak isteyebilirsiniz.

Kişilik haklarınıza yapılan saldırı(başka bir kadınla sizin yanınızda ilişkisini sürdürmesi ve diğer şiddet eylemleri) sebebi ile manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Nafaka ve eğer hükmedilir ise tazminat miktarı tarafların mali durumları ve kusur oranına göre belirlenecektir.Bu nedenle önceden bir miktar belirtmek mümkün değildir.

Eşinizin bir süre sonra emekli olması ve toplu para alması ,boşanma sırası veya sonrasında açacağınız mal rejimi tasfiye alacağında talep edilebilecek bir mali değerdir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi