Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Dna Testi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-01-2008, 12:16   #1
Konuk

Acil Dna Testi

mrb
22 yaşındayım.annem ve babam ayrılacaklar ancak size başka bir sorum olacak.babam sırf annemi kötülemek amacıyla senden çocuklar için dna testi isteyecem diyor.bu zamana kadar güvenmiş annem ayrılmaya kalkınca güvenmiyor.ve %100 onun çocuğu çıkacağımız için size sorum şu,
ben,annem ve 2 kardeşimde bunu haketmiyoruz sonuçta insanlar ayrılabilirler ama bu şekilde insana iftira atılmaz acaba bu yazdığı msj mahkemede boşanma davasına herhangi bir etkisi var mı?tarafların evlilik birliğinin artık kalmadığına dair? ayrıca bu yazdığı babamın çok zoruma gitti ve ben mahkeme isterse kesinlikle o testi yaptıracam ve onun çocuğu olduğum ispatlanacak ama ben bunu kendime yediremiyorum bu anlamda babama dava açmak istiyorum ve soyadını bile kullanmak istemiyorum.sizden benim bu konudaki haklarım nelerdir ve bunlar için ayrı dava açılması lazım mı?beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 22-01-2008, 22:27   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Alıntı:
çocuklar için dna testi isteyecem diyor

*Babanızın ,sizinle olan soybağını reddetmesi ancak bir dava ile mümkündür ve boşanma davasının içinde bu kendiliğinden ve söylemekle incelenemez.

Kaldı ki eğer babanız ciddi olarak buna inanıyorsa,bu davayı açmak için süre şartlarına uyması gerekmektedir.

Türk Medeni Kanunu 289.maddede süre konusunu düzenlemiştir. Buna göre:Babanız bu davayı
, doğumu ve baba olmadığını veya ananın gebe kaldığı sırada başka bir erkek ile cinsel ilişkide bulunduğunu öğrendiği tarihten başlayarak bir yıl, her halde doğumdan başlayarak beş yıl içinde açmak zorundadır.

Gecikme haklı bir sebebe dayanıyorsa, bir yıllık süre bu sebebin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar.

Görüldüğü gibi(verdiğiniz bilgilere göre) babanız dava açma süresini geçirmiş görünüyor.

Alıntı:
bu yazdığı msj mahkemede boşanma davasına herhangi bir etkisi var mı?tarafların evlilik birliğinin artık kalmadığına dair?
*Bu beyan; boşanma davası açılmadan önce mi,yoksa dava açıldıktan sonra mı belirtildi.

Eğer boşanma davası açılmadan söylenmişse ,bu dava dosyasında anneniz için babanızın kusurunu ispat etmeye yarayacaktır.

Fakat dava açıldıktan sonra söylenmiş ise ,yargılamada incelenmeyecektir.Zira,dava açıldığı tarihte geçerli olan koşullara göre incelenmektedir.

*Babanız haksız bulduğunuz bu sözleri söyleyerek geçimsizliğe yol açmış olmaktan kendine yararlı bir sonuç elde edemez.

Alıntı:
ayrıca bu yazdığı babamın çok zoruma gitti
Alıntı:
babama dava açmak istiyorum
*Babanızın bu sözleri haksız yere söyleyerek kişilik haklarınızın zedelendiğini düşünüyorsanız,babanıza manevi tazminat davası açmanıza yasal bir engel bulunmamaktadır.

Alıntı:
soyadını bile kullanmak istemiyorum

*Babanızın soyadını taşımak istemiyorsanız ,Asliye Hukuk Mahkemesinde "haklı sebeple soyadın değiştirilmesi" için dava açmanız gerekmektedir.Talebinizin haklı olduğunu ispat ederseniz davanız kabul edilecektir.

Tüm aşamalarda bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi