Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli tatilde sürenin uzaması

Yanıt
Old 17-12-2018, 22:38   #1
bilgeli

Varsayılan adli tatilde sürenin uzaması

Merhabalar, bildiğiniz üzere son günü adli tatile denk gelen işler kanuna göre (acele olamayan kanundaki haler hariç ) adli tatilin son ermesinden itibaren bir hafta uzar.
sorum 2018 yılı için bu sürenin 7 Eylül mü 8 Eylül mü olduğudur. Hakim arkadaşlarlarımla konuştuğumda onalr 8 eylülü uyguladıklarını söylediler ancak internette 7 eylül diyenler de var. ben kanunu yorumlamaya çalıştığımda bu bir haftalıks ürenin adli yılın başlangıcı olan 1 Eylül ile başlayacağını düşünüyorum, aksi durumda eğer ağusos 31 inden itibaren bir hafta diye yorumlarsak bence sürelerin işlemediği günden itibaren süre başlatmış oluruz, bu durum kanunun amacına aykırılık oluşturur. sonuçta adli tatilde süreler işlemiyorsa uzatmanın ilk günü de bu sürenin bitimi olması gerekmez mi ? kafam çok karışık.
bana 8 eylülü destekleyen yorumlar gerekli
daha net bilgi nasıl bulabilirim ve sizin yorumunuz bu konuda nedir? teşekkürler.
Old 18-12-2018, 11:44   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan bilgeli
Merhabalar, bildiğiniz üzere son günü adli tatile denk gelen işler kanuna göre (acele olamayan kanundaki haler hariç ) adli tatilin son ermesinden itibaren bir hafta uzar.
sorum 2018 yılı için bu sürenin 7 Eylül mü 8 Eylül mü olduğudur. Hakim arkadaşlarlarımla konuştuğumda onalr 8 eylülü uyguladıklarını söylediler ancak internette 7 eylül diyenler de var. ben kanunu yorumlamaya çalıştığımda bu bir haftalıks ürenin adli yılın başlangıcı olan 1 Eylül ile başlayacağını düşünüyorum, aksi durumda eğer ağusos 31 inden itibaren bir hafta diye yorumlarsak bence sürelerin işlemediği günden itibaren süre başlatmış oluruz, bu durum kanunun amacına aykırılık oluşturur. sonuçta adli tatilde süreler işlemiyorsa uzatmanın ilk günü de bu sürenin bitimi olması gerekmez mi ? kafam çok karışık.
daha net bilgi nasıl bulabilirim ve sizin yorumunuz bu konuda nedir? teşekkürler.

HMK.
Sürelerin bitimi
MADDE 92- (1) Süreler gün olarak belirlenmiş ise tebliğ veya tefhim edildiği gün hesaba katılmaz ve süre son günün tatil saatinde biter.
(2) Süre; hafta, ay veya yıl olarak belirlenmiş ise başladığı güne son hafta, ay veya yıl içindeki karşılık gelen günün tatil saatinde biter. Sürenin bittiği ayda, başladığı güne karşılık gelen bir gün yoksa, süre bu ayın son günü tatil saatinde biter.

Adli Tatil Süresi
Madde 102- (1) Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuz bir ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar.

Adli tatilin sürelere etkisi
Madde 104- (1) Adli tatile tabi olan dava ve işlerde, bu Kanunun tayin ettiği sürelerin bitmesi tatil zamanına rastlarsa, bu süreler ayrıca bir karara gerek olmaksızın adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılır.

Adli tatil 31 ağustosta bitmiş, 1 eylülde yeni adli yıl başlamıştır. Sürede 1 eylülde başlamış ve 8 eylülde bitmiştir. 8 eylül hafta sonunda denk geldiğinden 10 eylül son gündür.
Old 18-12-2018, 11:52   #3
bilgeli

Meslektaşım ben de aynı şekilde düşünüyordum içim rahatladı teşekkür ederim iyi çalışmalar
Old 18-12-2018, 13:09   #4
usta88

Alıntı:
Yazan bilgeli

Süreler adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılacağı için 7 Eylül günü süre sona erecektir sayın meslektaşım. Zira yargı kararlarına bakmadan önce ben de sizinle aynı fikirdeydim ama kararları okuyup 7 Eylül günü saat 23:00 de ofise koşmuşluğum var

T.C YARGITAY
15.Hukuk Dairesi
Esas: 2018/ 3337
Karar: 2018 / 3075
Karar Tarihi: 17.07.2018

YARGITAY KARARI
Davacı ...ile davalılar 1-... Belediye Başkanlığı 2-... arasındaki davadan dolayı ... 2. Asliye Hukuk Hakimliğince verilen 22.06.2017 gün ve 2017/97-176 sayılı hükmü süre yönünden reddeden Dairemizin 14.11.2017 gün ve 2017/2410-3953 sayılı ilâmı aleyhinde davacı vekili tarafından karar düzeltilmesi isteğinde bulunulmuş ve karar düzeltme dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü:

- K A R A R -

Yargıtay ilâmında belirtilen gerektirici nedenler karşısında ve özellikle 6100 sayılı HMK'nın 104. maddesinde kanunun tayin ettiği sürelerin, adli tatil içerisinde bitmesi halinde, adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılacağı kabul edildiği bu halde uzatılmış sürenin 7 Eylül günü sona ereceğinden davacının 11.09.2017 tarihli temyizinin süresinden sonra olduğunun anlaşılmasına göre HUMK’nın 440. maddesinde sayılan nedenlerden hiç birisine uygun olmayan karar düzeltme isteğinin REDDİNE ve HUMK’nın 442. maddesi hükmünce 275,00 TL para cezası ile bakiye 9,40 TL red harcının karar düzeltme isteyen davacıya yükletilmesine, 17.07.2018 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi