Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortağın Sermaye Koyma Borcunu Yerine Getirip Getirmediğini Nasıl Öğrenebiliriz ?

Yanıt
Old 18-09-2008, 07:07   #1
concept

Acil Ortağın Sermaye Koyma Borcunu Yerine Getirip Getirmediğini Nasıl Öğrenebiliriz ?

Anonim şirkette ortağın sermaye koyma borcunu yerine getirip getirmediğini nasıl öğrenebiliriz ? Ticaret sicilinde bu bilgi bulunur mu ?

Anonim Şirket borcu nedeniyle; taahhüt ettiği sermaye koyma borcunu yerine getirmeyen ortağa haciz ihbarnamesi gönderilebilir m?

Katkısı olacak meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Old 18-09-2008, 10:39   #2
cmuk

Sayin meslektaşım, ben de aynı konuda araştırma yapıyordum. Ticaret sicile ödenmemiş sermaye borcunun olup olmadığının araştırılması için müzekkere yazdım ve elden teslim ettim. Henüz dosyaya cevap gelmedi ancak müzekkereyi teslim ederken şifahen, bu hususu kendilerinin bilemeyeceğini bu bilgilerin sadece borçlunun muhasebecisinde bulunduğunu ve ondan öğrenilebileceği gibi saçma ve uygulaması olmayacak bir cevap verdiler. Ben de dosyada, yazdığım müzekkerenin cevabının gelmesini bekliyorum. Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşların da fikirlerini bekliyorum.
Old 19-09-2008, 12:06   #3
Av.Özgür ODABAŞ

Şirket ortağının borçlu şirket açısından üçüncü kişi sayılamayacağına dair Yargıtay Kararları mevcut.Şirket ortağına gönderilen haciz ihbarnameleri süresiz şikayete tabi olarak iptal edilebilmekte.

Ayrıca sermaye taahhütünün yerine getirilip getirlmediği şirket ticari defterlerinden saptanabilmekte.Çoğu kez bu iş kağıt üzerinde halledilmekte.Belirli bir parasal işlemlerin bankalar aracılığıyla yapılmasına dair kanun hükmü ise aksini ispat da delil olabilir.
Old 23-09-2008, 20:39   #4
YALÇIN ÖNDER

"Anonim şirkette ortağın sermaye koyma borcunu yerine getirip getirmediğini nasıl öğrenebiliriz ?"

Defter kayıtlarına ulaşamıyor iseniz, vergi dairesine şirketin en verdiği bilançodan öğrenebilirsiniz.
Old 24-09-2008, 16:36   #5
Mehmet Ovayolu

Asliye Ticaret Mahkemesine tespit davası açarak öğrenebilirsiniz.
Old 09-08-2011, 16:05   #6
avukat zeynep

Sayın Meslektaşlarım,
Ödenmemiş sermaye payının haczedilemeyeceğini mantık olarak anlaşabilmiş değilim.Neden haczedemiyoruz? lehe ve aleyhe yargıtay kararı elinde olan varsa ve paylaşırsa çok memnun olurum.
Old 21-09-2011, 16:39   #7
HakiMavi

Ödenmemiş sermaye borcu haciz ihbarnamesi ile mi haciz müzekkeresi ile mi haczedilir?

Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım cevap verebilirse memnun olurum.
Old 30-09-2011, 14:20   #8
avukat zeynep

Sayın Meslektaşım,
Öğrendiğim kadarıyla haciz ihbarnamesiyle haczediliyor. Zaten ticaret sicilinde bir paydaşın sermayesinin ödenmiş olup olmadığını öğrenemiyorsunuz, dolayısıyla fiilen haciz yapabileceğiniz bir kurum veya dosya yok.
Fakat bir diğer meslektaşımın dediği gibi yargıtay ödenmemiş sermaye borcu olan ortağı şirket açısından 3. kişi saymıyor.
Old 28-11-2016, 16:23   #9
mk_akbas

şirket ortağının sermaye borcu olduğunu nasıl öğrenebiliriz?
bu konu ile ilgili bir gelişme var mıydı?
Old 09-01-2018, 10:07   #10
Stj.Av.ÖKE

Varsayılan Limeted Ortaklıklarda Ortağı Haciz Yoluyla Takip

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’ nun 11.05.2016 tarihli kararına kadar Anonim ve Limited Şirket ortaklarına, ortağı oldukları şirketlerin üçüncü kişilere olan borçları nedeniyle şahsi mal varlıklarına yönelik haciz ihbarnamesi gönderilemiyor ve şahsi mal varlıkları haczedilemiyordu.
Yargıtay bu kararı ile, şirketten alacaklı olanların şirketten tahsil edemedikleri alacakları için, alacaklısı oldukları şirkete borçlu olan ortakların şahsi mal varlığının haczedilebileceğini söylüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi