Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Meslektaşım dilekçesinde Yargıtay Kararını değiştirmiş

Yanıt
Old 01-06-2011, 15:40   #1
oguzhand0

Varsayılan Meslektaşım dilekçesinde Yargıtay Kararını değiştirmiş

Davalı vekili olarak gireceğim bir dosyayı inceledim de; davacı taraf dava dilekçesinde Yargıtay' ın bir kararından bir cümleyi alıntılamıştır. Şöyle ki; dava dilekçesine

Yargıtay 17. HD Tarih: 10.07.2007 E:3405 K:2424 "Satışa konu dairede satış yapan kişinin (borçlunun) oturmaya devam etmesi hayatın olağan akışına uygun düşmemektedir"

şeklinde yazmıştır.

Ancak ilgili kararı inceledim. Kararda bu cümle yok, buna en yakın cümle ise;

".... satışa konu dairede satış yapan kişinin oturmasının hayatın olağan akışına uygun olup olmadığı.... yönünden deliller ile birlikte değerlendirilerek sonucunda göre bir karar verilmelidir."

şeklindedir.

Bu hususu cevap dilekçemde zaten derinlemesine bir şekilde ele aldım. Ancak bu benim vicdanımda sahtekarlıktır. Kanunen yasaklanan bir eylem midir; üzerine fazla kafa yormadım ancak bu ne etiğe uygundur ne de ahlaka...

Ben mi fazla büyütüyorum?

Saygılarımla
Old 01-06-2011, 16:08   #2
sefir_1_

Üstadım, fazla büyütmeniz söz konusu bile olamaz. Tam tersi bu durum ciddi anlanda ele alınıp değerlendirilmelidir. İsminin başında "avukat" ünvanını kullanan bu kişi tarafından yapılan eylem kanaatimce suç oluşturacağı gibi, avukatlık mesleğinin amacına, meslek kurallarına ve meslek etiğine de aykırıdır. Son derece vahim ve üzücü bir durumdur.
Old 01-06-2011, 17:01   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Davalı vekili olarak gireceğim bir dosyayı inceledim de; davacı taraf dava dilekçesinde Yargıtay' ın bir kararından bir cümleyi alıntılamıştır. Şöyle ki; dava dilekçesine

Yargıtay 17. HD Tarih: 10.07.2007 E:3405 K:2424 "Satışa konu dairede satış yapan kişinin (borçlunun) oturmaya devam etmesi hayatın olağan akışına uygun düşmemektedir"

şeklinde yazmıştır.

".... satışa konu dairede satış yapan kişinin oturmasının hayatın olağan akışına uygun olup olmadığı.... yönünden deliller ile birlikte değerlendirilerek sonucunda göre bir karar verilmelidir."

şeklindedir.

Bu hususu cevap dilekçemde zaten derinlemesine bir şekilde ele aldım. Ancak bu benim vicdanımda sahtekarlıktır. Kanunen yasaklanan bir eylem midir; üzerine fazla kafa yormadım ancak bu ne etiğe uygundur ne de ahlaka...

Saygılarımla

Haklılığınızı üzüntüye dönüştürmeyin bence.

Tesbit ettiğiniz kesin bir yanlışın verdiği hışıma kapılmayın, haklılık duygusunun, meşru ve ahlaklı zeminde duruyor olmanın verdiği his, sizde öfke patlamasına dönüşmesin.

Meslektaşımız, ahlaklı olmayan bir davranış sergilemiştir. (Bir hata eseri değilse veya alıntıladığı kaynaktan kaynaklanan bir durum yoksa; yani bilinçli bir değiştirme ise...)

Buna karşı yapacağınız en iyi şey vakar içinde onu ölçülü bir utandırma ve doğruluğa davet etmenizdir.

Bunu cevap dilekçesinde pek ala pek güzel yapabilirsiniz.

Kararın tam metnini koyarsınız; dava dilekçesinde avukatın alıntısını koyarsınız ve karar metni ile dava dilekçesinde oynanmış olduğunu ifade eder, kararın tam metnini de dilekçenize eklersiniz.

Karşı tarafa tebliğe de çıkarırsanız harika olur. Mahcub olması gerekir ve yeterlidir.

Saygılar.
Old 02-06-2011, 17:21   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar

şeklinde yazmıştır.

şeklindedir.

Saygılarımla

Bence biraz fazla önemsemişsiniz.

Belki karardaki o ifadeyi yanlış anlamış, yanlış dile getirmiş olabilir. Aslolan iyiniyet ise, böyle düşünmemiz doğru olur.

Saygıar,
Old 02-06-2011, 17:31   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bence biraz fazla önemsemişsiniz.

Belki karardaki o ifadeyi yanlış anlamış, yanlış dile getirmiş olabilir. Aslolan iyiniyet ise, böyle düşünmemiz doğru olur.

Saygıar,

İyiniyet gibi deruni bir halin tesbiti zordur Üstadım.
Gel biz itimat nazariyesi diyelim.
Old 02-06-2011, 17:57   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
İyiniyet gibi deruni bir halin tesbiti zordur Üstadım.
Gel biz itimat nazariyesi diyelim.

Üstadım ben MK.3/1 çerçevesinde iyiniyet asıldır demiştim. Ancak MK.3/2. madde temelinde şunu söylemek de pekala mümkün olabilir tabi ki: "kendisinden beklenen özeni göstermeyen kişi, iyi niyetli sayılamaz."
Old 24-06-2011, 16:09   #7
oguzhand0

Meslektaşım hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi