Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kanunlar herkese uygulanıyor mu ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2007, 02:27   #1
cesur_yürek

Varsayılan Kanunlar herkese uygulanıyor mu ?

Hepimiz az çok görüyoruz ki Hukuku çiğneyen her insanı adalet huzuruna getirtip yargılıyamıyor .Ülkemizde dönen yolsuzluklar var ,dönen rüşvetler var sokaklarda cirit atan mafyalar var.Tabii genelleme yapmıyorum tabii ki bunlardan da adaletin huzuruna getirtilip yargılanmış insanlar vardır ve olacaktır ve böyle de olmalıdır.Ama görüyoruz ki güçlü ve maddi durumu iyi olan şahıslar adaletten kaçabiliyorlar.Sizce bu sorun nasıl çözülebilir Lütfen yorumlarınızı yapın saygılarımla..
Old 11-01-2007, 09:38   #2
Armağan Konyalı

Sayın cesur yürek

1- Güçlü diye nitelendirdiğiniz bazı insanlar adaletin elinden kurtulmuş olabilir. Bu her zaman her ülkede olan bir şey.

Burada üzerinde önemle durulacak konu şu : Güçlü biri haksızlık etmeden önce adaletin elinden kurtulacağından emin olabilir mi ?

Bir avukat, haksızlık etmeye hazırlanan güçlü müvekkiline, haksızlıktan sonra adaletin elinden kurtulacağına ilişkin söz verebiliyor mu ?

Eğer bu sorulara HAYIR yanıtı veriliyorsa adalet işlevini yerine getiriyor demektir.

Unutmayalım ki bu ülke pek çok güçlü işadamını, mafya babasını, başbakanını ve değişik zamanlarda bakanlarını yargılamış ve cezalandırmıştır. Hatta 1960'dan sonra Cumhurbaşkanı bile yargılanmıştır.

2- Adaletin elinden kurtulanlar sadece güçlüler olmuyor: Gücü olmayanlar tarafından işlenen gecekondu yapımı, elektrik hırsızlığı gibi suçlar da takipsiz kalmaktadır. Ancak şikayet olursa az sayıda kişiye ceza verilmekte.

Akıl gücü olmayanlar tarafından işlenen trafik suçları ise başlı başına ölümcül bir sorun halinde.

3- Adaletin elinden kurtulanların istatistik sayılarına bakıldığında güçlü-güçsüz ayırımı da yapılamaz: Açılan ceza davaları yüzde 80 oranında beraat ile sonuçlanmakta. Bu oran toplumdaki güçlülerin oranından çok daha yüksek olduğuna göre, adalet güçlü-güçsüz ayırımı yapıyor denemez.

Özetle, adaletin pençesi yok, patisi var. Ama tırnağını ne zaman çıkaracağını da bilemezsiniz.

Saygılarımla
Old 12-01-2007, 01:46   #3
yargıç isa

Alıntı:
Unutmayalım ki bu ülke pek çok güçlü işadamını, mafya babasını, başbakanını ve değişik zamanlarda bakanlarını yargılamış ve cezalandırmıştır. Hatta 1960'dan sonra Cumhurbaşkanı bile yargılanmıştır.

Syn Konyalı;
Bu yargılananlar bir önceki dönemin güçlüleri. Kendi zamanlarında mümkün müdür yargılamak. Güçler dengesi değişince yargılanabiliyorlar, neden yaptın diye anca sorulabiliyor. Yani yine güç unsuru var.
Old 12-01-2007, 12:31   #4
Armağan Konyalı

Sayın yargıç isa

Güçlülerin gücünü inkar etmiyorum ama siz de adalet sistemine haksızlık etmeyin. İleri yaşta olanların hatırlayacağı gibi:

Kendi döneminde yargılanan (hatırladığım kadarıyla iki ayrı iktidar döneminde en az dört) bakan olduğu gibi, iş yaşamına hala devam eden iş adamları ve karanlık dünyadan hala çekilmemiş mafya babaları cezaevinde mahkumiyetlerini çekmişlerdir.

Adalet güçlülerin karşısında "boşverilecek" kadar güçsüz değildir.

ANCAK ASIL SORUN ŞURDA :

Adaletin elinden kurtulanlar sadece güçlüler değil; güçsüzler bile mahkum edilemiyor. Adalet boşverilecek bir şey değil ama bütün suçlara da yetemez hale geldi. İlk mesajımda ifade ettiğim gibi, eğer sanıkların yüzde 80'i beraat ediyorsa, bir şeyler aksıyor demektir. Ayrıca bir de ilk yazımda örneklerini verdiğim yargı önüne çıkarılmayanlar var.

Saygılarımla
Old 12-01-2007, 14:38   #5
av.sgenc

Kanunlar elbete herkese uygulanıyor. iyi veya kötü, haklı veya haksız, adil veya adaletsiz...bir şekilde uygulanıyor işte. bizim amacımız bu kanunları uygulatmak.
Old 12-01-2007, 18:45   #6
cesur_yürek

Bu kadar önemli bir konuda katılımın bir okadar az olması beni üzmüştür.Hukukçunun sosyal sorunlara uzak olmaması gerekir .
Old 12-01-2007, 19:39   #7
yargıç isa

Kitap .......

Sadece mahkeme önüne çıkartılmakla, yargının güçlü güçsüz ayrımı yapmadığı kanaatine ulaşmanın yanlış olduğu kanısındayım. Yani ben bir başbakanın,bakanın, iş adamının, yüksek ordu mensubunun, vb... oğlu ile sıradan bir aileye mensup birinin oğlunun aynı suçtan dolayı AYNI CEZALARA mahkum edileceğine inanmıyorum. Hele kalacağı cezaevi ve koşullar konusundaki farklılıkları geçtim Türkiyede yaşayıpta aksini inkar edebilecek var mıdır? Neden yargıyı adalet bakanlığının pençesinden kurtarıpta anayasada yer alan HUKUK DEVLETİ ilkesine pararlel bir iş yapamıyorlar.Çünkü ayırdıkları anda yargı bağımsız olacaktır ve o zaman güçlü güçsüz ayrımı yapmayacaktır. Savcılar istediği idaanameyi hazırlayacaktır. Hakimler hür iradeleri ile, tayin korkusu olmadan hüküm verebileceklerdir.Ozaman adalet önünde güçlü-güçsüz kavramı kalkacak, herkes yargı önünde tir tir titreyecektir Ben böyle düşünüyorum.

saygılarımla...
Old 13-01-2007, 02:05   #8
Armağan Konyalı

Sayın yargıç isa

Yargı bağımsızlığı konusundaki dilek ve önerilerinize bütün kalbimle katılıyorum. Saygılarımla
Old 13-01-2007, 10:57   #9
av.m.a.g

inasalarımızdaki düşünce tarzı değişmediği müddetçe ülkemizde akla gelecek gelemiyecek her türlü yalan dolan haksızlık vs olacaktır. başta sistem ve sistemin ivra organları gereği gibi işlemezse her şey olur...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi