Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocuk Teslimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2007, 11:24   #1
AV.SEREN

Varsayılan Çocuk Teslimi

Sayın Meslektaşlar,
bugün ilk kez icra ile çocuk teslim almaya gittim, biraz heyecanlıydım da. olay şöyle; Boşanma davası süresince çocuklar annelerindeydi, mahkeme velayeti babaya verdi(biz babamın vekiliyiz), karar iki hafta önce kesinleşti. karşı tarafın avukatı ile görüştük, icraya gerek yok cumartesi gelin alın dedi çocukları. iki hafta önce cumartesi gittik, kapıyı açan olmadı. anneye telefonla ulaşamadık, avukat haberim yok dedi. her neyse icraya koyduk, tebligatlar derken bugün sabah icra memuru, baba ve uzmanla gittik, gene kapı açılmadı, kapıcı ve komşularla konuşuldu, iki haftadır gören olmamış eve gelmemişler. biz kapıyı açtırıp içeri bakalım dedik ama memur menkul mal hacizleri gibi olmadığını, çocuk teslimlerinde şayet çocukların içeride olmağına kanaat getirirlerse içeri giremeyeceklerini, bunun suç olduğunu söylediler. içerde birileri olsaydı girer bakardık dedi ama kpıyı açamayız dedi.
ben de şaşırdım böyle olmasına. gerçekten usul böyle midir? yoksa memur işi çabuk bitirmek için mi yaptı bilemedim, ustalara sorayım dedim.
saygılar.
Old 23-08-2007, 14:57   #2
Av.Ergün Vardar

Borçlu tarafça çocuğun şahsi münasebet tesisi için teslim yükümlülüğünün yerine getirilmediği durumda İcra Müdürlüğü`nce, kararın zorla infaz edilmesi gerekmektedir.İcra Müdürlüğünün işlemi yerinde değildir.
Old 23-08-2007, 17:08   #3
Pınar

Sanırım bu konuya ilşkin net bir husus yok.Ama çocuk teslimi de nihayetinde bir icradır.ve kanun icra memuruna çocuğun nerde olursa olsun zorla alınıp alacaklıya! vereceğini öngörmüştür.Çocuk teslimine ilşkin Örnek 3 ün alt kısmında da, "ilam hükmünün zorla icra olunacağı" şeklinde bir ibare mevcuttur.Hal böyle iken,kapıyı açmak suretiyle veya başka türlü olsun hiç farketmez,önemli olan icranın yerine getirilmesi için gereğinin yapılmasıdır.KAldı ki bu konularda icra memurunun kendiliğinden yorum yapmasına müsade etmemek gerekir diye düşünüyorum.Aksi halde kendiliğinden bir uygulama alanı bulacaktır,icra memeurunun kanaat kullanıp,eve girmememsi....umarım bu soruya ,usta meslektaşlardan net bir yanıt gelir..ben de çok merak ediyorum...

şikayet yoluna gidilebilr mi acaba...
saygılar..
Old 23-08-2007, 18:12   #4
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan Pınar
....umarım bu soruya ,usta meslektaşlardan net bir yanıt gelir.....

..
Bir önceki cevabım çıraklık eserimdi,ustalık eserimiz tamamlanmadı.
Old 23-08-2007, 18:54   #5
Pınar

Sayın Av.Ergün Vardar;

Sanırım yanlış anlaşılmaya mahal verdim.özür dilerim..soruya cevaben sadece yorum yaptım,aslında net bir bilgim yoktu,sadece yorum yaptım yaptım.Kendi çıraklığımı kastederek ustalar cevap verse daha iyi olur demek istedim.Şahsınıza yönelik olarak böyle bir yorum yapmış olmam mümkün değil.Yanlış anlaşılmaya mahal verdiysem tekrar özür dilerim..Saygılarımla...
Old 23-08-2007, 19:29   #6
İcra 39

Sanırım siz yanlışı karşı tarafla anlaşmayla yapmışsınız ancak İİK.nun 25 ve 25/a maddelerince çocuğun zorla teslimi söz konusu olduğundan kapının talep üzerine çilingir vasıtasıyla açılması gerekir di diye düşünüyorum.
saygılar....
Old 24-08-2007, 08:35   #7
AV.SEREN

Vakit ayırıp cevap veren meslektaşlara cok tesekkür ederim. icra memurunun demesine göre, kapıyı çilingir marifetiyle açma durumu yalnızca cocuk evdeyse,çocugun evde oldugunu düşünüyorsa oluyormuş. yani evde kimse yoksa, cocuk da yoksa acmanın ne anlamı var, zaten cocuk içerde değil, açıp napacağız diyor. ben de hiç cocuk teslimi yapmadığım için bir şey söyleyemedim, herhalde usul böyle dedim.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi