Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kiracı ( Lütfen Cevap Veriniz)

Old 18-02-2003, 21:16   #1
bora100

Mutsuz Kiracı ( Lütfen Cevap Veriniz)

kiracım 2 ay önce dükkanımı 5 aylık borcunu ödemeden terketti.
2 aydır dükkan kapalı. kiracımı verdiği adrestede bulamıyorum. dükkanımı yeniden kiraya verebilmek için ne yapmalıyım ? 30 gün süreli icra davası akabinde tahliye davası mı açmam gerekiyor. (5 veya 6 ay sürebilir dediler) bunun daha kısa bir yolu yok mu? en kısa sürede dükkanı bir başkasına nasıl kiraya verebilirim? lütfen cevap veren biri olursa çok sevineceğim ......... saygılarımla......
Old 18-02-2003, 21:29   #2
Armağan Konyalı

Sayın Bora100,

Bir yandan tahliye için 30 gün ihtarlı icra takibine başlayın ve sürdürün. Diğer yandan tespit davası ile (bu tespit bir iki gün kadar kısa sürer) kiralananın terk edildiğini belirleyin. Bu tespite giderken önceden yapılması gerekenleri avukatınız size söyler.

Ve taşınmazı dilediğinize kiraya verin.

Büyük olasılıkla 5 aylık kira borcu olan eski kiracınız geri dönmeyecektir. Dönerse de, bırakınız o davacı olsun.

Hariçten taktik vermek kolaydır. Ben de öyle yaptım. Sizin bir avukata danışarak, sözleşmenizin ve durumun ayrıntılı incelemesi sonucunda avukatınızın dediğini yapmanız iyi olur.

Hukuk haklıyı korur.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 19-02-2003, 09:06   #3
bora100

sayın bir dost cevap verdiğiniz için sağolun. bu tespit davası 30 günlük ihtarlı icra takibinden sonra mı yapılacak? yoksa bu 30 gün içinde mi yapılacak? içeride herhangi bir eşyası varsa ne olacak? geri dönüp bana ne sebeple dava açabilir? ayrıca tahliye davası açmam gerekiyor mu?
cevaplanmak dileğiyle....... saygılar..........
Old 20-02-2003, 19:19   #4
Armağan Konyalı

Sayın Bora100,

Aynı soruları başka cümle kalıpları ile bana sormanız size fayda vermez. Sözleşmelerinizin, ödemelerin ve hukuki konuların incelenmesi ile doğru kararlar verilebilir.

Avukatınız bütün bu kararları vermenizde size yardımcı olacaktır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 26-07-2003, 00:58   #5
murat.cikar

Varsayılan kiracı gitti, sorun bitmedi..

sayın bilgililer,
15 yıldan fazla süredir dükkanımızda kiracımız olan şahıs, son 3 yıldır kiralarını düzenli ve tamam ödememekte idi.
eski kiracımız olduğundan, ve ailece tanıştığımızdan; kira kontratını yenilemek gereği de duymadığımızdan, elimizdeki son kira kontratı 9 yıl öncesine ait ve 4 yıllık.
eksik ödediği kiraları tamamlamasını ve elektrik ve sular idaresi ile belediyeye birikmiş çevre temizlik vergilerini ödemesi konusunda yaptığımız ısrarlı baskılar sonunda, herhalde utandığından olacak!! 1 gecede dükkanımızı boşaltmış ve gitmiş! başka bir semtte dükkan açtığını öğrendik ve adresini tesbit ettik.
kendisine resmi dairelere olan borçlarını ödemesini, aksi takdirde yabancı para biriminden olan ve zamanında almış olduğumuz teminat senedini takibe vereceğimizi söyledik.
şu anda dükkanı kiralamak isteyenler var.
soru 1- yeni kiracı ile bir kontrat yapmamızda bir sorun olur mu?
soru 2- eski kiracımız üzerine kayıtlı elk + su + belediye vergileri borçları yüzünden yeni kiracımızın abone olma sorunu olur mu?
soru 3- ortada içinde bulunduğumuz yılı kapsayan bir kira kontratı olmadığından, kira alacaklarımıza mahsuben elimizdeki borç senedini takibe vermemiz ne kadar geçerli olur?
soru 4- bu cinsten hukuki işlemlerle ilgili, mahkeme ve avukatlık masraflarını eski kiracımızdan tahsil etme durumumuz olabilir mi?
soru 5- eski kiracımız yarın çıkıp gelip de; ben buradan bir kaç haftalığına gitmiştim, geri geldim deyip de dükkana girmek isterse ne olur?

çok acemice sorular olduğunun farkındayım ama, şimdiye kadar hiç hukuki sorunumuz olmamıştı, affınıza sığınıyorum.
bu mesajı okuyup da yanıtlayacak arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi şimdiden sunmak isterim.

Türk Hukuk Sitesi'nin başarılarının devamı ile.
Old 06-09-2003, 20:43   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

tasinmazin kesinlikle terkedildiginden emin olunan durumda; mahkemeden tespit istemek sayin bir dost un da soyledigi gibi cok yararli. boylece iceride bulunan esya tespit edilmis oluyıor, bu asamadan sonra iceride esya dahi olsa, kiraya verence baska dikkatlica muhafaza edildigi takdirde, hirsizlik suclamasi riski cozuluyor (yine de mumkunse var olan esyanin , tahlişye kararina kadar ayni tasinmaz icinde kilitli bir odada bekletilmesi daha akilci)
boylece tahliye karari alinmadan yeniden kiraya verme halinde; sadece ihkaki hak sucu islenmis oluyor, riski de malum salt para cezasi ve cogu kez kaybedilecek kiralara kiyasla son derece cuzi.

yine de onermiyorum, yasal degil, ama tahliyenin gecikmesinden dolayi zarar olusuyor ve acele ediliyorsa ....

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi