Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

veraset ilamını noterden alma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-05-2011, 16:47   #31
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan avukatist66
Sayın Balku,
Bu konuda anlaşılmayan nokta şu bence; ben şu anda var olan noter atama düzeninin doğru olduğunu savunmuyorum. Noterlik mesleğine girmede hiçbir kriter aranmadan belge alıp sıraya girilip yıllarca beklenmesi sisteminin zaten savunulacak bir tarafı yok. Ancak ben mezun olduğum zaman sistem bu idi ve halen uygulanan sistemde bu. Bizde buna uyup belge almışız, sıramızı beklemişiz, sistem doğru veya yanlış. Şimdi sistem günümüze uygun değil diye belgeyi yırtıp atalım mı? Sizin önerdiğiniz sistem , bundan sonra uygulanması gereken ve bencede doğru olabilecek bir sistem. Ama geçiş dönemi nasıl olacak, onu bekleyip göreceğiz.

Usulen kazanılmış hakları ihlal etmemenin bir yolu olarak şu düşünülebilir;

Noterlerin emeklilik yaşını noterlik yasası çıktığı tarihe göre belirlemek,

Yanlış bilmiyorsam noterler için zorunlu emeklilik yaşı önce 55 idi, daha sonra 58 sonra 60, son olarak 65 yaşına çıkartılmıştı.

Emeklilik yaşını herkes düşürmek isterken Noterler birliğinin sıkı bir çalışmasıyla 65'e yükseltilmiştir.

En son görüştüğüm noter yaşın 70'e çıkartılmasını istiyordu...

Noterlerin emeklilik yaşı düşülürse sorun bir nebze olsun çözülebilir...

18 yıl önce belge aldığınızda noterlerin emeklilik yaşı 65 olmadığını hatırlıyorum.(emin değilim)

Diyelim ki emeklilik yaşı o zaman 55 idi, bu durumda emeklilik yaşını 55'e düşürmenin usule aykırılığı olmayacaktır. Sonuç olarak siz 55 yaşına kadar kazanılmış hakkınızı isteyebilecesiniz. 55 yaşından büyükler sıradan çekileceği için geçiş dönemi biraz daha yumaşak olacaktır.

Fikirler tartışılmak içindir, sizin fikirlerinize sonsuz katılıyorum, bahsettiğim öneriler bana ait değildir, birçoğu noterlerin her yıl düzenlediği seminerlerde tartışılır ama nedense hiç yürürlüğe girmez...

Saygılar sunuyorum...
Old 22-05-2011, 23:05   #32
Av. Fatma B

İyi akşamlar,
Noterlik Kanunun ne zaman kabul edilip ne zaman yürürlüğe gireceği hakkında bilgisi olan var mı?
Old 27-10-2011, 19:47   #33
Av.Nur Hayat BURAN

Noterler her mirasçılık belgesi isteyene belge veremiyor. Ben 2000 yılında vefat eden bir şahıs için başvuruda bulundum, talebim reddedildi. Gerekçesi de miras bırakan yahut mirasçılardan birinin vasiyetinin bulunduğu yahut özellik arz eden bir durumun varlığı...

Bir de gerekçesini bilmiyorum ama 1990 tarihinden önce vefat edenlerin veraset ilamlarını noterlerin vermediklerini öğrendim.

Ayrıca esasında mahkemeye veraset ilamı için başvurmak daha pahalı gibi gözükse de ödenen avanslar kesinleşme ile iade alınabildiği için daha ucuza maloluyor bilgilerinize...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi