Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Borçlunun tüm alacak kalemlerini (vekalet ücreti dahil) alacaklı asile ödemesi

Yanıt
Old 08-04-2013, 16:04   #1
antalya

Varsayılan Borçlunun tüm alacak kalemlerini (vekalet ücreti dahil) alacaklı asile ödemesi

Herkese iyi çalışmalar.
Açmış olduğumuz takibe itiraz edildi. İtiraz İcra Mahkemesince kaldırıldı ayrıca; lehimize % 40 tazminata hükmedildi. Borçlunun g.menkulleri haczedildi. Bu aşamada icra inkar tazminatı için ayrı takip açmadım, aynı dosya üzerinden borçluya icra inkar tazminatının ödenmesi için örnek 4-5 icra emri gönderdim ve tazminat yönünden de kesinleşti.
Bu aşamada alacaklı ile borçlu anlaşmış. Alacaklı asil dosyaya " dosya alacağımı tamamını tahsil ettim" diye beyanda bulunuyor. Borçlu da "borcun tamamını alacaklıya ödedim. alacaklı tarafından da bu durum dosyasına bildirilmiştir." diye beyanda bulunuyor.
Bende,
Av.K. 164 md. gereğince müvekkilimden hakettiğimi, icra takibe nedeniyle borçlu tarafında ödenmesi gereken vekalet ücreti ve ayrıca icra inkar tazminatı için (icra emri gönderdiğim için farklı dosya açmış gibi) vekalet ücreti talebi ile hem müvekkil hemde takip borçlusu aleyhine icra takibine geçtim. (Av.K. 165 maddesine göre)
Beklendiği gibi, dosyaya itiraz edildi. Takip borçlusu ödemelerin hepsini dosya alacaklısına yaptığını bu nedenle borcu olmadığı beyan ediyor.
Bu durumda;
1- Av.K. 165 diyorki; sulh durumunda taraflar müteselsilen sorumludur diyor. Burada ödeme yapılmış olması takip borçlusunu kurtarır mı sizce?
itirazın iptali davasında malumunuz hakim dosya borçlusu tüm borcu alacaklıya ödemiş senin muhatabın artık sadece müvekkilindir diyebilir

2- Aynı dosyadan (Tazminat için farklı dosya açamadan) icra inkar tazminatı için icra emri gönderdiğime göre tazminat nedeniyle vekalet ücreti talep etmem doğru mu?

Saygılarımla.
Old 09-04-2013, 09:09   #2
silwersnake

Üstadım buna benzer bir kaç davaya şahit oldum. Alacaklı ile borçlu, avukatı devre dışı bırakarak kendi aralarında anlaşmışlar idi. Bu davalarda, devre dışı bırakılan meslektaşlarımız, eğer avukatlık sözleşmesi var ise bu sözleşmeye dayanarak tüm hak ve alacaklarını tahsil ettiler. Ancak siz ile müvekkiliniz arasında bir avukatlık sözleşmesi yok ise, sadece resmi vekalet ücretlerini talep edebilirsiniz.

İcra inkar tazminatı yönünden almanız gereken vekalet ücretine gelince; salt icra inkar tazminat yönünden yeni bir icra takibi başlatsaydınız bu durumda o icra dosyası için bir vekalet ücreti alırdınız. Siz yeni bir takip başlatmayıp önceki dosyada güncelleme yaparak icra inkar tazminatını da önceki alacağa eklemişsiniz yanlış anlamadıysam. Bu durumda asıl alacak miktarı ile birlikte vekalet ücretinin de yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum. En iyisi siz takibi başlattığınız icra dairesinden bir kapa hesabı çıkararak vekalet ücretinizde bir güncelleme yapılıp yapılmadığını öğrenin. Güncelleme yapılmış ise sorun yok ancak vekalet ücretiniz güncellenmemiş ve artmamış ise o halde bir dilekçe ile başvuruda bulunun. Başvurunuz reddedilirse İcra Hukuk Mahkemesi'nde icra memurunun işlemini şikayet yoluna gitmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Emeğinizin karşılığını alabilmeniz dileklerimle...
Old 09-04-2013, 09:57   #3
antalya

Üstadı öncelikle zaman ayırdığın için teşekkürler.
Vekalet ücreti konusunda sözleşme mevcut değilse
Av. K. 164 açık bu konuda sorun yok.
Sorun av k 165 deki sulh noktasında takip borçlusunun alacaklı asile ödeme yapması da sulh olarak değerlendirirse takip borçlusu ve alacaklı asilin (müvekkilin) vekalet ücretinde müteselsil sorumluluğu doğmaktadır.
Bu durumda takip borçlusunun ödeme iddiası ve müvekkil alacaklının da alacağı tahsil ettiğini içeren beyanı karşısında bunun av k 165 mad kapsamında sulh olarak değerlendirilip müteselsil sorumludurlar denebilir mi?

Diğer husus da aynı düşünmemeyiz. Aynı icra dosyasından icra inkar tazminatı için icra emri gönderdim ve bu yönden de kesinleşti bu durumda sanki farkı takip yapılmış gibi vekalet ücreti takdir edilmelidir
Farklı düşünen meslektaşlarımız varsa katkılarını bekliyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi