Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi alacağı davası ve husumetin kime yöneltileceği

Yanıt
Old 04-04-2013, 15:43   #1
uugur

Varsayılan İşçi alacağı davası ve husumetin kime yöneltileceği

Tüm arkadaşlara iyi günler. Hava kuvvetleri sosyal tesisler müdürlüğünde sözleşmeli çalışan işçinin işine son verilmiştir. Bu işçinin SGK da işvereni olarak da gene sosyal tesis gözükmektedir. Benim sıkıntıma gelince davanın kime yöneltileceği. Ben M.S.B. diye düşünüyorum ancak bir de sizin fikirlerini almak istiyorum. Cevap veren herkese teşekkürler.
NOT: Sosyal tesis hava kuvvetlerine bağlı.
Old 05-04-2013, 11:52   #2
Av.Cansu

Davanın tarafı olarak işçinin bağlı olduğu kuruma yöneltmeniz faydalı olacağı görüşündeyim(yani Hava Kuvvetleri Sosyal Tesisleri'ne). Çünkü işçinin birebir hakkının varlığını iddia edeceği mercii bağlı olarak çalıştığı kurum olması daha doğrudur.
Old 05-04-2013, 13:08   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Tüm arkadaşlara iyi günler. Hava kuvvetleri sosyal tesisler müdürlüğünde sözleşmeli çalışan işçinin işine son verilmiştir. Bu işçinin SGK da işvereni olarak da gene sosyal tesis gözükmektedir. Benim sıkıntıma gelince davanın kime yöneltileceği. Ben M.S.B. diye düşünüyorum ancak bir de sizin fikirlerini almak istiyorum. Cevap veren herkese teşekkürler.
NOT: Sosyal tesis hava kuvvetlerine bağlı.
Sayın uugur;

Husumeti, tüzel kişiliği haiz Milli Savunma Bakanlığı'na yöneltmelisiniz.

Saygılarımla..
Old 05-04-2013, 15:09   #4
av.d.d

Benim şahsi fikrim ise, işçinin çalışması anlamında milli savunma bakanlığı ve sosyal tesisleri işleten şirket arasında alt işveren ilişkisi mevcut olduğu. Bu bağlamda da her iki tüzel kişiliği de dava etmelisiniz.

Örnek olarak, ege üniversitesinin temizlik işleri ile ilgili taşeron firmalarındaki işçiler ile ilgili açtığım davalarda husumeti hem idareye hem de taşeron firmaya yöneltmiştim. herhangi bir husumet itirazı ile karşılaşmadım. Kolay gelsin...
Old 06-04-2013, 12:40   #5
uugur

Alıntı:
Yazan av.d.d
Benim şahsi fikrim ise, işçinin çalışması anlamında milli savunma bakanlığı ve sosyal tesisleri işleten şirket arasında alt işveren ilişkisi mevcut olduğu. Bu bağlamda da her iki tüzel kişiliği de dava etmelisiniz.

Örnek olarak, ege üniversitesinin temizlik işleri ile ilgili taşeron firmalarındaki işçiler ile ilgili açtığım davalarda husumeti hem idareye hem de taşeron firmaya yöneltmiştim. herhangi bir husumet itirazı ile karşılaşmadım. Kolay gelsin...
Olayda taşeron bulunmamakta sözleşme direk sosyal tesisler vekili komutan ile işçi arasında imzalanmış.
Old 06-04-2013, 13:01   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:

Sayın av.d.d;

Bahsi geçen sosyal tesisler, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı bir müdürlük olmakla alt işveren/asıl işveren ayırımı yapılması söz konusu olmayacaktır.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın tüzel kişiliği bulunmadığından husumetin yalnızca Milli Savunma Bakanlığı'na yöneltilmesi isabetli olacaktır.

Verdiğiniz örnekte ise hem asıl işveren olan Ege Üniversitesi'nin, hem de alt işveren konumundaki firmanın -aralarında asıl işveren/alt işveren ilişkisi var ise- husumetin her ikisine de yöneltilmesi, uygun olan hareket tarzıdır.

Saygılarımla..
Old 07-04-2013, 00:18   #7
Av. Gökhan Tazegül

Dikkat

Sayın Ekici'ye katılıyorum. Bence de Milli Savunma Bakanlığına yöneltilmesi gerekir. Kısa bir süre önce benzer bir dosyamızda ordu evi müdürlüğüne karşı davacı asilin bizzat açmış olduğu, bizim daha sonra vekalet sunduğumuz dosyada mahkemece Milli Savunma Bakanlığı'nı davaya dahil etmemiz için süre verildi. Dava bu şekilde karara çıktı.
Old 07-04-2013, 20:37   #8
Avukat006

Talep konusu da önem arz etmektedir,prim ya da hizmet tespitine iliskin bir talepte SGK da davalı taraf olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi