Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KÖy TÜzelkİŞİlİĞİnden Ot Bedelİnİn Tazmİnİ

Yanıt
Old 03-04-2013, 21:02   #1
mehmet kaya

Varsayılan KÖy TÜzelkİŞİlİĞİnden Ot Bedelİnİn Tazmİnİ

Tüm meslektaşlarıma şimdiden yardımları için teşekkür ediyorum. Sorum şu : Müvekkil Davacı Köy Tüzelkişiliği ile Davalı Köy Tüzelkişiliği arasında görülmekte olan meraya haksız el atmanın önlenmesi davasında davamız kabul edildi ve dava sonucunda davalı köy tüzelkişiliğinin ot bedeli için tazminat ödemesine karar verildi. Bu tazminat miktarını köy tüzelkişiliğinden nasıl tahsil edebilirim. Köy tüzelkişiliğinin ne gibi varlığı olabilir ? Bu konuda bilgisi veya tecrübesi olan değerli meslektaşlarımdan acilen yardım bekliyorum. Teşekkürler......
Old 04-04-2013, 10:06   #2
yılmazkan

Köyün özel hukuka tabii mal ve haklarını haczettirebilirsiniz. Varsa kira alacakları vb ilk aklıma gelen haczi kabil haktır.
Old 04-04-2013, 11:21   #3
mehmet kaya

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Köyün özel hukuka tabii mal ve haklarını haczettirebilirsiniz. Varsa kira alacakları vb ilk aklıma gelen haczi kabil haktır.
Yanıtınız için teşekkür ederim Yılmaz Bey. Acaba köy tüzelkişiliği kamu tüzelkişiliği olması nedeniyle bir kamu alacağı , kaymakamlığın bir tahsisatı var mıdır ? Ya da köyün vesaire bir alacağı varmıdır ?
Old 04-04-2013, 13:07   #4
yılmazkan

Sizin de bildiğiniz üzere köyün, kamu alacağı kapsamındaki hakları haczedilemez. Köy Kanunu 17.maddede köyün gelirleri tespit edilmiştir. Bunların bir kısmı özel alacak niteliğinde. Köyün bu nitelikteki alacaklarını tespit edebilirseniz haczetme imkanınız vardır. Köyün, kaymakamlık nezdinde herhangi bir alacağı olup olmadığını maalesef bilmiyorum.
Old 04-04-2013, 13:57   #5
kadriye

Köylere İller Bankasından yardım yapılmakta ancak bu da kamuya ait olduğu için haczedilemiyor.
Old 06-04-2013, 21:03   #6
mehmet kaya

Anlaşılan o ki köy tüzelkişiliği taraf olduğu için özel malları da yoksa hiçbir şekilde tazminatımız alınamayacak. Açtığım meraya haksız el atmanın önlenmesi davasında bir meslektaşım meraya haksız el atan davalı köy tüzelkişiliğinin yanı sıra davalı olarak hazineyi de taraf göstermem gerektiğini bu şekilde olsaydı sonuç alabileceğimi belirtti. Acaba sadece köy tüzelkişiliğini taraf göstererek hata mı yaptım ?
Old 06-04-2013, 21:26   #7
olgu

Öncelikle köyün bağlı bulunduğu kaymakamlığa bir dilekçe yazıp durumu anlatabilirsiniz. İdealist bir kaymakama denk gelirseniz borcun ödenmesi için çaba sarfedeceğini düşünüyorum.

Sn.Yılmazkan'ın da dediği gibi köyün özel hukuk ilişkisinden kaynaklanan alacaklarını haczedebilirsiniz (bazı köyler belli dönemlerde arazilerini dışardan gelen sürü, arı kovanı sahiplerine kiralamakta) bu şahışlara tebligat oldukça zor, memur vasıtasıyla tebligat yapabilirsiniz bu şahıslara çünkü ada pafta parsel olarak anlık konmulandıkları için ptt nin tebligat yapabilmesi mümkün değil.

Köyün derneğinde ufak da olsa bir ihtimal köye hibe edilecek bir para olabilir buna haciz koyabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi