Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın aracı aranabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2010, 00:09   #1
avukat.derviş.yıldızoğlu

Varsayılan avukatın aracı aranabilir mi?

Sayın meslektaşlarım; birkaç saat önce başıma gelen ve canımı çok sıkan bir olayı sizlerle paylaşmak ve görüşlerinize başvurmak istiyorum Şöyle ki;
Birkaç saat önce, kendime ait araçla, yanımda iki arkadaşım olduğu halde ilerlerken, asayişe bağlı polis memurlarının yol uygulaması yaptığını gördüm ve işaret etmeleri üzerime durdum. Orada trafik polisleri de bulunmaktaydı. Araçtan inerken avukatlık kimliğimi polislere ibraz ettim. Aracı aramaya başladılar. Önce birşey demedim. Ancak daha sonra torpido gözünün içindekileri çıkarmaya başlamaları, ayrıca stepnenin altına bakmaları ve bu şekilde detaylı aramaları ve hatta son olarak çantamı aramaya teşebbüs etmeleri üzerine, kendilerine müdahale ettim ve aracımı arayamayacaklarını söyledim. Kendileri arayacaklarını söyleyince ben de tutanak tutulması halinde aramalarına müsaade edeceğimi söyledim ve durumu bildiren bir tutanak hazırlayarak kendilerine imzalattırdıktan sonra aramalarına izin verdim. Bu arada bir polis memuru, nöbetçi savcıyı telefonla arayarak, zorluk çıkarmakta olduğuma ilişkin birşeyler söyledi. Trafik polisleri de, diğer araçları hiç doğru dürüst kontrol etmezken, benim diğer polislerle tartıştığımı görünce,bana "aracımda sağlık çantası bulunmadığından" dolayı 62 TL para cezası verdi. Ben burada sadece, bir haksızlığa ve hukuksuzluğa uğradığımı düşündüğüm için aracımın aranmasına izin vermedim. Ayrıca; polislerin nezaketen aracımı detaylı aramaması gerekirdi diye düşünüyorum. Burada avukatlığa yönelmiş bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Ben bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum. Tutanağa dayanarak, polis memurları hakkında, hukuka aykırı arama yaptıkları için, trafik polisleri hakkında da şahsıma sırf polislerle tartıştığım için ceza vermeleri nedeniyle savcılığa şikayette bulunmayı ve ayrıca baroya da durumu bildirmeyi düşünüyorum.
Sizce ben burada yanlış mı hareket ettim? Bir başka deyişle; avukatın arabası aranabilir mi? Ben Av. Kanunu'nun 58. maddesi gereğince kıyasen aracımızın da aranamayacağını düşünüyorum. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla...
Old 02-10-2010, 01:18   #2
BALDIRAN

Değerli meslektaşım.Öncelikle geçmiş olsun.CMK.da avukatın aracının aranmasına yönelik özel bir düzenleme yok. Ancak, avukat bürosunun aranmasına dair hükümlerin kıyasen burada uygulanması gerektiği yani, aramanın savcı ve baro temsilcisi bir avukat nezdinde yapılması gerektiği kanaatindeyim. itirazınıza rağmen, aramayı sürdüren görevliler hakkında hem savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı, hem konuyu idari soruşturma için mülki amirliğe intikal ettirmenizi, hem de baronuza (özellkle baronuzun avukat hakları merkezi varsa ona) konuyu intikal ettirmenizi öneririm. Tekrar geçmiş olsun.
Old 02-10-2010, 10:30   #3
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Avukatın aracı da aranamaz.

Alıntı:
Yazan avukat.derviş.yıldızoğlu
Sayın meslektaşlarım; birkaç saat önce başıma gelen ve canımı çok sıkan bir olayı sizlerle paylaşmak ve görüşlerinize başvurmak istiyorum Şöyle ki;
Birkaç saat önce, kendime ait araçla, yanımda iki arkadaşım olduğu halde ilerlerken, asayişe bağlı polis memurlarının yol uygulaması yaptığını gördüm ve işaret etmeleri üzerime durdum. Orada trafik polisleri de bulunmaktaydı. Araçtan inerken avukatlık kimliğimi polislere ibraz ettim. Aracı aramaya başladılar. Önce birşey demedim. Ancak daha sonra torpido gözünün içindekileri çıkarmaya başlamaları, ayrıca stepnenin altına bakmaları ve bu şekilde detaylı aramaları ve hatta son olarak çantamı aramaya teşebbüs etmeleri üzerine, kendilerine müdahale ettim ve aracımı arayamayacaklarını söyledim. Kendileri arayacaklarını söyleyince ben de tutanak tutulması halinde aramalarına müsaade edeceğimi söyledim ve durumu bildiren bir tutanak hazırlayarak kendilerine imzalattırdıktan sonra aramalarına izin verdim. Bu arada bir polis memuru, nöbetçi savcıyı telefonla arayarak, zorluk çıkarmakta olduğuma ilişkin birşeyler söyledi. Trafik polisleri de, diğer araçları hiç doğru dürüst kontrol etmezken, benim diğer polislerle tartıştığımı görünce,bana "aracımda sağlık çantası bulunmadığından" dolayı 62 TL para cezası verdi. Ben burada sadece, bir haksızlığa ve hukuksuzluğa uğradığımı düşündüğüm için aracımın aranmasına izin vermedim. Ayrıca; polislerin nezaketen aracımı detaylı aramaması gerekirdi diye düşünüyorum. Burada avukatlığa yönelmiş bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Ben bu konuda haklı olduğumu düşünüyorum. Tutanağa dayanarak, polis memurları hakkında, hukuka aykırı arama yaptıkları için, trafik polisleri hakkında da şahsıma sırf polislerle tartıştığım için ceza vermeleri nedeniyle savcılığa şikayette bulunmayı ve ayrıca baroya da durumu bildirmeyi düşünüyorum.
Sizce ben burada yanlış mı hareket ettim? Bir başka deyişle; avukatın arabası aranabilir mi? Ben Av. Kanunu'nun 58. maddesi gereğince kıyasen aracımızın da aranamayacağını düşünüyorum. Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılarımla...

Sayın meslektaşım Derviş Yıldızoğlu,

Öncelikle geçmiş olsun diyorum ama size değil o keyfi davranışları yapanlar ile sessiz kalan amirlerine geçmiş olsun !

Avukatlık Yasası m. 58 uyarınca avukatın aranabilmesi için;

- Mahkemece verilmiş yöntemine uygun bir arama kararı,

- Arama yerinde hazır olan C. Savcısı ve

- Baro Başkanı veya Baro Temsilcisi

mutlaka birlikte var olmalıdır.

Aranacak yerlerin avukatın üstü, evi, arabası ve bürosu olması aynı duruma tabidir.

Genel Arama işlemlerinde ise ancak "sürücü" olmasından kaynaklanan denetlemeler yapılabilir.

Sizin olayınızda birçok hukuksuzluk yaşandığını telefon görüşmemiz sırasında öğrenmiş oldum.

Yapan memurlar ile hukuksuzluğa engel olmayan amirler hakkında

1- Öncelikle meslek örgütümüz Mardin Barosu Yönetim Kurulu'na,

2- 'İdari Soruşturma' kanallarının tümüne,

3- İl Emniyet Md. 'Disiplin Kurulu'na,

4- İç İşleri Bak. 'Teftiş Kurulu'na,

5- Başbakanlık Teftiş Kurulu'na,

6- Cumhurbaşkanlığı 'Devlet Denetleme Kurulu'na,

7- Olay yeri C. Savcılığı'na

yazılı başvurmanızı öneriyorum.

Eğer kurucu ve yöneticisi olduğumuz İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi'ne başvurursanız ayrıca ek yardımlarda bulunacağımızın da bilinmesini isterim.

Ömer Kavili 15638
0532 322 00 23

" Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK!!! "

www.kavili.com/

İnsansız adalet olmaz
Adaletsiz insan olur mu?
Olur, olmaz olur mu!
Ama, olmaz olsun

ÖZDEMİR ASAF
Old 06-04-2013, 14:15   #4
Av. Arzu Erkol Dursun

Sayin Omer Kavili;
Bu noktada size şunu sormak isterim; aracin ruhsati baskasina ait ya da kiralik arac olmasi ve sürücünün avukat olmasi durumunda da, ayni sekilde arama usullerinin uygulanmasi gerektigini dusunuyorum, bu durum hakkinda bilginizi ogrenmek isterim.
Saygilarimla
Av.Arzu Erkol
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi