Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

11 yaşındaki velayeti babada olan istismara ugrayan çocuğun velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 20-06-2020, 16:17   #1
Konuk

Varsayılan 11 yaşındaki velayeti babada olan istismara ugrayan çocuğun velayeti

Herkese merhaba benim sizlere sormak istediğim konu 2 kızım var velayeti babada olan biri 8 diğeri 11 yaşında baba şuan evli ve veli olduğu kişinin 14 yaşındaki kızı tarafından 11 yaşındaki kızıma istismarda bulunuyor bunu anlatan 11 yaşındaki kızımdır. Ben şuan napmaliyim kızıma şiddet uygalyip korkutmuş sadece görme zamanımda bana anlattı ve ben anne olarak kızlarımın velayetini almak istiyorum ve şuan yanımdalar geri göndermekte istemiyorum polise mi gitmeliyim davamı açmalıyım şuan napmam gerekiyorki geri göndermeyeyim kızlarımı lütfen yardımcı olun bir fikir yol gösterin
Old 21-06-2020, 09:07   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Çocuklarınızın babaları ile kaldığını ve 11 yaşındaki kızınızın aynı evde kalan eşinizin üvey kızı tarafından istismara uğradığını ve şiddete maruz kaldığını bu nedenle ne yapmanız gerektiğini sormaktasınız.

-Ceza hukukunda istismar ve şiddet farklı suçlardır. İstismar cinsel bir suçtur. Çocuğunuza karşı gerek cinsel bir suç gerekse şiddet uygulanmışsa; yapanların cezalandırılması için C.Savcılığına şikayet edip, akabinde aile mahkemesinde çocuklarınızın güvende olmadığı gerekçesiyle velayetin tarafınıza verilmesi için dava açabilirsiniz. C.Savcılığına verdiğiniz dilekçede ve aile mahkemesinde açacağınız velayet davasında tanık dahil tüm kanıtlarınızı eklemeniz gerekmektedir.

-Şiddete uğrayan çocuğunuzun korunması için 6284 sayılı Ailenin Korunması Yasası kapsamında Aile Mahkemesine başvuru yapabilirsiniz. Şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması hakkında veya şiddetin önlenmesi için olayın şartlarına uygun bir karar verilecektir.

-Ayrıca Her iki çocuğunuzun olaylar hakkındaki beyanları velayet davanızda etkili olacaktır. Velayet davanızda velayetin tedbiren size verilmesini isteyebilirsiniz. Mahkeme tedbir talebiniz için bir iki gün içinde ara karar verecektir. Velayet tedbiren size verilirse çocuklarınızı babası evine göndermeniz gerekmeyecektir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz. Maddi gücünüz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ildeki baro adli yardım bürosuna başvurabilirsiniz.
Old 17-07-2020, 01:23   #3
Çaresiz Anne

Sn.Av.
11 yaşındaki kızımin omuz kisminda yanıklar vardı resmini çektim bana yazdığı beni ne kadar çok istediğini yazdığı kendi el yazısı ile yazdıklarını delil olarak koydum şikayetimi yaptın C.savciligina ama hakim tedbiren yinede bana vermedi sosyal inceleme raporu olmadan karar veremem dedi ayrıca velayet değişikliği davasida açtım sormak istediğim kızlarım görüş günü bittiği için babaya gittiler istemeden icra takibi yapmışlardı hakimde inceleme olmadan tedbiren henüz bana vermedi pedagog vs. Gelmesini bekliyorum bu arada çocuklarını dövdüğünü böyle birseyin olmadığını kızının yalan söylediğini söyleyip yüzümüze kapattı telfonu kızlarımın ifadesi babanın yanındayken alınırsa korkudan konuşamazlarsa ne olucak kızlarım bana bu istismari anlatirken duyan 3 sahidim var yada tekrar çocuğumun ifadesini aldırabilirmiyim ve bu durumda hakim yada kanunen ben çocuklarımı alabilirmiyim maddi olarak sıkıntım yok babanın yanındayken kızlarımın bunları yaşaması üvey annenin şiddeti babanın dövmesi ve istismar resimlerdeki yanıklar ve 3 sahidim var ben bu durumda çocuklarımı alabilirmiyim Allah razı olsun simdiden
Old 17-07-2020, 17:01   #4
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

Hakimin velayete ilişkin kararında sosyal inceleme raporu önemli rol oynar. Pedagog/psikolog taraflarla konuşup rapor düzenler. Siz pedogog/ psikologa durumu açıkça anlatın, elinizdeki tüm delilleri onlara gösterin, düzenlenecek rapora göre mahkeme bir karar verecektir. Mahkemede tanıklarınızı da dinletebilirsiniz.
Old 20-07-2020, 09:08   #5
Konuk

Şuan kızlarımın ifadesi alınıyor çim çocuk izlem merkezinde çocuklarımın korkmadan ifade verip vermediğini nasıl öğrenebilirim çocuk şube bilgi vermiyor savcı hakimle birlikte karar verip tedbiren bana verirmi cocuklarimi
Old 20-07-2020, 12:13   #6
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Şuan kızlarımın ifadesi alınıyor çim çocuk izlem merkezinde çocuklarımın korkmadan ifade verip vermediğini nasıl öğrenebilirim çocuk şube bilgi vermiyor savcı hakimle birlikte karar verip tedbiren bana verirmi cocuklarimi

Sayın Katılımcı,

Çoçuklarınızın yanında baro tarafından görevlendirilen bir avukat olması gerekir. Barodan avukatların isimlerini öğrenebilirsiniz ve avukatlarla irtibata geçip bilgi alabilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi