Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma tebliğ edilemezse

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2011, 06:10   #1
Konuk1642

Varsayılan boşanma tebliğ edilemezse

Merhaba , ben 2,5 aylık bir evlilikten sonra dolandırıldığımı farkederek boşanma davası açtım , bu süreçte tehdit edildim , telefonlarla rahatsız edildim , internette paylaşım sitelerinden resmim ve telefon numaram alenen yayınlandı bu şekildede rahatsızlıklar yaşadım , savcılığa dilekçeler verdim neyseki dün son duruşmamız yapıldı , eşim bunların hiç birine katılmadı şu anda benden ve davadan uzak farklı bir şehirde yaşıyor ..Ama davayı açtığımda ilk duruşma tebliğini imzalayıp almıştı...
Dün duruşmada davamın kabul edildiğini ve boşanma kararımın verildiğini söyledi sayın hakim , 15 gün sonra karar yazısını gelip alın dediler ayrıca bu yazının bir suretini davalıya posta yoluyla tebliğ edeceğiz eğer davalı bu tebliği kabul etmez ve imzalamayarak almazsa siz boşanmış sayılmazsınız dedi...
Benim sizlerden öğrenmek istediğim bunun bir süresi varmıdır , davalı yıllarca bu tebliği almazsa ben hep boşanmamış mı sayılacağım , bunun için yapabileceğim bir şeyler varmı ,haklarım neler acaba ?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..
Old 15-04-2011, 08:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,
Merak etmeyin yıllarca sürmeyecek.
- Davalı eşinize mahkemeden daha önce posta yolu ile tebligat yapılmışsa Tebligat Kanunu'nun 35. Maddesine göre;
- Daha önceki tebligat mahkeme kaleminde elden yapılmışsa TC kimlik numarasına göre Adres Kayıt Sistemi'nde (MERNİS) yer alan adresine Tebligat Kanunu'nun 21. Maddesine göre;
- Adres Kayıt Sisteminde de adresi yoksa gazete ilanı ile tebligat yapılabilir.
Unutmayınız; her tür dava ve hukuksal işlerinizde bir avukattan doğrudan profesyonel yardım almak, dava ve işlem süresini kısaltır, bu şekilde ayrıntılarla uğraşmamanızı sağlar ve hak kaybına uğramanızı önler.
Old 15-04-2011, 10:43   #3
Av.Görkem TURGUT

Sayın Konuk;

Tebligat Kanunu'nun 21. maddesi sorununuza çözüm üretiyor.

"TEBLİĞ İMKANSIZLIĞI VE TEBELLÜĞDEN İMTİNA:

Madde 21 -
Kendisine tebligat yapılacak kimse veya yukarıdaki maddeler mucibince tebligat yapılabilecek kimselerden hiçbiri gösterilen adreste bulunmaz veya tebellüğden imtina ederse, tebliğ memuru tebliğ olunacak evrakı, o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veyahut zabıta amir veya memurlarına imza mukabilinde teslim eder ve tesellüm edenin adresini ihtiva eden ihbarnameyi gösterilen adresteki binanın kapısına yapıştırmakla beraber, adreste bulunmama halinde tebliğ olunacak şahsa keyfiyetin haber verilmesini de mümkün oldukça en yakın komşularından birine, varsa yönetici veya kapıcıya da bildirilir. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih, tebliğ tarihi sayılır."

Yani boşandığınız eşiniz tebligatı kabulden kaçınsa bile tebligat muhtara teslim edilecek,eşiniz ihbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarihte tebligatı teslim almış sayılacaktır.

Ayrıca;aynı kanun metninin 54/2.maddesi gereğince kabulden kaçınan eşinizin cezai sorumluluğu da doğacaktır.

"TEBLİĞ EVRAKININ MUHATABINA VERİLMEMESİ VE TEBLİGATI KABULDEN KAÇINMA:

Madde 54 -
Muhatap namına kendilerine tebligat yapılan kimseler tebliğ evrakını muhataplarına en kısa zamanda vermedikleri ve bundan gecikme veya zarar vukua geldiği takdirde bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.

Kendisine yapılması gereken tebligatı almayan muhatap ile muhatap adına tebligatı kabule mecbur olup da tebligatı kabul etmeyenler hakkında da yukarıda belirtilen cezalar uygulanır."

Saygılarımla...
Old 15-04-2011, 11:17   #4
Konuk1642

Çok teşekkür ederim Sn.Görkem Turgut..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi