Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

30 Yıl Üzeri Emeklilik İkramiyelerinin Ödenmesi ve Anayasa Mahkemesi Kararlarının Geriye Yürümesi

Yanıt
Old 23-11-2015, 12:57   #121
Av. Ozan Selek

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16363
Linkte yer alan Danıştay Kararında "Buna göre; idarenin, mevzuatın kendisine yüklediği görevlerin yerine getirilmesi sırasında hareketsiz kaldığı durumlarda, ilgililerin ileriye yönelik hakları yönünden mevzuatın öngördüğü işlemin yapılmasını idareden istemeleri, yine yasaların verdiği bir hakkın zaman içerisinde idare tarafından hareketsiz kalınmak suretiyle verilmemesi durumlarında da bu hakkın tarafına verilmesi anlamında, öngörülen işlemin tesisi için her zaman idareye başvurmaları ve isteklerinin reddedilmesi halinde de yukarıda açık hükmüne yer verilen 2577 sayılı Kanun'un 10 uncu maddesinde öngörülen usule uygun olarak dava açmaları mümkün bulunmaktadır." denilmekte.

Kararın konuya uygun olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca yukarıdaki mesajlarda idarenin adi posta ile cevap vermesi vb. hususlardaki açıklamalar mevcut inceleyebilirsiniz.
Av. Can Doğanel, yanıtınız için teşekkürler öncelikle. Tanıdığım kişi, SGK'ya başvurduğunda ret cevabı almış yani; idarenin hareketsiz kalması söz konusu değil. Yine de SGK'ya yeniden başvurursak; dava açma süresi yeniden başlar mı?
Old 23-11-2015, 16:31   #122
Av. Can DOĞANEL

Bu konuda yukarıdaki Danıştay kararı son çare olarak kullanılabilirse de tek hakimin karar vereceği ve kararı ne şekilde değerlendireceği biraz şansa kalıyor. Kararda dava açma süresi geçtiği halde esasa girilmesi gerektiğinden bahsediyor.

Yukarıdıa idarenin adi posta ile cevap verdiğini söylemiştim. Adi postanın ilgilisine ulaşıp ulaşmadığı ispatlanamaz. Ancak müvekkilinizin bir idareye başvuru tarihi var ve bu tarihten itibaren zımni red süresi (60 gün) ve bu tarihin ardından dava açma süresi (ikinci 60 gün) başlıyor. Bu süreler geçtiyse şu aşamada riske atmazdım. Yeni hükümet kurulacağından ve idarenin önünde çok sayıda dava yığıldığından, yönetmelik genelge vb. bir yolla ilgililere ödemeye ilişkin bir düzenleme gelebilir.

Yukarıdaki süreler kesin olarak geçmişse biraz beklenebilir. Geçmediyse hemen dava açın ve idarenin verdiği cevaptan hiç bahsetmeyin. Dediğim gibi idare de elinize geçtiğini ispatlayamaz.
Old 23-11-2015, 18:25   #123
Av. Ozan Selek

Alıntı:
Yazan av.lkn
Teşekkür ederim öncelikle ancak başvurunun reddedildiği tarihten itibaren işleyen dava açma süresini kaçırdığımız için sormuştum soruyu tekrar başvuru olur mu diye ama şuanda SGK'ya tekrar başvuruda bulunduk bundan sonra dava açma yoluna gideceğiz. Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
Sayın Av. Ikn, benim tanıdığımın durumu da sizin probleminizle aynı. Başvurunuzla ilgili gelişmelerden beni haberdar eder misiniz ?
Old 07-12-2015, 15:52   #124
av.remzi

Ankara 1. İdare Mahkemesi'de 25/11/2015 tarihli kararı ile davamızın kabulüne karar vermiş.
Old 08-12-2015, 15:55   #126
vekaletucreti

Söz konusu davalarla ilgili üst derece mahkemelerinin vermiş olduğu herhangi bir karar var mı ?
Old 21-12-2015, 14:14   #127
pallanco

30 yıl üzeri emekli ikramiyesinde dava için yetkili mahkeme Ankara mıdır ?
Old 21-12-2015, 16:34   #128
Analiz

Alıntı:
Yazan pallanco
30 yıl üzeri emekli ikramiyesinde dava için yetkili mahkeme Ankara mıdır ?

Evet meslektaşım.Genel Merkez Ankara da olduğu için yetkili mahkemeler ,Ankara İdare Mahkemeleridir.
Old 23-12-2015, 16:58   #130
Av. Ozan Selek

Anayasa Mahkemesi kararlarının bu konuda geriye yürüyeceğine ilişkin; Ankara 12. İdare Mahkemesinin 30/06/2015 tarihli ve Esas No:2015/484 ve Karar No:2015/1025 sayılı kararı Danıştay'a götürüldü mü, bilen var mı?
Old 28-12-2015, 15:45   #131
av.mucahit

Sayın meslektaşlarım bu konuda iki kısa sorum olacaktı.

1. Kazanılan davalarla ilgili olarak Danıştay yada BİM nin olumlu yönde kararı var mı?

2. Bu taleplerle ilgili olarak bir zamanaşımı sözkonusu mu ? Mesele 2003 yılında emekli olup 36 yıl bilfiil hizmeti olan emekli için de dava açabilirmiyiz?
Old 28-12-2015, 15:59   #132
pallanco

Alıntı:
Yazan av.mucahit

1. Kazanılan davalarla ilgili olarak Danıştay yada BİM nin olumlu yönde kararı var mı?

2. Bu taleplerle ilgili olarak bir zamanaşımı sözkonusu mu ? Mesele 2003 yılında emekli olup 36 yıl bilfiil hizmeti olan emekli için de dava açabilirmiyiz?

Ben de bu sorunun cevabını aradım ama bulamadım. Müvekkillerime davanın reddedilme ihtimalini de bildirdim ama onlar şanslarını denemek istedikleri için geçen hafta, emeklilik tarihi 2005 olan iki tane dava açtım. Bakalım sonu ne olacak... Eğer cevabı bilen varsa ve paylaşırsa ben de sevinirim.
Old 28-12-2015, 17:02   #133
sinanben

Sayın meslektaşlarım müvekkil 30 yıldan fazla kısımın ödenmesi için başvuru yapmış ancak red cevabı geldikten sonra dava süresini geçirmiş. bu durumda tekrar başvuru yapsam idari dava açma süresi tekrar başlar mı?
Old 29-12-2015, 00:04   #134
halit pamuk

Alıntı:
Yazan sinanben
Sayın meslektaşlarım müvekkil 30 yıldan fazla kısımın ödenmesi için başvuru yapmış ancak red cevabı geldikten sonra dava süresini geçirmiş. bu durumda tekrar başvuru yapsam idari dava açma süresi tekrar başlar mı?

Değişen koşullara göre yeni bir karar alınmasını gerektiren hallerde de idareye yapılacak her yeni başvuru üzerine yeni bir dava açma hakkı doğacaktır. Anayasa mahkemesi kararı ile oluşan yeni durum nedeniyle idareye her başvuru, yeniden süreyi başlatacaktır.
Old 29-12-2015, 14:14   #135
Av.09

Alıntı:
Yazan av.mucahit

1. Bu yönde herhangi bir karar çıktığını henüz ben işitmedim. Genelde miktar bakımından az olduğu için BİM'e gidiyor.

2. Zamanaşımı süresi olsa da Anayasa Mahkemesince iptal kararından sonra işlemeye başlayacaktır. Zİra henüz doğmamış bir hakka yönelik zamanaşımı işlemeyecektir.

Türk Lirası'ndan altı sıfır atılmadan önceki dönemde emekli olunup olunmadığı durumu önemlidir. Altı sıfırdan önceki hesaplama bol sıfırlı hesaplanıp sonrasında altı sıfır atılıp günümüze uygun hale getirileceğini düşünüyorum. Bunu kurumun önceki başka işlemlere uyguladığı usule göre böyle olacağını düşünüyorum. Bazen eksik ödedik denerek kurum tarafından 3-5 lira emekli ikramiyesi gönderiliyor. Tabi zamanın parasıyla 3milyon-5milyon. Buna yönelikte uyarlama davası açılabilir.
Old 29-12-2015, 22:06   #136
sinanben

Alıntı:
Yazan halit pamuk
Değişen koşullara göre yeni bir karar alınmasını gerektiren hallerde de idareye yapılacak her yeni başvuru üzerine yeni bir dava açma hakkı doğacaktır. Anayasa mahkemesi kararı ile oluşan yeni durum nedeniyle idareye her başvuru, yeniden süreyi başlatacaktır.
sayın meslektaşım ancak müvekkilin başvurusu anayasa mahkemesinin kararından sonra. tekrar başvuru yapsam süre tekrar başlar mı?
Old 29-12-2015, 22:24   #137
halit pamuk

Alıntı:
Yazan sinanben
sayın meslektaşım ancak müvekkilin başvurusu anayasa mahkemesinin kararından sonra. tekrar başvuru yapsam süre tekrar başlar mı?

Zaten Anayasa Mahkemesi kararından sonra olması gerekiyor, İYUK.m 10 kapsamında süre yeniden başlar..
Old 08-01-2016, 16:05   #138
avukat_burçin

Alıntı:
Yazan av.remzi
Ankara 1. İdare Mahkemesi'de 25/11/2015 tarihli kararı ile davamızın kabulüne karar vermiş.
, kararı ekleyebilir misiniz, yada mail olarak gönderebilir misiniz? teşekkürler
Old 10-01-2016, 11:00   #139
calicitaha

En sonunda Ankara 17.İdare Mahkemesi davamızın kabulüne karar verdi..
Old 11-01-2016, 10:06   #140
Av.09

Alıntı:
Yazan calicitaha
En sonunda Ankara 17.İdare Mahkemesi davamızın kabulüne karar verdi..

Tbrikler üstadım, darısı başımıza. SGK'ya başvurunca hemen ödediklerini söylüyorlar. Ardından BİM' e itiraz ediyorlarmış.

Bizde de nhayetinde SGK'ya ara karar oluşturulmuş. Ocak ayıyla birlikte mahkemelerde hızlandı. Heralde BİM'de de kararlar onanıyor.
Old 11-01-2016, 10:32   #141
pallanco

Açtıkları davalar karara çıkan meslektaşlarımız kararları paylaşabilir mi acaba ?
Old 11-01-2016, 17:41   #142
Av. Mehmet PARLAK

30 yıldan fazla hizmet süreleri ilgili olarak açtığımız davada Ankara 10. İdare Mahkemesince verilen kararda; müvekkilimizin emekliliğe hak kazandığı tarih, Anayasa Mahkemesi kararının Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten öncesi olduğu halde Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümezliği ilkesine takılmadan kabul kararı verildi ve 6 yıllık fazla çalışma karşılığı olan emekli ikramiyesinin müvekkilime verilmesine karar verildi.
Old 11-01-2016, 22:18   #143
calicitaha

Alıntı:
Yazan pallanco
Açtıkları davalar karara çıkan meslektaşlarımız kararları paylaşabilir mi acaba ?

Mailinizi Bana yollarsanız kararı paylaşayım Üstad. Maalesef burda nasıl ekleme yapacağımı bilemiyorum.
Old 12-01-2016, 12:46   #144
Av.Sait Köseoğlu

Değerli meslektaşlarım BİM kararı veya Danıştay kararı var mıdır? bu konuda
Old 13-01-2016, 11:53   #145
av.mucahit

Sayın meslektaşlarım idari davaların usülü hakkında hakkında pek bilgim yok bundan dolayı belki de komik sayılabilecek birkaç sorum var.

1)Açacağımız bu davalarda yargılama gideri ne kadar istenir ? Davanın işlemin iptali şeklinde olması yada miktar belirtip açmamız yargılama giderlerini nasıl etkiler ?

2)Ankara dışında açılacak davalar için de Ankara Sgk ya başvuru mu gerekir yada kendi iliniz de bulunan Sgk ya başvuru yeterli mi ?
3)Dava başında müvekkillerle nasıl bir anlaşma yolu izlenmeli ki avukat olarak sonradan mağdur olunmasın ?
4)Son olarak davanın sonuçlanması halinde davanın tahsilat aşamaları nasıl olur ?
Old 13-01-2016, 13:32   #146
pallanco

Alıntı:
Yazan calicitaha
Mailinizi Bana yollarsanız kararı paylaşayım Üstad. Maalesef burda nasıl ekleme yapacağımı bilemiyorum.

Size özelden mesajla mail adresimi göndermek istedim ama mesaj kutunuz çok dolu olduğu için mesajımı iletmedi bu site. Mesaj kutunuzu biraz boşaltabilirseniz mailimi yazabilirim
Old 13-01-2016, 14:57   #148
Av. Mehmet PARLAK

Diğer mail adresim: avukatmehmetparlak@gmail.com

Bu adreslere mail atarsanız size karar ve dilekçe örneği ile diğer bilgileri gönderirim. Saygılarımla...
Old 13-01-2016, 15:08   #149
Av. Mehmet PARLAK

Elimden geldiğince cevaplamaya çalışayım.
1-Yargılama giderleri başvuru harcı 29,20 TL, karar harcı 29,20 TL vekalet pulu 6,80 TL, vekalet suret harcı 4,30 TL, posta gideri yaklaşık olarak 100,00 TL olur. Bu masraflar iptal davası için; şayet tam yargı davası olursa dava dilekçesinde belirteceğiniz miktar için başvuru harcı nispi olarak alınır; diğer masraflar aynı.
2-SGK'nın il müdürlüklerine de başvurulabilir; ancak Ankara'ya da dilekçe verilebilir.
3-Müvekkillerle yapılacak anlaşma her meslektaşımızın kendi çalışma usule göre değişiyor. Biz dava sonunda yüzde almak üzere anlaşmıştık. Dava masraflarını ile birlikte 500,00 TL ilâ 1.000,00 TL avans alınabilir. Biz almadık.
4-Dava bittiğinde İYUK 28 gereğince gerekçeli kararla birlikte kuruma başvuruyoruz. Başvuru zorunlu. Ödenmezse icraya koyuyoruz. Biz dilekçeye serbest meslek makbuzunu da ekliyoruz.
Saygılarımla...

Alıntı:
Yazan av.mucahit
Sayın meslektaşlarım idari davaların usülü hakkında hakkında pek bilgim yok bundan dolayı belki de komik sayılabilecek birkaç sorum var.

1)Açacağımız bu davalarda yargılama gideri ne kadar istenir ? Davanın işlemin iptali şeklinde olması yada miktar belirtip açmamız yargılama giderlerini nasıl etkiler ?

2)Ankara dışında açılacak davalar için de Ankara Sgk ya başvuru mu gerekir yada kendi iliniz de bulunan Sgk ya başvuru yeterli mi ?
3)Dava başında müvekkillerle nasıl bir anlaşma yolu izlenmeli ki avukat olarak sonradan mağdur olunmasın ?
4)Son olarak davanın sonuçlanması halinde davanın tahsilat aşamaları nasıl olur ?
Old 14-01-2016, 12:59   #150
calicitaha

Alıntı:
Yazan pallanco
Size özelden mesajla mail adresimi göndermek istedim ama mesaj kutunuz çok dolu olduğu için mesajımı iletmedi bu site. Mesaj kutunuzu biraz boşaltabilirseniz mailimi yazabilirim

Yeni farkettim Üstad. Şimdi bir problem kalmadı. Mailinizi mesaj atarsanız Mahkeme kararını gönderebilirim..

Alıntı:
Yazan av.mucahit

Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım Üstad..

1- Yargılama gideri ve posta giderleri hatırladığım kadarıyla 150 TL'yi bulmuyor. Ancak Yürütmeyi Durdurma ve Duruşma talep edecekseniz, bu miktarı biraz daha artıracaktır. Miktar konusuna gelince Ben kendi davamda miktar belirtmemiştim. Sadece SGK'nın cevabının iptalini ve 30 yılı aşan hizmet bedellerinin hesaplanarak ödenmesini talep etmiştim. Zaten Mahkeme bu konuda kuruma müzekkere yazarak bedelin tespitini talep ediyor..

2- Ankara dışında açılacak bir davanın yetki yönünden reddedileceğini düşünüyorum. Çünkü başvuru yaptığımız kurum SGK Genel Müdürlüğü. Bu yüzden yetki Ankara İdare Mahkemelerine ait. Talep ise sanırım ildeki SGK'ya olabilir ancak onlar sadece talebinizi alıp Genel Müdürlüğüe göndereceklerdir.

3- Bu konuda irade tamamen Sizde. Anlaşmayı masraf alıp almama durumuna göre, dava sonucu alınacak bedel üzerinden % lik anlaşma ile yapabilirsiniz.

4- Henüz tahsilat aşamasına geçmediğim için kurum bu konuda nasıl hareket ediyor bilmiyorum. Bu konuda başka meslektaşlar bilgilerini paylaşırlarsa çok memnun oluruz gerçekten

Bilgimce yardımcı olmaya çalıştım Üstad. İyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi