Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Üvey Çocuklarin MİrasÇiliĞi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2007, 15:36   #1
Av. Esra

Varsayılan Üvey Çocuklarin MİrasÇiliĞi

Merhaba ArkadaŞlar,
Acİl Cevap Bulmam Gereken Bİr Soru. Belkİ Basİt Ama Kİtap KariŞtirma İmkanim Ve Zamanim OlmadiĞi İÇİn Sİze Sormak Zorundayim.
Eskİ EŞİnden 2 Çocuk Sahİbİ Bİr Bayan SÖz Konusu.sonrakİ EŞİndense ÇocuĞu Yok Ve Sonrakİ EŞİn De İlk Karisindan(kadin ÖlÜ) 3 ÇocuĞu Var.
Acaba Kadinin Eskİ EŞİnden Olan Çocuklari Sonrakİ EŞİne Kadin SaĞken MİrasÇi Olabİlİr Mİ?olabİlİrlerse Mİras Paylari Ne Olur?
Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm.
Old 28-11-2007, 15:50   #2
uye8490

Sayın meslektaşım,
Kadının eski eşinden olan çocukları yeni eşinin alt soyu olmadığı için mirasçı olmaları mümkün değildir.
Old 28-11-2007, 15:59   #3
miss_lawyer

Av. Yaren Hanım'a katılıyorum.kan bağları yoktur. Mirasçısı olamaz.
Old 28-11-2007, 16:02   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Esra

Kadının yeni evlendiği kişi vefat ettiğinde mirasçıları eşi ve soybağı bulunan (önceki evliliğinden olan)çocuklarıdır.Kadın,yasal payı oranında kendisi mirasçı olacaktır.

Bu nedenle kadının önceki evliliğinden olan çocukları bu durmda mirasçı olamazlar.Kadın vefat ettiğinde ise zaten evlilik ortadan kalkmış olacagından yine mirasçı olamazlar.
Old 28-11-2007, 21:46   #5
advokat34

Sayın Kayar, evlilik boşanma ile değil de zaten sonraki eşin ölümü ile son bulduğu için, ikinci kocasından kendisine kalan miras payı, kadının vefat etmesi halinde yasal mirasçıları olan ilk evliliğinden olma çocuklarına neden kalmasın?
Old 28-11-2007, 22:28   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Acaba Kadinin Eskİ EŞİnden Olan Çocuklari Sonrakİ EŞİne Kadin SaĞken MİrasÇi Olabİlİr Mİ?

İlk soruda kadın sağken kadının önceki evliliğinden olan çocuklarının,kadının sonraki eşinin vefatı durumunda mirasçılığını sormuştunuz.Yanıtlar da buna göre verilmişti.Yani mirasçı olamazlardı.

Son mesajda ise kadının sonradan vefatı üzerine çocukların mirasçılığı sorulmaktadır.

Alıntı:
ikinci kocasından kendisine kalan miras payı, kadının vefat etmesi halinde yasal mirasçıları olan ilk evliliğinden olma çocuklarına neden kalmasın?

Bunun yanıtı da verilmiştir;

Yani yanıtsız soru ve sorun bulunmamaktadır.
Old 29-11-2007, 11:29   #7
avbf

Sayın Kayar ,
Ben de Sayın Eylül'ün görüşüne katılıyorum.Kadının 2.eşinin ölümden sonra aldığı miras payı kadın öldüğünde
kendi yasal mirasçılarına yani ilk evliliğinden olan çocuklarına geçer.
Old 29-11-2007, 11:59   #8
Av. Esra

Arkadaşlar,teşekkür etmekte biraz geciktim, kusura bakılmasın lütfen!Ben yokken bayağı cevap eklenmiş,ilgilenen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Herkese iyi çalışmalar.
Old 29-11-2007, 12:07   #9
uye8490

Alıntı:
Yazan avbf
Sayın Kayar ,
Ben de Sayın Eylül'ün görüşüne katılıyorum.Kadının 2.eşinin ölümden sonra aldığı miras payı kadın öldüğünde

TMK.495-501 Maddelerinde yasal mirasçılar tek tek belirtilmiştir.

-Miras bırakanın birinci dereceden mirasçıları ,onun altsoyudur.
-Muristen önce ölmüş çocukların yerini halefiyet yoluyla kendi alt soyları alır.
-Murisin altsoyu yoksa mirasçıları ana ve babasıdır.Muristen önce ölen ana babanın yerini halefiyet yoluyla kendi altsoyları alır.
-Büyükana büyükbaba.Bunlar da muristen önce ölmüşse halefiyet yoluyla kendi altsoyları mirasçı olur.
-Evlilik dışı hısımlar :Evlilik dışında doğmuş soybağı,tanıma veya hakim hükmüyle kurulmuş olanlar evlilik içi akrabalar gibi mirasçı olur.
-Sağ kalan eş.Birliklte bulunduğu zümreye göre değişen oranlarda mirasçı olur.
-Evlatlık ve altsoyu.
-Devlet.
Old 25-10-2010, 16:07   #10
caner87

Alıntı:
Yazan avbf
Sayın Kayar ,

bu cevapla ilgili son durum nedir sizce?

kadının 2 .eşinin ölümü halinde eşinden alacağı miras payı, kadının kendi vefatı halinde kadının alt soyuna geçer mi yoksa geçmez mi?
Old 25-10-2010, 16:13   #11
Levent Cirit

Kadınin, eşinden sonra vefat etmesi koşulu ile altsoyuna geçer. Tabii bu durumda da kadının ilk evliliğinden olan ve 2.evliliğinden olan çocuklarına eşit oranlarda dağıtılacaktır miras payı.
Old 25-10-2010, 16:31   #12
caner87

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Kadınin, eşinden sonra vefat etmesi koşulu ile altsoyuna geçer. Tabii bu durumda da kadının ilk evliliğinden olan ve 2.evliliğinden olan çocuklarına eşit oranlarda dağıtılacaktır miras payı.

başka bir forumda bu soruyu yazmıştım ben de geçeceğini düşünüyorum,ancak müvekkilim bu geçişi engellemek istiyor, şöyle ki
müvekkilime ait mal varlığı müvekkilimin vefatı halinde eşine ve kızına geçecek, ancak eşinin önceki evliliğnden olan çocukları var. Eşinin vefatı halinde de doğal olarak eşinin mirası eşinin çocuklarına geçecek. Bu durumu nasıl engelleyebiliriz? Mal ayrılığı yapmak istemiyorlar.Ancak eşi kendine düşecek payı almamayı kabul ediyor. Miras sözleşmesi şeklinde mi yoksa vasiyetname ile mi düzenlemeliyiz? bu arada iki kere souyu sormuş oldum ama olmazsa birinden biri kaldırılabilir.Ben hangi tarafa yazacağıma karar veremedim
Old 25-10-2010, 16:43   #13
Levent Cirit

Noterde ivazlı mirastan feragat sözleşmesi tavsiye ederim. Sözleşmede bir ivaz gösterilsin, bu ivaz gerçek miras payına tekabül edecek bir miktar olsun ve eşi, bu ivazı nakden aldığını beyan etsin. Bu durumda kanunen diğer yasal mirasçılar lehine miras payından vazgeçmiş olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi