Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yillik Ücretlİ İzİn - Hakli Fesİh

Yanıt
Old 21-05-2008, 16:28   #1
tolga doğan

 
Varsayılan Yillik Ücretlİ İzİn - Hakli Fesİh

Müvekkilim bir şirkette yaklaşık 12 yıldır çalışmaktadır. Ulusal bayram günlerinde de çalışmakta olup, bu günlere ilişkin ücreti müvekkile 12 yıldır ödenmiyor. Ayrıca;İ 2007 yılında yalnızca 5 gün izin kullandıırılmış ve kalan günlerin ücreti de müvekkilime ödenmemiş olup, ücretli izninin tamamının kullandırılmaması ve ücretinin ödenmemesi ayrıca ulusal bayramlarda çalışmasına rağmen ücretinin ödenmemesi iş akdini haklı nedenle feshetmesi için yeterlimidir. Bu nedenlerle iş akdini feshederse kıdem tazminatını ve bu alacaklarını alabilir mi? bu konuda elinde Yargıtay kararı olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim....
Old 21-05-2008, 18:30   #2
hciyiltepe

 
Varsayılan

İş yasasında işçilere işverenin yılllık ücretli izin vermek zorunda olduğu düzenlenmiştir. Yıılık ücretli zin verilmemesinin haklı fesih sayılacağına Y. 9.HD bir kararı aşağıdadır.

9. Hukuk Dairesi 2001/17459 E., 2002/2727 K.
SÖZLEŞMENİN HAKLI NEDENLERLE FESHİ
TATİL GÜNDELİĞİ İLE ÜCRET ALACAĞI
USULÜ HAK ESASLARI
YILLIK ÜCRETLİ İZİN İSTEĞİ

<LI type=circle>1475 S. İŞ KANUNU ( 14. maddesi yürülükte ) [ Madde 41 ] <LI type=circle>1475 S. İŞ KANUNU ( 14. maddesi yürülükte ) [ Madde 42 ] <LI type=circle>1475 S. İŞ KANUNU ( 14. maddesi yürülükte ) [ Madde 49 ]
"ÖZET"
DAVACI, İZNİNİ ÇALIŞMAKTA İKEN İŞVERENDEN İSTEDİĞİNE GÖRE KENDİSİNE BÖYLE BİR İZİN KULLANDIRILMAYACAĞI AÇIK VE KESİN ŞEKİLDE İFADE EDİLMESİ HALİNDE; İŞ KANUNUNDA TANINAN HAKLARINI KULLANABİLİR. AYRICA; MAHKEMECE; BİLİRKİŞİ RAPORLARI TEKRAR İRDELENEREK ÇELİŞKİLER GİDERİLMELİ, TATİL GÜNDELİĞİ İLE ÜCRET ALACAĞI HAKKINDA HÜKÜM KURULMALIDIR.

"İçtihat Metni"
Davacı, yıllık izin, genel tatil gündeliği ile ücret alacağının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davalı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

Davacı, davalı kooperatife ait işyerinde bekçi olarak çalıştığını ücretlerinin eksik ödendiğini izinlerinin kullandırılmadığını tatil günleri de çalıştırıldığını ileri sürerek isteklerde bulunmuş mahkemece de istek doğrultusunda hüküm kurulmuştur.

Ancak, mahkemece bilirkişinin mütalaasına başvurularak bir çok rapor alınmış ise de bu raporlar dosyanın temyizen incelenmesi için yeterli değildir. Davacının çalışma süresinin tespiti özellikle önem taşımaktadır. Davanın açıldığı tarihte de çalışıp çalışmadığı kesin olarak anlaşılamamaktadır. Şayet davacı çalışmasını sürdürmekte ise yıllık ücretli izin isteme hakkı bulunmamaktadır. Zira izin ücretini çalışırken aldığı kabul edilecek olursa işçinin Anayasal hakkı olan dinlenme hakkından vazgeçme sonucu doğurur ki bunun kabulü mümkün değildir. Bununla beraber hak kazandığı izni çalışmakta iken işverenden isteyen işçi kendisine böyle bir iznin kullandırılmayacağı açık ve kesin şekilde ifade edildiği takdirde iş Kanununda tanınmış olan haklarını kullanabilir. Örneğin işçi için bu durum sözleşmeyi haklı nedenle fesih yetkisi verir.

Bilirkişi raporları müphem ve yer yer çelişkili olmakla birlikte bunların içeriğine göre davacı işçinin 10.200.000 TL. ücret alacağını isteyebileceği görülmektedir. Ancak mahkemece 275.000.000 TL.nin hüküm altına alınması nedeni dayanıksız kaldığı için konunun açıklığa kavuşturulması icap eder. Bu bakımdan mahkemece bilirkişi raporları tekrar irdelenerek çelişkiler giderilmek ve müphem noktalar açıklığa kavuşturulmak suretiyle dava konusu istekler hakkında kazanılmış usulü hak esasları da gözetilmek suretiyle hüküm kurulmalıdır.

Sonuç : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebepten (BOZULMASINA), peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 13.2.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Old 21-05-2008, 18:53   #3
tolga doğan

 
Varsayılan

Sn. hciyiltepe;

Öncelikle yanıtınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Müvekkilim izninin kullandırılması veya ücretinin ödenmesini istemiyor ve halen işyerinde -şimdilik- çalışmaya devam ediyor. Ancak;iş akdini 2007 yılında yıllık ücretli izninin kullandırılmaması ve 12 yıldır ulusal bayram günleri çalışma ücretlerinin ödenmemesi nedeni ile haklı olarak feshedip kıdem tazminatını da almak istiyor. bunu yapabilir mi? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum
Old 24-11-2010, 17:52   #4
Sayın avukatım

 
Varsayılan

tolga bey bu sorunuza yanıt bulabildiyseniz paylaşabilirmisiniz aynı sorunun cevabını ben de arıyorum teşekkürler...
Old 24-11-2010, 18:50   #5
Boborkun

 
Varsayılan

iş Kanunu 24. madde 1-e:İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse işçinin haklı nedenle fesh hakkı vardır.Kanun hükümlerinin ulusal bayramlardaki çalışma düzenlerine aykırılık olması nedeniyle ve ayrıca kanunen işçinin hakkı olan yıllık izin konusundaki ussulsüzlükte haklı nedenle fesh yolunu sağlar.
Bu fesh kıdem tazminatını,fazla çalışmaları sonucunda doğan hakları yok etmez.Şunu da söylemeleyim ki iş kanunu işçinin haklarını koruyan ve işçi lehine yorumlanan bir kanundur.Bu yorum işçi lehine genişletilebir.Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
YurdiŞinda ÇaliŞan İŞÇİ - Fesİh - İŞe İade avorbay Meslektaşların Soruları 2 21-01-2008 10:57
Ücretlİ ÇaliŞan Avukatin Cmk AlacaĞina El Konulmasi Av.Can Canbazer Avukatlık Hukuku Çalışma Grubu 0 28-11-2007 18:57
İŞ Aktİnİn Fesİh Sebebİ DeĞİŞtİrİlebİlİr Mİ??? Av.bozkara Meslektaşların Soruları 12 25-10-2007 15:52
ÖĞretİm GÖrevlİsİ İzİn Almali Mi ? Almıla Meslektaşların Soruları 4 02-10-2007 22:58
İŞÇİnİn Ücretİne Zam Yapilmamasi Nedenİyle Hakli Fesİh Olur Mu Seher Meslektaşların Soruları 1 28-02-2007 16:00


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03750300 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.