Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babam bize zulüm ediyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2012, 12:27   #1
Konuk

Varsayılan Babam bize zulüm ediyor

Merhaba ben 25 yaşımdayım. Ailemle yaşıyorum.
5 sene önce eşimden sürekli şiddet gördüğüm için ayrıldım. Boşanma davası açtım.
Evli olduğum şahış boşanmak istemediği için, sunduğum iddaları ispatlayamadığım için hakim davayı red etti.
Evde çok huzursuzluk yaşıyorum 5 senedir. 5 yaşında dünyalar güzeli bir kızım var. Onu huzursuz bir ortamda kavgalı gürültülü bir ortamda büyütmek istemediğim için ailemin yanına geldim ama burda da durum farksız. Babamla annem küçüklüğümden beri Annemle sürekli kavga ediyorlar. Hiçbirşekilde anlaşamıyorlar.Babam Anneme çeşit çeşit hakaretler ediyor, ağıza alınmayacak küfürler ediyor, bağırıyor, huzursuzluk çıkarıyor. Ben çok erken yaşta bir görücü usulü bir evlilik yaptım. Sebebi de bu kavgalarda huzursuzluklardan uzaklaşmak. huzurlu bir hayat.Mutlu sevgi dolu bir yuvada yaşamak.Eşimi çok çok seviyordum. isteyerek evlendim ama olmadı..
Yağmurdan kaçarken doluya tutuldum.
Babam bu evliliğe karşıydı. Bana Allah senin belanı versin gibisinden beddualar edip aç kalıp 1 sene sonra kapıma geri döneceksin dedi.Hayırlı dualar edeceğine bu tür çirkin cümleler sarfediyordu.Düğünümde bana sarılırken ağladı. O kadar kırgındım ki ona.bana yapmacık geldi o gaözyaşları. Hiçbir şekilde bana destek olmadı. Bana Babalık yapmadı. Evlenmeden önce de hiç anlaşamazdık. çok asabi bir insan. oturup iki cümle konuşamazsın. Çok sorunlu hemen kavga etmeye başlar.
Yıllardır hakaretlerine maruz kalıyoruz, çok pis küfürler ediyor bize,bizi korkutmak için üstümüze yürüyor,önceler bıçaklarla üstümüze gelirdi,tahta odunlarla saldırmaya çalışırdı,masa sandalyeleriyle üstümüze yürürdü. Bir defasında Polisi aradım. Biz birşey yapamayız.aile içi kavgalara karışamıyoruz savcılığa gidip suç duyurusunda bulunun dedi.
Dün de yine ufak bir sebep yüzünden tartışma çıktı Annemle Babam bağrıştılar yine. Ben o kadar bunaldım ki.müdahale ettim.Sizi dinlemek zorundamıyım diye çıkıştım sesimi yükselttim.Konuşma lan diye üstüme yürüdü.bende kendimi korumak için kendimi savundum.üstüme gelmeye devam etti.beni darbeyle ittirip yere düşürdü. hakaret etti çok pis küfürler etti.
Bir bayan olduğum için çıkıp gidemiyorum. Anneme boşan şu adammdan diyorum.Ben düşmanları sevindirmek istemiyorum diyor.Ben bu evden gitmem o gitsin diyor.
Evde can güvenliğimiz yok. bu durumda savcılığa gitsem ne demeliyim.evden uzaklaştırma kararı verirler mi? Aklı dengesi çok bozuk. Akıl hastanesine yatırılmasını istiyorum. Bunun için dava açmam gerekiyor mu ??
Old 11-02-2012, 13:04   #2
kezzy

Sayın katılımcı;
Annenizin ve sizin Şiddet gördüğünüzü belirtmişsiniz. Öncelikle şiddet uygulayan hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği tedbir talep edebilirsiniz.

Aile Mahkemesi mağdurların tekrar şiddete uğrama ihtimalini göz önüne alarak başvurusunun hemen ardından dosya üzerinden, duruşma yapılmaksızın, kararı verebilecektir. Şiddete uğrayanların mahkemede şiddete uğrama ihtimallerini kanıtlama yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Koruma kararıyla babanızın, üzerinizde korku ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size tahsisi, sizin iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesi gibi tedbirlere hükmolunur.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde babanız hapis cezası istemli yargılanacaktır.

Yine babanızın sizi darp etmesi suçtur dilerseniz Cumhuriyet başsavcılığına şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Ayrıca babanızın dediğinniz yönde akli rahatsızlığı varsa Aile Mahkemesine başvurarak babanızın tedavi olması için koruma kararı talep edebilir ve koşulları varsa kısıtlanmasını talep edebilirisiniz.Bu durumda kedisine yasal temsilci atanacaktır.

Sayın katılımcı;
Belirtilen konularda bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılarımızla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi