Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Alman vatandaşının Türkiyede boşanma davasi

Konuyu Kilitleyin
Old 18-03-2019, 00:18   #1
Konuk

Varsayılan Alman vatandaşının Türkiyede boşanma davasi

Merhaba Site Üyeleri,

Sorumu sizlere iletmeden,
Sizlere ve tüm emeği geçen herkese öncelikle teşekkür etmek istiyorum.

Yaklaşık 16 aydır evliyim fakat şiddetin her türlüsüne mâruz kaldığım için boşanma dışında bir çözüm göremiyorum artık.

Ben Türk asıllı Alman vatandaşıyım. Şuan Almanya da ikamet etmekteyim.
Boşanmak istediğim şahıs ise Türk vatandaşı ve yine kendiside Almanya da ikamet etmekte.
Kendim yabancı uyruklu olduğum için nikâhımız Alman makam-ı tarafından kıyıldı.
Evli olduğum kişi bu evliliğimizi Türkiye Cumhuriyeti konsolosluğuna evliliğimizi beyan etti.

Burada boşanma davasını açılabilmesi için ayrılık yılı diye bir süreç geçmiş olmalı.

Fakat mâruz kaldığım şiddet nedeniyle artık tahammül sınırları çoktan aşıldı. Bu nedenle biran evvel bu evliliğin sonlandırılmasını istiyorum.

Sizlerden öğrenmek istediğim, boşanma davasını Türkiyede açma hakkına sahip miyim?

Sorumu verdiğim bilgiler doğrultusunda yanıtlarsanız çok memnun olurum.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 18-03-2019, 12:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Elbette davanızı Türkiye'de açabilirsiniz.

Fakat ikametgahların Almanya'da olması sebebi ile dava dilekçesinin,ön inceleme duruşma tarihinin,tahkikata geçme kararının ve son kararın eşinize tebliği gerekmektedir.

Yine iddialarınızı kanıtlamanız için tanıklarınız da yurt dışında olduğundan bu işlemler de zaman alabilecektir.

Davayı nerede açacağınız konusunda kararı siz vereceksiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 18-03-2019, 14:23   #3
Konuk

Sayın Habibe Hanım,

Sorumu yanıtladığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

Boşanma nedenlerini kanıtlamak için darb raporları,doktor raporları, şikayet dilekçeleri ve uzaklaştırma kararı yeterli olmaz mı?

Her ne kadar Avrupa Türkiye mizi insan haklarında yetersiz bulsa da, araştırmalarım sonucunda Türkiye kadın hakları konusunda onları çok fazla geride bırakıyor.

Bulunduğum ülkede malesef hukuki anlamda çok yalnız bırakılıyorsunuz ta ki ölümle sonuçlana kadar.

Tekrar teşekkür ederim

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi