Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Yeni başlayan birisi için Hakimlik mi? Avukatlık mı?

Yanıt
Old 28-12-2015, 03:28   #1
aytax

Soru Yeni başlayan birisi için Hakimlik mi? Avukatlık mı?

Merhabalar, meslek içinden çeşitli kişilerle konuştum. Neticede bir kafa karışıklığı yaşadım. Öncelikle avukatım lakin, uygulamaya ilişkin hiçbir şey yapmadım, staj sürecim hakimlik sınavına hazırlanmakla geçti. Nitekim sınavı ve mülakatı geçtim. Stajyerlik aşamam başlayacak fakat meslek içinde hakim/savcılarla görüştüm mesleğin zorluk yanlarına dikkat çektiler ve bazı soru işaretli oluştu kafamda. Özellikle tayin meselesi can sıkıcıymış. Bu yüzden istanbul'da avukatlığa da yönelebilirim. Sizce tayin meselesi yüzünden, şehir şehir dolaşmadan rahatça İstanbul'da avukatlık yapmaya değer mi?
Old 28-12-2015, 13:30   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar, meslek içinden çeşitli kişilerle konuştum. Neticede bir kafa karışıklığı yaşadım. Öncelikle avukatım lakin, uygulamaya ilişkin hiçbir şey yapmadım, staj sürecim hakimlik sınavına hazırlanmakla geçti. Nitekim sınavı ve mülakatı geçtim. Stajyerlik aşamam başlayacak fakat meslek içinde hakim/savcılarla görüştüm mesleğin zorluk yanlarına dikkat çektiler ve bazı soru işaretli oluştu kafamda. Özellikle tayin meselesi can sıkıcıymış. Bu yüzden istanbul'da avukatlığa da yönelebilirim. Sizce tayin meselesi yüzünden, şehir şehir dolaşmadan rahatça İstanbul'da avukatlık yapmaya değer mi?
Sayın aytax;

Hangi mesleği seçmek istediğimizle ilgili tereddütlerimizi gidermek için önceliklerimizi sıraya koymamız ve hangisi ya da hangilerinden vazgeçebileceğimiz/taviz verebileceğimizi belirlememiz gerektiği düşüncesindeyim.

Gerek İstanbul, gerekse tüm Türkiye'de avukat sayısı, hukuk fakültelerindeki orantısız/dengesiz artış nedeniyle fazlalaşmaktadır. Hal böyle olunca kişi başına düşen avukat sayısı doğal olarak artış gösterdiğinden gelirlerde bir azalmadan bahsetmek de mümkündür.

Avukatlık, yapısı gereği "serbest" icra edilmeye uygun ve mümkünse bu şekilde yapılması icap eden bir meslek olmakla birlikte belirttiğim durum nedeniyle bağlı çalışma zorunluluğuna yol açmaktadır.

Öncelik olarak ifade ettiğiniz belirli bir yerde düzen oturtamama durumuysa elbette ki hakimlik/savcılık açısından bakıldığında kuvetle muhtemeldir. Düzenli ve uzun vadede yaşamayı amaçladığınız bir yerde -ki siz İstanbul olarak belirtmişsiniz- avukatlığı serbest olarak yerine getirebilecek misiniz? Serbest olarak yerine getirme imkanı en azından ilk etapta olmayacaksa bağlı çalışırken alacağınız ücret, yaşamın gerçekten çok pahalı olduğu bu büyük şehirde ihtiyaçlarınızı (yaşamsal, kültürel vs.) karşılamanıza yetecek mi?

Ortaya çıkabilecek sonuçları yaşamadan billemeyecek de olsanız, mesleki tecrübesi hiç olmayan ya da yeterli mesleki tecrübeye sahip olmayan bağlı çalışan avukatlara ödenen ücretlerin İstanbul'da sağlıklı bir yaşam sürmeye yetmediğini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Hakim/savcı olarak Anadol'da belirli aralıklarla farklı yerlerde yaşamak ama genellikle geçim sıkıntısı yaşamamak mı, yoksa büyükşehirde bir meçhule yelken açmak mı? Karar sizin ve kararınızı belirlerken her iki açıdan da olumlu ve olumsuz anlamda yapılmakta olan yönlendirmeleri değerlendirirken baştan ifade etmeye çalıştığım gibi önceliklerinizi sıraladığınızda sonucu en isabetli yine siz belirleyeceksiniz.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi