Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şimdiye kadar ödenmeyen nafaka için açılacak nafaka davası

Konuyu Kilitleyin
Old 28-01-2008, 17:35   #1
Hülya AKYILDIZ

Varsayılan Şimdiye kadar ödenmeyen nafaka için açılacak nafaka davası

Ben 2004 yılında eşimden boşandım.2000 doğumlu bir kızım var.Boşanma tarihinden itibaren eski eşim hiç nafaka ödemedi.Kızımın masraflarını artık karşılayamıyorum ve nafaka davası açmak istiyorum.Acaba nafaka davası açarsam daha önceki seneler için almadığım nafakayıda alabilirmiyim?Elimde çalıştığına dair ssk dökümü var yalnız adres bilgisi yok.Bilgilendirilmeyi bekliyorum....
Old 28-01-2008, 18:43   #2
ecesaka

Boşanma kararında nafakaya hükmedilmiş ise,birikmiş nafakaları tahsil için ilamlı icra takibi başlatmanız gerekmektedir. Eski eşinizin çalışmakta olduğu işyeri adı ve adresi İcra Müdürlüğünce SSK'ya yazılacak bir müzekkere ile öğrenilebilir. Hatta bir sonraki ay toplu nafaka alacağınızdan ayrı bir İcra takibi başlatarak nafaka ödemesinin "ay ve ay" bu dosyaya yatırılmasını ihtar eder, eğer bu hükme aykırı hareket ederse, İİK hükümlerine göre "nafaka hükümlerine riayet etmemesi" nedeniyle dava açarak, eski eşinizi mahkum ettirebilir, yahut mahkumiyet endişesi sebebiyle her ay ödemelerini muntazam gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.
Old 28-01-2008, 18:55   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Boşanma kararında iştirak nafakası ödeneceğine dair bir hüküm yok anladığım kadarıyla. Bu durumda şimdi dava açmanız halinde bundan sonrası için nafaka ödenir, önceki yıllar için nafaka almanız mümkün değildir. Açacağınız dava kızınızın bakımı için iştirak nafakası davasıdır. Davanızı açarken dava boyunca tedbir nafakası ödenmesini de isteyebilirsiniz.
Adresini bilmeniz önemli değildir, bildiğiniz en son adresi göstererek davanızı açarsınız, adreste bulunmadığı anlaşıldığında ilanen tebligat yoluyla gerekli bildirim yapılacaktır.
Maaş almasa da nafaka ödenmesine karar verilir ama maaş nafakanın icra yoluyla ödenmesini kolaylaştıran bir etkendir.
Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse baroların adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi