Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anayasa Mahkemesi Ek Taşıt Vergisini İptal Etti Ve Yürürlüğü Durdurdu

Yanıt
Old 07-10-2003, 21:49   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Önemli Anayasa Mahkemesi Ek Taşıt Vergisini İptal Etti Ve Yürürlüğü Durdurdu

ANAYASA MAHKEMESİ EK TAŞIT VERGİSİNİ İPTAL ETTİ VE YÜRÜRLÜĞÜ DURDURDU

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç Komisyon toplantısı sonrası Ek vergiler ile ilgili yasanın tamamının iptaline oy çokluğu ile yürürlüğün durdurulmasına ise oy birliği ile karar verildiğini açıkladı.Kılıç, komisyonun kademeli emeklilik konusunun ise yarın sabah saat 10.00'da görüşüleceğini söyledi. Vergilerini ödemiş olanların durumu ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Haşim Kılıç Anayasa Mahkemesi olarak bu konunun dışında olduklarını belirtti.
07/10/2003 16:31 Net Haber
Old 07-10-2003, 21:58   #2
Admin

Evet.. 1 hafta önce yürütmeyi durdursalardı konunun bu kadar "dışında" kalmayabilirlerdi..
Old 07-10-2003, 22:49   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

ooof ve de of
bu nasıl bir ciddiyetsizliktir ya! devletin çıkardığı vergiyi ödemeyen yine haklı , ödeyenler içinse yakında başka tanımlamalar türeyecek (belki de türemiştir bile, sadece üzerime alınmıyorum)
Old 08-10-2003, 09:50   #4
şenay

Çok sevindim!!! Sorumluluğumdaki araçların, ek taşıt verigisini yatırmama kararı alırken çok zorlanmıştım. Anayasa Mahkemesi' nin ödeyenlerin durumu hakkında,konunun "dışında" kalabileceği ihtimalini düşünerek ve faizi ile birlikte ödemenin, ödedikten sonra parayı geri almaktan çok daha kolay olacağına inandığım için ve en önemlisi bu karmaşık ve ciddiyetsiz durumu hangi şekilde rapor edebileceğimi bilemediğim için ödemeyi yapmaktan vazgeçmiştim.

İyi yapmışım. Hepimize hayırlı olsun!!!

Şenay
Old 08-10-2003, 11:34   #5
macerkez

Anayasa Mahkemesi' nin bu kararı ile; toplum içinde kendilerini uyanık olarak tanımlayan bazı kımseler yine haklı ve karlı çıktı. Bu uyanıkların vergisini zamanında ödeyenlere 'memleketin sizin gibilere de ihtiyacı var' diye yarı saka yarı ciddi takılmaları da sinir bozucu olmaya basladı. Anayasa Mahkemesi' nde 'Adalet mülkün temelidir' diye bir yazı da yok herhalde ki 'bu konu bizi ilgilendirmiyor' diyebiliyorlar. Helal olsun dogrusu. Saygılarımla.
Old 08-10-2003, 11:42   #6
Av.H.Sancar KARACA

Rahatsiz

Türedi ,türedi Sayın Sehper. Ben de üzerime alınmamaya çalışıyorum.
Vergiyi salanlara da ,"Dışında" kalanlara da selam olsun.
İdarecisine güvenip ödeyenler de,güvenmeyip ödemeyenler de sağolsun.
Old 08-10-2003, 14:10   #7
şenay

Sayın Mehmet Ali Bey,

Vergiyi zamanında ödemeyerek hedeflediğim uyanıklık yapmak değildi. Mesajımdan da anlaşılacağı gibi; ödeyenlere karşıda bir başarı sağlamış hisetmiyorum kendimi. Zaten böyle bir hakta iddia etmiyordum... Benim isyanım ek vergiyi çıkaranlara ve sonuçları karşısında "dışarda" kalmayı tercih edenlere.... Bence insanları eleştirmeden önce, anlamaya ve dinlemeye daha çok çaba sarfetmeliyiz. Sanırım yeterli açıklamayı yapmadığım için bu denli yanlış anlaşıldım. AB Komisyonu' na bağlı çalışıyorum ve ülkemde olan bu cidiyetsiz gelişmelerin yarattığı sıkıntılar inanın işimi çok zorlaştırıyor. Kaldı ki bu kararı, bir takım zorlukları düşünerek, sadece Kurum adına aldım. Şahsi aracımın vergisi ödemiştim zaten. Bununlada kalmayıp, yabancı çalışma arkadaşlarımın da vergilerini zamanında ödemelerini sağladım. Ama sabahtan beri İngiliz direktörüme kararı veren Anayasa Mahkemesi' nin, sonucun "dışında" oluşunu açıklayamadım. Taşıt vergisi' nin bir yıl içinde neden 4 kere toplandığını açıklayamadığım gibi....

Saygılarımla
Old 08-10-2003, 15:33   #8
macerkez

Sayın Şenay Hanım;
Siteye düşüncelerimi yazarken sizi ya da siteye üye olan hiç kimseyi eleştirmek gibi bir düşüncede degildim aslında. Sadece gözlemlerimi paylaşmak istemiştim. Çalışmalarınızda başarılar diler saygılar sunarım.
Old 08-10-2003, 18:03   #9
Av. Şehper Ferda DEMİREL

akşamüzeri aldığım bir haber doğru ise , ihtirazi kayıtsız ödeyenler de (yani devletine güvenenler de) mahsup isteyebilecekler, seneye ödenecek vergilere mahsup edeceklermiş. doğru olup olmadığını bilmiyorum ama babam güvenilir bir kaynaktır
duyduğumda ilk tepkim şu oldu: "İşte bunu yapmalıydılar"
Devam edeceğim.
Old 08-10-2003, 19:06   #10
av.külcü

Seneye ödenecek vergilerden mahsup edilebilmesi için yasal düzenleme yapılması gerekiyor.. Anayasa Mahkemesinin ilk iptal kararından sonra şak diye yeni kanun çıkarıp vergileri toplayanlar inşallah yine şak diye yasa çıkarıp gelecek yılın vergilerinden mahsup ederler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi