Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emekli Sandığı Dul Maaşı Haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2007, 16:50   #1
Av.Ali KAYA

Varsayılan Emekli Sandığı Dul Maaşı Haczi

Borçlu ölen kocasından dolayı Emekli Sandığından dul maaşı almaktadır.Hakkındaki adi takibe itiraz etmez,kesinleşir.Dul maaşına haciz konulur ve 2001 den itibaren kesilen para dosyaya yatar.Maaş haczine ilişkin borçluya hiçbir şekilde 103 davetiyesi gönderilmez.Bu arada dosyaya yatan paralar üç dört yıldır çekilmediği için birikmektedir.Sorum şu;haczedilmezlik şikayetimiz sonuç verir mi,biriken kesintilerin borçluya iadesine karar verilebilir mi?Yanıtlayan arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 17-02-2007, 20:25   #2
üye14072

tedbir kararı alırsanız yararınıza olur.

ödenmesin diyerek yola çıkın

hayırlısı,

saygılar

av. emin öztürk
Old 17-02-2007, 21:20   #3
Av.Ayse E.

sayın meslektasım muvekkılınız 2001 den berı bır kere bıle olsun maasını cekmısmıdır...
bu sorunun cevabı evetse alacaklı vekılı haberlerı vardı haczedılemezlık sıkayetı suresı gecmıstır dıyebılır...
hayırsa durum sızın lehınızedır ve sıkayetınız kabul edılebılır ...
sıkayet davanızda da bırıken paraların gerı ıadesını ısteyın belkı kabul edılır...
kabul olmadı bır ıstırdat davası acmanız lazım ...
((emın olmamakla bırlıkte sedece pratıklık acısından bır onerı))
ıyı calısmalar...

Old 17-02-2007, 23:44   #4
icra20

SSK.Emekli maaşlarının haczedilemiyeceğine dair kanun olmasına rağmen malesef memur emeklilerinin maaşlarının haczedilemiyeceğine dair bir hüküm yoktur. Kısacası Emekli Sandığından maaş alan kim olursa olsun maaşları haczedilebilmektedir.SSK.dan emekli maaşı alanların ise haczedilememektedir.
Haczedilmezlik iddiasında bulunsanız bile haczi kaldırmanız mümkün değildir, zira yasal bir dayanak yoktur.
Maaş hacizlerinde İİK.103 çıkarılmaz, İİK.103 davet kağıdı tutanak tutmayı gerektiren hacizlerde çıkarılır.
Haczedilmezlik iddiasınıda haczin tatbik edildiği ve ilk kesintinin yapıldığı ayda bulunabilirsiniz, çünkü maaşın haciz nedeniyle eksik alındığını öğrendiğiniz tarih kabul edilebilir. ve sonuç alamazsınız.
İİK.103 davet kağıdı çıkarılması zorunlu olsayda tüm maaş hacizlerinde çıkarılması söz konusu olacaktı.
Dosya borcu bitinceye kadar maaşlardan kesinti yapılacaktır, Dosyadan çekilmeyen paralar zaman aşımına kadar bekletilecektir. 10 yıllık zamanaşımından sonra alacaklı çekmediği takdirde hazineye devredilecektir.
Old 18-02-2007, 00:33   #5
Av.Ayse E.

sayın ıcra 22
-dul ve yetım aylıkları haczedılemez dıye bılıyordum..ve eger borclu taraf hıc parasını cekmemıs ıse ve yenı ogrenmıs ıse sıkayette bulunulabılınır dıye dusunuyorum...
-tutanak duzenlenmesını gerektıren halllerde 103 gonderılır demıssınız ama 89/1 gonderılen ve dosyaya para gelen hallerdede 103 gonderıyoruz teblıgınden sonra parayı cekebılıyoruz aynı sekılde olması gerekmezmı...
uygulama ve yasayı yanlıs bılıyor veya yorumluyor olabılırım bu bakımdan aksının yasal dayanagını bıldırebılrsenız cok faydalı olacagını dusunuyorum...ıyı calısmalr
Alıntı:
Yazan icra22
SSK.Emekli maaşlarının haczedilemiyeceğine dair kanun olmasına rağmen malesef memur emeklilerinin maaşlarının haczedilemiyeceğine dair bir hüküm yoktur. Kısacası Emekli Sandığından maaş alan kim olursa olsun maaşları haczedilebilmektedir.SSK.dan emekli maaşı alanların ise haczedilememektedir.
Haczedilmezlik iddiasında bulunsanız bile haczi kaldırmanız mümkün değildir, zira yasal bir dayanak yoktur.
Maaş hacizlerinde İİK.103 çıkarılmaz, İİK.103 davet kağıdı tutanak tutmayı gerektiren hacizlerde çıkarılır.
Haczedilmezlik iddiasınıda haczin tatbik edildiği ve ilk kesintinin yapıldığı ayda bulunabilirsiniz, çünkü maaşın haciz nedeniyle eksik alındığını öğrendiğiniz tarih kabul edilebilir. ve sonuç alamazsınız.
İİK.103 davet kağıdı çıkarılması zorunlu olsayda tüm maaş hacizlerinde çıkarılması söz konusu olacaktı.
Dosya borcu bitinceye kadar maaşlardan kesinti yapılacaktır, Dosyadan çekilmeyen paralar zaman aşımına kadar bekletilecektir. 10 yıllık zamanaşımından sonra alacaklı çekmediği takdirde hazineye devredilecektir.

Old 18-02-2007, 00:56   #6
Av.Suat Ergin

Varsayılan Katkı

T.C.
YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2002/3181
K. 2002/3965
T. 26.2.2002
• HACZİ CAİZ OLMAYAN MALLAR VE HAKLAR ( Emekli Sandığınca Ödenecek Sosyal Yardım Zamlarının Haczedilememesi )
• HACZİ KISMEN CAİZ OLAN MALLAR VE HAKLAR ( Dul Yetim Maaşının Borçlu Ailesi Efradına Tahsis Edilen Para Olması Nedeniyle Kısmen Haciz Konulabilmesi )
• EMEKLİ SANDIĞINCA ÖDENECEK SOSYAL YARDIM ZAMLARI ( Haczinin Caiz Olmaması )
• DUL YETİM MAAŞININ HACZİ ( Haczinin Kısmen Caiz Olması )
2004/m.82,83
5434/m.Ek.3
ÖZET : Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan dul yetim maaşı, borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı merci kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : İİK' nun 82. maddesi haczi kabil olmayan İİK' nun 83. maddesi ise kısmen haczi caiz olan şeyleri düzenlemiştir. İİK' nun 83. maddesine göre ise maaş, tahsisat her türlü ücretler irtifa hakkı ve hasılatı emekli maaşları ve sandık tarafından belli aralıklarla ödenen sair iradlar anılan maddedeki esaslar dahilinde kısmen haciz olunabilir. Hak sahibine toplu biçimde bir defada yapılan ödemeler anılan maddede sayılanlar arasında değildir.

5434 Sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda haczedilemeyecek şeyler belirlenmiştir. 2363 sayılı kanunla 5434 sayılı kanuna eklenen ek madde 3' e göre, Emekli Sandığınca ödenecek sosyal yardım zamları haczedilemez. ( örneğin aile ve çocuk yardımı, yakacak zammı gibi maaşa eklenen farklar gibi paralar )Ancak bu neviden olmayan. Dul yetim maaşı borçlu ailesi efradına tahsis edilen bir para olması itibariyle borçtan mesuliyetleri halinde mirasçıların maaşlarını İİK' nun 83. maddesi uyarınca haciz konulmasına yasal bir engel yoktur. Mercice bu kurallar ışığında şikayetin çözümlenmesi gerekirken İİK' nun 82/10 madde hükmü gerekçe gösterilerek istemin reddi isabetsizdir.

SONUÇ : Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile merci kararının yukarıda açıklanan nedenle İİK.366. ve HUMK.428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 26.2.2002 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 18-02-2007, 01:27   #7
icra20

Sayın Ayşe Eroral ilgili yargıtay kararını ekliyorum.
ÖZET : Alacaklının talebiyle üçüncü kişiye çıkarılan 89/1 haciz ihbarnamesi gereği üçüncü kişi tarafından yatırılan paranın alacaklıya ödenmesi için 103 davet tebligatının borçluya tebliğine gerek bulunmamaktadır.YH.12.D.31.12.2002-2002/26796 E.2002/28140K.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi