Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayeti annede olan çocukların soyadı değişikliği

Konuyu Kilitleyin
Old 18-09-2012, 10:05   #1
Konuk

Varsayılan velayeti annede olan çocukların soyadı değişikliği

Geçen yıldan beri bu konu ile ilgili birçok yazı okudum bu sitede. 3 ay önce çocuklarımın soyadını değiştirmek için asliye hukuk mahkemesinde dava açtım.
"VI- SONUÇ
21.6.1934 günlü, 2525 sayılı Soyadı Kanunu’nun 4. maddesinin ikinci fıkrasının “Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır.” biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 8.12.2011 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi."

bu yazıyıda dilekçeme ekledim ve bu maddeye dayanarak çocuklarımın soyismini değiştirmek istediğimi belirttim.İlişikte pisikiatristen aldığım yazıyı ekledim.Okul rehperlik öğretmeni bizi birkaç defa pisikiatrise göndermişti.Yazılarınıda ekledim, sınıf öğretmeni ve rehper öğretmeninin görüşlerinide.
Dava dilekçemi kendim yazdım ve davaya kendim girdim. Boşanmış olduğum eşim tebligat almamış.Zaten hiçbir tebligatı almıyor.Nufüs müdürlüğündende kaydını sildirmiş ,hiçbir yerde resmi kaydı yok.
Hakim tebligat yapılamadığı için davayı erteledi.Tebligat yapılamassa bir sonraki duruşmada davanın düşeceğini söyledi.Bu adamı silah zoruyla getirememya mahkemeye. 5 yıldır nafaka boşanma gibi davalarım sürdü ve tebligat yapamadım.
Mahkeme esnasında avukattı sanırım (nüfus müdürlüğünün avukatı olabilir)
Bende davanın reddine karar verilmesini isteyecektim sayın hakimim dedi.Anayasanın 4.maddesi gereğince bu mümkün değil dedi. Bende bu yasanın iptal edildiğini hatta resmi gazetede yayınlandığını,TurkHukuk sitesinde bununla ilgili çok yazı okuduğumu ve açılmış davalar olduğunu söyledim.Dilerlerse resmi gazete çıktısını internetten alıp verebileceğimi söyledim.Avukat hanım , öyle bir söylenti olduğunu ama karara bağlanmadığı konusunda hakime ısrar etti ve davanın düşmesini istedi. Zaten hakim tebligat yapılmaz ise davanın düşeceğini, bir şekilde illaki çocukların babasını mahkemeye getirmem gerektiğini söyledi
Ben bu işten birşey anlamadım
Resmi gazete sayı ve yasa

"VI- SONUÇ
21.6.1934 günlü, 2525 sayılı Soyadı Kanunu’nun 4. maddesinin ikinci fıkrasının “Evliliğin feshi veya boşanma hallerinde çocuk anasına tevdi edilmiş olsa bile babasının seçtiği veya seçeceği adı alır.” biçimindeki birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve İPTALİNE, 8.12.2011 gününde OYBİRLİĞİYLE karar verildi."
Bunu yazıyorum ve belirtiyorum

Bu adamın tebligat almadığını biliyor sayın hakim.Hatta tasarufun iptali davam var ayını mahkemede.Ona şirket avukatları giriyor.Onuda belirttim.Aynı hakime nafaka davalarım olduğunu ve adamın nafakasını ödemediğini, davalara girmediğini,Kötü niyetli olarak babasından kalan evi annesine devrettiğini söylemiştim.Bu ayın 20 sinde karara bağlanacak tasarrufun iptali sona geldim .Hakim beni ve çocuklarımıda durumumuda çok iyi biliyor. Adamın adıma kullandığı çeklerden ,borçlardan dolayı adres gösteremiyorum.Bu nedenle adli yardımdan yararlanamıyorum.Akrabamın yanında kalıyorum .Hakim bunuda biliyor."Başka davalara girebilir , bu mahkemeye gelmesi gerek" dedi.
Söz konusu benim çocuklarım.
hayatını düşünmekten başka hiçbir gayesi olmayan,Çocuklarını bir gün sevmeyen, 5 yıldır bir gün görmeye gelmeyen, onları koruyucu aileye vermeyi düşünen, bizi darp ederek kadın sığınma evine gönderen bir adamı yakalayıp mahkemeye getiremiyorum diye çocuklarımın soyadını değiştiremeyecekmişim.Sayın hakimin önünde Aile mahkemesindeki dosyamda var.Çokta iyi niyetli biri.Babacan bir hakim. Dosyalarımı kendim takip ettiğimide biliyor.
Sizlerden çok yardım gördüm ve faydalandım.Bunun için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum sizlere
Sorularım Şu
Resmi gazete yazısı var .Çıktısını aldım mahkemee sunacağım http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0120214-18.htm

1- Bu yasa düştümü , tekrarmı değişti, iptal mi oldu?
2- Çocukların babasını mahkemeye getirtemessem ki resmiyette hiçbir yerde kaydı kuydu yok ve tebligat yaptıramıyorum. Bulsamda gelmez mahkemeye. Benim bu davam baba mahkemeye gelmedi diye düşermi?
Old 19-09-2012, 23:10   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı yürürlüktedir.İptale göre siz davanızda haklı sebepleri ispatlayarak çocuğunuzun soyadını seçebilirsiniz.

2-Tebligatın yapılamması sonucu dava düşmez.Olsa olsa tebligat yapılıncaya kadar esasa ilişkin işlem yapılamaz ve dava karara çıkarılamaz.

Tebligat ve diğer konularda bir avukattan hukuki destek almanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi