Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yurt Disi Bosanma/Türk Vatandaşına Tebligat

Konuyu Kilitleyin
Old 29-09-2012, 18:35   #1
Konuk

Varsayılan Yurt Disi Bosanma/Türk Vatandaşına Tebligat

esim ve ben yurt disinda yasiyoruz ikimizde türk vatandasiyiz,ben bosanmak istiyorum ve davayi türkiyeden actim,mahkemenin gönderdigi tebligati alamiyor cünkü ev adresinde yok kendisi bazen evde oluyor yada calisiyor , ulasmak icin ne yapmaliyim annesinin adresine tebligat yapsam olurmu?Yada bana lütfen bir cözüm söyleyiniz tebligati almasi icin nasil bir yol izlemeliyim.
Old 30-09-2012, 04:37   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
esim ve ben yurt disinda yasiyoruz ikimizde türk vatandasiyiz,ben bosanmak istiyorum ve davayi türkiyeden actim,mahkemenin gönderdigi tebligati alamiyor cünkü ev adresinde yok kendisi bazen evde oluyor yada calisiyor , ulasmak icin ne yapmaliyim annesinin adresine tebligat yapsam olurmu?Yada bana lütfen bir cözüm söyleyiniz tebligati almasi icin nasil bir yol izlemeliyim.

Sayın konuk,
Tebligatlar muhatabın kendi adresine çıkarılır, annesinin adresine tebligat yapılmasını isteyemezsiniz.
Tebligat Kanunu'na göre yabancı ülkede yaşayan Türk vatandaşlarına tebligat, Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu aracılığıyla yapılabilir. Büyükelçilik ya da Konsolosluk, tebligat yapılması istenen kişiye "tebliğin konusu ve hangi merci tarafından çıkarıldığı ve 30 gün içinde başvurulmadığı takdirde tebliğin yapılmış sayılacağı" ihtarını içeren bir bildirim yollar. Bu bildirimin o ülke yasalarına göre tebliğ edildiği tarihinden itibaren 30 gün içinde muhatap, Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğuna başvurursa tebligat memur aracılığı ile kendisine yapılır; 30 gün içinde başvurulmadığı takdirde tebligat 30. günün bitiminde yapılmış sayılır.
Davalarınızı bir avukatla takip ederseniz gecikme yaşamazsınız, zira avukatlar bu hukuki yolları bilir ve uygularlar. Hak ve zaman kaybına uğramamak için profesyonel hukuki yardım almanızı öneririz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi