Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: Ceza hukukunda af müessesi
Hiç Olmamalı 471 49,22%
Olabilir 448 46,81%
Kararsız 38 3,97%
Oy Verenler: 957. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 285)

Suçluların Affedilmesi ve Ceza Hukukunda Af: Affetmeli Mi, Affetmemeli Mi?

Yanıt
Old 01-06-2010, 07:32   #121
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.ismail ülken
Zaruret karşısında, bir haklı sebep yüzünden bir suçu işlemek zorunda kalmış insanların... Örneğin Kızı tecavüze uğramış bir aile bireyinin bu sanık veya sanıklara karşı yapmış olduğu eylemine verilen yaptırım sonucu HÜKÜMLÜ OLMASI GİBİ...
Tartışmak için değil ama anlamadığım için soruyorum:

Bu hükümlüyü affettiğimizde, kızı ikinci kez tecavüze uğrarsa hükümlü aynı "zarureti" duymayacak mı?
Old 01-06-2010, 11:07   #122
av.ismail ülken

Değerli meslektaşım. ben basit bir örnek vermiştim o tür zorunluluk nedeniyle özgürlüğü kısıtlanmış olan insanların durumlarının belli bir süreden sonra düzeltilebilmesine imkan sağlayacak ise af düşünülür. Aynı olayı ikinci kez yaşayan birinin ne yapması gerektiğini hiç söylemeye gerek yoktur.aynı olayı yaşayabilir diye ve yeniden suç işleyebilir diye de insanları ömür boyu cezaevlerinde tutmak ta çözüm ve mantıklı bir uygulama olamaz zaten...o tür durum nedeniyle cezaevindeki kişinin içeride değil koruması gereken çocuğunun yanında olması gerekir zaten.. işte bu tür insanlara faydalı olacak ise o af yerini bulur... ıslah olduğuna inandığınız kesimi kapsayacak bir düzenleme insanları yeniden topluma kazandırabilir benim düşüncem bu yöndedir... saygılarımla.
Old 29-08-2010, 19:17   #123
Gemici

Politikacılarımızın gündeme getirdiği af konusu ve Guatemala'daki linç eylemleri ile ilgili bir haber bana bu alandaki tartışmayı, mağdurlara af yetkisi verelim yönündeki önerileri ve anket sonuçlarına yeniden bakmayı hatırlattı. Af olabilir diyen THS üyeleri ile af olmamalı diyen anketçi üyelerin oranı yarı yarıya neredeyse anket sonuıçlarına göre .

Guatemala ve kitle psikolojisi:
Linç belirli bir grubun, devletin güç kullanma tekeline aldırmadan, suçlu veya suçlu olduğuna inandığı kimseleri cezalandırmasıdır/öldürmesidir. At hırsızlarınının nasıl cezalandırıldığını gösteren 'vahşi batı' filmlerindeki linç sahneleri ve Ku-Klux-Klan'ın siyah derilileri sistemli olarak linç etmeleri benim linç konusundaki düşüncelerimi etkiliyordu şimdiye kadar. Bir de bundan bir iki yıl önce Fatih'te meydana gelen bir linç haberi hatırlıyorum.

İnternette gördüğüm Guatemala'dan bir linç sahnesi, resimli bir haber, bu bildiklerime bir yenisini ekledi ve galeyana gelen kitlelerin acımazsızlığını yeniden hatırlattı. Gösterilen resimlerde bir grubun, elbislerini yırtıp attığı, göbekten yukarısı çıplak bir kadını linç etmeye çalıştığı ve kadının ancak polis zoru ile kitlenin elinden kurtuluşu görünüyor. Guatelala'da sadece bu yıl 219 linç olayı yaşanmış.
Haberin linki:
http://news.de.msn.com/panorama/bild...1407297&page=2

Saygılarımla
Old 10-09-2015, 11:48   #124
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan oscar
Sayın Eren, fikrinize kesinlikle katılmıyorum. Çünkü gerekçeniz bir hukukçuya yakışır hukuki bir gerekçe değil, sadece fiziksel imkansızlık nedeniyle BİNALARIN (cezaevlerinin) rahatlaması amacını taşımaktadır. Bunu anlamak mümkün değil. Yani, cezaevi sayısı bugünkünün 2-3 katı kadar fazla olsa ve dolu olmayıp mahkumlar içeride rahat rahat yatsalar af gerekli olmayacak.Amaç sadece suçlularaın rahatlığını sağlamak ise ben o AFFA KARŞIYIM.Ki sizin gerekçeniz bu anladığım kadarıyla.
Adalet amacı nerede kaldı? Mağdurların hakları nerede kaldı? Rahşan affı sayesinde onbinlerce yeniden suç işlendi 100 lerce insan öldürüldü. Bu nasıl adalet anlayışıdır anlayamıyorum.Suçlu cezasını çekmeli.Ceza caydırıcı olmaz ise suç işleme eğilimini nasıl engelleyebiliriz? Bu soruya da bir yanıtınız vardır sanıyorum.
Biz hukukçularınade vatandaş gibi değil daha adaletli ve hukuka uygun düşünüp davranmamız gerektiği düşüncesindeyim. Aksi halde adaleti sağlayacak kimse kalmayacak.Sonuçta suş ile ceza arasında bir orantılılık olması gerekir. Aksi halde suçtan zarar görenlerin adalete olan güveni kalmayacağından herkes bireysel olarak cezalandırma yoluna gitmeye kalkar ki, bunun sonucunu herkes tahmin edebilir.
O nedenlerle sizin bu yanıtınızı bir talihsizlik olarak görüyorum.Devletin görevi suşluları rahat yaşatmak değil tüm bireylerin haklarını hak,hukuk, adalet çerçevesinde korumaktır.
Saygılarımla.
Av.Alev Tuna

Sayın Tuna,

5 yılı askın bir sure sonra "o yazı elbette ironiydi" demek ne kadar anlamlı olur bilemiyorum ama...
Old 22-10-2019, 10:23   #125
Armağan Konyalı

Yine affa düçar olduk.

https://www.cnnturk.com/turkiye/af-y...etaylar-40-bin

adresindeki haber aşağıda sunulmuştur:

Af yasası ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Esas itibariyle ceza infaz kanunda değişikliği öngören söz konusu düzenleme, berberinde binlerce hükümlünün erken tahliyesiyle sonuçlanacağı için “af” düzenlemesi olarak kabul ediliyor. Düzenlemeyle ilgili detaylar belli olmaya başladı. Kulislerden sızan bilgilere göre söz konusu düzenlemeyle birlikte yaklaşık 40 bin hükümlüye erken tahliye yolu açılmış olacak. Peki, af yasası ne zaman çıkacak? İşte, merak edilen detaylar…
haber metninin boyutu
Af yasası ile ilgili detaylar yargı reformu paketinin TBMM’ye gelmesi ve ilk paketin oylanıp onaylanmasıyla birlikte en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Yargı reformu kapsamında af yasası yani “ceza infaz yasasında olası düzenleme”nin ne zaman TBMM gündemine geleceği ve düzenlemeyle neyin hedeflendiği merak ediliyor. Peki, af yasası en zaman çıkacak? İşte, merak edilen detaylar…

AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Yargı Reformu Strateji Belgesi'nin ilk paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Ancak henüz ceza infaz kanunu ile ilgili değişiklik planı henüz Meclis gündemine gelmedi. Yargı reformuyla ilgili konuşan Naci Bostancı düzenlemeyi Eylül ayının sonuna kadar bitirmek istediklerini söyledi. Meclis gündemindeki son durum göz önüne alındığında af yasasının da eylül sonu veya ekimin ilk haftasında onaylanması bekleniyor.

İNFAZ SÜRESİ YARI YARIYA DÜŞÜYOR

Yürürlükteki yasaya göre ağırlaştırılmış müebbet cezasından hüküm giyenlerin infazı 30 yıl, müebbet alanların 24 yıl, diğer süreli hapis cezası alanlar yönünden ise üçte iki oranında uygulanıyor.

Yapılacak düzenlemeyle, süreli hapis cezalarındaki infaz oranının, 2004 değişikliği öncesindeki gibi, yarı yarıya uygulanması üzerinde duruluyor. Bu durumda örneğin 10 yıl ceza alan bir kişi 6 yıl 6 ay yerine 5 yıl cezaevinde kalacak.

EN AZ 40 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLECEK

Cezaevlerinde halen 280 bin civarında tutuklu ve hükümlü bulunuyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nün Temmuz 2019 verilerine göre Türkiye'de 353 cezaevi bulunuyor ve bunların toplam kapasitesi 218 bin. Yapılacak infaz düzenlemesiyle, cezaevinden en az 38 bin kişinin tahliye olacağı hesaplanıyor. Konuyla ilgili BBC Türkçe’ye değerlendirmelerde bulunan AK Parti’li bir yetkili üst sınırı şimdiden öngörmenin mümkün olmadığını belirtmekle birlikte 38 ile 40 bin arasında kişinin yasa çıkar çıkmaz tahliye olabileceğini tahmin ettiklerini söyledi.

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ DEĞİŞİYOR

Denetimli serbestlikten yararlanma koşullarında da değişikliğe gidilerek, cezayla orantılı olarak yararlanma ilkesinin getirilmesi planlanıyor.

Mevcut uygulamada, cezasının son 6 ayını açık cezaevinde geçiren hükümlülerden koşullu salıverilmesine 1 yıl veya daha az süre kalanlar denetimli serbestlikten yararlanabiliyor.

Yeni düzenlemede, denetimli serbestlikten yararlanma koşulunun, tahliyeye 1 yıl kala değil, aldığı ceza oranına göre belirlenmesi üzerinde duruluyor.

CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ KİMLERİ KAPSAYACAK?

Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek. Öte yandan konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, uyuşturucu hükümlülerinin yasadan yararlanmasına kapıları kapatıp “Uyuşturucuya ilişkin suçlara kesinlikle indirim yapılmayacak. Bu konu kapanmıştır” dedi.
Old 22-10-2019, 17:01   #126
bilgin

Varsayılan Af ile suçlunun cezasını tam anlamıyla çekmeden salıverilmesi vicdanları yaralıyor

Bir suçlunun nasılsa aldığı cezanın yarısını çekmesi uygun değil, eski yıllarda bunun yanlış olduğu görülerek 2/3 kuralı getirilmişdi, şimdi geriye dönülüyor, en azından suçlunun cezasının yarısını çektikten sonra ,içlerinde baro temsilcisi avukatın da bulunduğu ,bir kurulda durumu değerlendirilmeli, öte yandan ülkemizde hergün kadın cinayetleri işlenirken ,bu canilere af yolu açılması da ayrı bir sorun, mağdurları da düşünmek gerekmez mi, sanırım yasa değiikliği iyi incelenip ,sakıncalı noktaları düzeltilir, yoksa her 5 senede bir af çıkarılmaya devam etmek zorunda kalınır, sormak lazım batılı gelişmiş ülkelerde neden böyle sık af çıkmıyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi