Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

3 yıl 'kitap okumaya' mahkum edildi

Yanıt
Old 19-01-2007, 12:44   #1
Y£LİZ

Varsayılan 3 yıl 'kitap okumaya' mahkum edildi

Erzincan'da bir gence, koyunlarını soktuğu ağaçlık alanda memura mukavemet suçundan 3 yıl kitap okuma cezası verildi.

Edinilen bilgiye göre, geçen yıl Özkan İlçi (18), koyunlarını Erzincan Belediyesine ait ağaçlık alana soktuğu için Çiftçi Mallarını Koruma Bekçisi ile tartıştı.

Bunun üzerine görevli memur, İlçi'in kendisini tehdit ettiğini ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. Erzincan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada "memura görevini yaptırmamak ve tehdit etmek" suçundan İlçi'ye 6 ay hapis cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Mahkeme, Özkan İlçi'nin ekonomik ve sosyal durumu ile bir daha suç işlemeyeceğini göz önünde bulundurarak, sanığın 3 yıl süreyle Denetimli Serbestlik Tedbiri altına alınmasını ve sanığın bu süre içerisinde dünya klasikleri serisini okumakla yükümlü tutulmasını kararlaştırdı.

Cezayı değerlendiren İçli, "Köyde ikamet ediyorum. Okumam gereken kitaplar da bende yok. İl Halk Kütüphanesi'ne gitmem gerekiyor. Ben üç yıl süresince Güllüce köyünden kent merkezine nasıl gidip geleceğim? Verilen cezaları hak edecek bir suç işlemedim. Şimdilik ilk kitabı söz konusu kütüphaneden alarak okumaya başladım" dedi.

Cezası 17 Ocakta başlayan Özkan İlçi, 2010 yılının Ocak ayının 17'sine kadar, okuduğu kitaplardan çıkaracağı özeti her çarşamba günü, Denetim ve Serbestlik Şube Müdürlüğüne teslim edecek.

http://www.kenthaber.com/Arsiv/Haber...er_200828.aspx
Old 20-01-2007, 13:47   #2
yavve

Cezayı değerlendiren İçli, "Köyde ikamet ediyorum. Okumam gereken kitaplar da bende yok. İl Halk Kütüphanesi'ne gitmem gerekiyor. Ben üç yıl süresince Güllüce köyünden kent merkezine nasıl gidip geleceğim?

ceza baya ağır
Old 20-01-2007, 19:33   #3
Av. R. Onur ÇINAR

söz konusu ceza para cezasona çevrilseydi 6ay=180gün 180.20=3600 lira para cezası ödemesi gerekecekti(en az)... şu durumda o kitapları cebinden çıkacak parayla alması gerekirse en fazla 500-1000 lira arası bi ücretle o kitaplara sahip olur... bence ceza gayet yerindedir. veren hakimi de tebrik etmek gerek. alakasız bir güvenlik tedbirine çevirmemiş. söz konusu dünya klasiklerini okuyan bir insan niçin devletin koymuş olduğu yasaklara uyması gerektiğini anlayabilecek olgunluğa erişir.
Old 21-01-2007, 13:29   #4
nrdn

sanırım birçok sorunumuzun okuyamamaktan ya da okumaya bir şekilde fırsat bulamamaktan kaynaklandığını düşünürsek bence çok yerinde bir karar.zira cezaların ıslah edici olma özelliğini de göz önünde bulundurunca kararın bu özelliğin hakkını fazlasıyla yerine getirdiğini de düşünüyorum.
Old 23-01-2007, 13:10   #5
asa

kararı veren hakimi tebrik etmek gerek...cezalar olabildiğince failin kişiliğine uygun verilmeli.Burada da hakim böyle bir ceza vererek hem en yararlı hem de en caydırıcı cezayı vermiş.Bazı ülkelerde insanlara sokakları temizleme vb.cezalar veriyorlar ve neticesi itibarıyla çok yerinde ve caydırıcı oluyor..zengin birisine para cezası vermek hiçbir şey ifade etmez ama iki gün sokakları temizlerse bir daha o suçu işleyemez...Burada ki durum da buna benziyor..Mükemmel bir karar!
Old 24-01-2007, 00:38   #6
john_marshall

Bence ne yararlı ne de caydırıcı...İnsan kendine ceza olarak verilen şeyden ne kadar yararlanabilr!Peki nasıl denetleyecekler? Kitapların özetlerini mi isteyecekler
Old 24-01-2007, 13:56   #7
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan unique
.

Cezası 17 Ocakta başlayan Özkan İlçi, 2010 yılının Ocak ayının 17'sine kadar, okuduğu kitaplardan çıkaracağı özeti her çarşamba günü, Denetim ve Serbestlik Şube Müdürlüğüne teslim edecek.

sorunuzun cevabı burada.
Old 24-01-2007, 14:38   #8
çınar

Ceza mı ödül mü? Son yıllarda vakitsizlikten kitap okuyamayan biri olarak böyle bir cezaya mahkum edilmeyi çok isterdim. Örnek bir karar bence. Kararı veren hakimi kutlamak gerekir. Caydırıcı yönü tartışılabilir ancak sözkonusu şahıs açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum. Benim de hep, 18 yaş altındaki sanıklar için bu tip cezalar ihdas etmek gibi bir düşüncem olmuştur. Bence bu tip farklı, eğitici, sanığın kişiliğini geliştirici ve tedavi edici infaz biçimleri kanun kapsamına alınarak zorunlu hale getirilmeli. Suçların yaptırımı ve caydırıcılığı ile ilgili yapılabilecek çok şey var aslında. Neden bu konuda fikir üretilmiyor ve uygulanmıyor anlamıyorum. Bence hapishaneler bir nevi zorunlu eğitim alanları haline getirilmeli. Zira bir ülkedeki suç oranı o ülkedeki vatandaşların eğitimsizlik oranı ile de paralel değil midir?
Old 25-01-2007, 11:21   #9
Av.n.ezgi

ya bu ne guzel bir ceza nasil da dogru bir karar verilmis simdi bizlere deseler su kitabi oku da ozetini her carsamba bize getir canimiz istemedi mi bul ozetini internetten yaz teslim et dimi garibim de kara kara nasil giderim diye dusunuyo koyden sehire bak okusun o kitaplari bakis acisi ufku nasil degisecek ii olmus bu ceza ona ii
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi