Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

mal kaçırma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-05-2010, 13:46   #1
Konuk

Varsayılan mal kaçırma

iyi günler; ben 2007 yılında eşimden boşandım eski eşim boşanmadan 3 ay önce herşeyi kardeşinin üstüne yapmış ve kendi üstüne hiçbirşey bırakmamış (işyeri mülkiyeti,araçlar,işyerini,v.s) mahkeme sonunda 25.000 tazminat aldım ve ayda 600 tl nafaka alıyorum ben bir dava açsam bu mallar üzerine hak idda edebilirimiyim birde mahkeme resmi belgelerimi dikkate alır yoksa çevresinden araştırıp aslında malın kendisinde olduğunu ve maddi durumunun çok iyi olduğu anlaşılırsa onumu göz önünde bulundurup karar verir onu sormak istiyorum ...şimdiden teşekkür ederim
Old 02-05-2010, 08:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Yargıtay 8 Hukuk Dairesinin -yerinde olmayan gerekçelerle ve hatalı uygulamayla-mal rejimi tasfiye alacağının boşanmanın kesinleşmesi üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğradığı görüşünü öncelikle dikkate almanızı öneriyorum.

Öncelikli konu olarak bu durumu değerlendirdiğinizde dava açıp açmama konusunda karar verilmelidir.

2-Eğer dava açmaya karar verir ve karşı taraf zamanaşımı itirazını ileri sürmez ise davanızda,2002 yılından sonra karşılığı verilerek edinilmiş malların olağanüstü bağış veya katılma alacağını azaltmak için kötüniyetle devredilmiş olduğunu ileri sürebilirsiniz.
Yapılacak hesapta boşandığınız eşinizin mali olanakları borcu karşılamaya yetmediği anlaşılırsa bu kazandırmalardan yararlanan diğer kişilere-ihbar edilmek koşulu ile-talebinizi yöneltebilirsiniz.

3-Yasal mal rejimi alacağı bir alacak davasıdır.Malların mülkiyeti dava konusu yapılmamaktadır.

4-Nafakanın arttırımı davası açmayı düşünüyorsanız koşulların değiştiğini de yargılama sırasında ispat etmeniz gerekmektedir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi