Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ikıncı evlilik ve mirasla alinan ev

Konuyu Kilitleyin
Old 24-10-2019, 13:00   #1
Konuk

Yeni Fikir Ikıncı evlilik ve mirasla alinan ev

Merhabalar.benim iknci evliligim iki tane ilk eşimden çocuğum var.ikinci esiminde iki çocuğu var..bir ev almayı düşünüyoruz. Eşimtapuyu senin üzerine yapalim diyor. Lâkin benim üzerime yapsada evlilikte edinilen mallar yarı yarıya diye biliyorum.benim sorum olacak...Eşim benim üzerime yaparsa evi.bosanma veya eşlerden birinin ölümü durumunda mal paylaşımı nasıl olur...egerki eşim benden önce ölürse ev benim olurmu yoksa onun çocukları da mirastan bir hak elde edermi.
Birde şu sorum olacak biz kredi çekip ev almayı düşünüyoruz ve krediyi benim üzerime çekip evi benim üzerime yapalim diyoruz..ve annemden benim bir miktar mirasta kalıyor.
O parayida kayalım diyorum .ölüm veya boşanma halinde ben mirasımdan ev alırken para kattığımi nasıl kanıtlarım o.zmn....kisaca evin tek benim üzerime kalması için yapılması gereken nedir.
Old 25-10-2019, 11:05   #2
Av. Hatun Olguner

Varsayılan Merhsba

Evin alımında mirastan gelen parayı her türlü delille kanitlayabilirsiniz....bu paranızı boşanma veya ölüm halinde geri isteyebilirsiniz...miras dışında kredi ile alınan tutar ise kredi emekle odenmisse yarı yarıya paylaştırılır... Evi tek başına tamamen sahiplenmeniz mümkün görünmüyor...
Old 25-10-2019, 19:38   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Evin alımında mirastan gelen parayı her türlü delille kanitlayabilirsiniz....bu paranızı boşanma veya ölüm halinde geri isteyebilirsiniz...miras dışında kredi ile alınan tutar ise yarı yarıya paylaştırılır... Evi tek başına tamamen sahiplenme iz mümkün görünmüyor...

Mirastan gelen para kişisel mal olarak kabul ediliyor. Ancak eş taşınmazı eşine hediye-bağış olarak almak istemişse ve bunu belgelendirmiş ise bu da onun kişisel malı olarak kabul edilebilir.
Old 29-10-2019, 06:07   #4
Konuk

Peki bunu nasıl belgelendirebilir.oda benim üzerime olsun istiyor evet
Old 29-10-2019, 12:48   #5
Av. Hatun Olguner

Bağış iradesi olmaksızın,Boşanma veya ölüm halinde hak sahiplerinin evden hak talep etmelerine karşı miras dışında kalan değerin yarısını ödemekten kurtulmaya ve kanunu dolanmaya yönelik yol gösterilmesi isteği forum kurallarına uygun değildir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler,..
Old 29-10-2019, 16:38   #6
Konuk

Anladım peki ben mirastan kalan parayı ev alırken kullandığımızı nasıl ispat ederim.
Old 29-10-2019, 17:18   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Miras kalan malın tapu kaydı,veraset ilamı, mirastan size gelen paranın banka kaydı,sizin miras parası ile aldığınız taşınmaz için bu parayı sarfetmeniz vb gibi her aşamayı tarihlerine ve para trafiğine göre belgeleyerek kanıtlayabilirsiniz.
Old 30-10-2019, 08:37   #8
Av. Hatun Olguner

Habibe hanıma ek olarak tanık deliline de dayanabilirsiniz...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi