Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

fiziksel ve psikolojik şiddet görüyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 22-02-2009, 10:51   #1
Konuk serap

Varsayılan fiziksel ve psikolojik şiddet görüyorum

6 yıl 4 aylık evliyim. 2 yaşında bir oğlum var. evliliğimizin ilk zamanlarından beri eşimden fiziksel ve psikolojik şiddet görüyorum. öyle ki hamileliğim sırasında bile devam etti, nitekim 7. ayımda eşimin saldırmasıyla geçirdiğim sinir krizi yüzünden erken doğum tehtidiyle hastaneye yatmak zorunda bile kaldım. fakat gerek yetiştiriliş biçimimiz gerekse üzerimde hissettiğim toplumsal baskı nedeniyle bırakın şikayet etmeyi yada doktora söylemeyi aileme bile açıklayamadım tüm bu yaşananları. tabii çocuğumuzun olması hiçbişey değiştirmedi hatta olayların boyutu daha da arttı.
dün akşamki son tartışmamızda yine çeşitli şekilde küfür aşağılama ve fiziksel şiddete maruz kaldım ve olayın boyutunu artırarak "işe gitmeyeceksin bundan sonra kapıdan dışarı çıkmayacaksın istersen böyle yaşa istemezsen defolup (terbiyem gereği kullandığı gerçek kelimeleri yazamıyorum) gidersin" gibi bir cümleyle karşılaştım. kovulma ve küfürlerin yeni bişey olmadığını belirtmek isterim. zira evliliğimizn ilk zamanlarından bu yana bu şekilde küfürlele defalarca evimden kovuldum vede fiili olarak da kapının önüne kondum.tabii her zamanki gibi oğlumu asla vermeyeceğini şayet mahkemede bana verilse bile kendi kanunlarıyla geri alacağını da sözlerine eklemeyi unutmadı.
bu güne dek kazandığım tüm paramı evime ve çocuğuma harcadığım için hiçbir birikime saahip değilim. daha evvel düğün ve sonrası takılan takılarla sahip olduğum 200 gr (22 ayar bilezik) altınımı da araba aldığı sırada elimden aldı. araç kendisinin üzerine. boşanmak istiyorum fakat nasıl davrarmam gerektiğini bilmiyorum.bu durumda davayı açan ben olursam ne değişir? oğlumun velayeti kime verilir? evi terk edersem hiçbir hak talep edemez miyim? dava açılmadan arabayı satarsa hakkımı alamazmıyım? yada araçtan haak talep etmeyip sadece altın olarak isteyemez miyim? baro bana ücretsiz avukat verir mi? cevaplarsanız çok sevinirim. sonsuz saygılarımla...
Old 22-02-2009, 11:24   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk,

Aile Mahkemesi'ne başvurarak, aile içi şiddet gerekçesi ile tedbir kararı verilmesini sağlayabileceğiniz gibi, Cumhuriyet Savcılığı ya da Emniyet Müdürlüğüne de başvurabilirsiniz.

Bir sağlık kuruluşuna başvurarak fiziksel şiddeti kanıtlayan bir rapor almanız önemli bir husustur.

Eşe karşı şiddet uygulanması bir boşanma nedenidir. Dilerseniz ayrıca bu yönde de dava açabilirsiniz. Bu davada maddi ve manevi tazminat isteyebileceğiniz gibi, kendiniz ve çocuğunuz için nafaka da isteyebilirsiniz. 2 yaşındaki bir çocuğun velayeti, çok istisnai durumlar dışında, anneye verilecektir.

Ayrıca dava süresince tedbir nafakası, müşterek konutun sizin kullanımınıza tahsis edilmesi gibi tedbirleri Aile Mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Maddi durumunuz iyi değilse, bulunduğunuz ilin Barosuna başvurunuz; adli yardım çerçevesinde bir avukatın hukuki yardımından yararlanabilirsiniz.

Her aşama ve halde, hak kaybına uğramamanız için bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririz.
Old 22-02-2009, 16:04   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Alıntı:
daha evvel düğün ve sonrası takılan takılarla sahip olduğum 200 gr (22 ayar bilezik) altınımı da araba aldığı sırada elimden aldı. araç kendisinin üzerine.

Altınlarınızın bozdurulup, eşinizin üzerine olan aracın alımında kullanılmasına ilişkin olarak, Medeni Kanun 227.madde gereğince, değer artış payı talep edebilirsiniz.

Ve ayrıca, düğünde takılan takılar kadının şahsi malıdır, bağışlanmış karşılıksız kazandırmalardır. Bu sebeple, bozdurulduğunu da bildirdiğinize göre değerleri toplamını faizi ile irlikte eşinizden tahsilini dava ve talep edebilirsiniz.

Alıntı:
davayı açan ben olursam ne değişir?

Davayı açan tarafın siz ve ya eşinizin olmasının hiç bir önemi yoktur. Önemli olan tarafların iddia ettikleri olayları, sebepleri kanıtlaması gereğidir.Davacı da olsanız,davalı da olsanız iddialarınızı ispatlamanız gerekecektir.

Alıntı:
oğlumun velayeti kime verilir?

Sayın Konuk, iki yaşındaki oğlunuzun velayetinin size verilmesi doğal ve olması gerekendir.Şiddet kullanan babaya velayetin verilmesi , çocuk için son derece zararlıdır. Davanızda bu hususlar da ileri sürülmelidir.

Velayette tek kıstas çocuğun yüksek menfaatidir. mahkeme gerekirse, piskolog gözlem raporu da alabilir.

Alıntı:
evi terk edersem hiçbir hak talep edemez miyim?

Evi haklı sebeplerle terk etmeniz halinde, elbette tüm haklarınızı talep etme ve kazanma şansına sahip olursunuz.

Evi terk etmek sizin ve çocuğunuz için daha yararlı olacaksa yapabilirsiniz. Şiddet, hakaret ve tehdit görmektesiniz. Tüm bunları doktor raporu ve tanık beyanları ile, Savcılık suç duyuruları ve her tür delil ile ispatlayabilirsiniz. Anne ve babanız dahi, komşularınız da tanık olabilirler.

Ancak, evden ayrılmanız sizin için uygun bir çözüm değil ise, 4320 sayılı ailenin korunmasına yönelik yasa kapsamındaki tedbirlerin bir ve ya birden fazlasını, size uygun olanlarını TEDBİR olarak aile mahkemesi yargıcından talep edebilirsiniz. Nedir bu tedbirler :
Alıntı:
Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a)Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

Eğer şiddeti uygulayan eş veya diğer aile bireyi aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise hâkim bu konuda mağdurların yaşam düzeylerini göz önünde bulundurarak daha önce Türk Medenî Kanunu hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Yukarıdaki başvurun için hiç bir masraf ödemezsiniz. Evden ayrılmanın mı, bu tedbirlerle evde kalmanın mı avantajlı olduğuna karar verebilirsiniz.

Alıntı:
II. Aile konutu

Madde 194 - Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hakimin müdahalesini isteyebilir.

Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur.

Ve ortak konut için Aile Konutu Şerhi almanızda yarar vardır. Evin mülkiyeti eşinize ait olmasa da ev için aile mahkemesi yargıcından evin için aile konutu olduğunun tesbitini isteyebilirsiniz.

Alıntı:
dava açılmadan arabayı satarsa hakkımı alamazmıyım?

Değer artış payı alacağınız dava edeceğiniz için arabanın satışı sizin hakkını ortadan kaldırmaz. sadece alacağınızı tahsil edebilmeniz zorlaşabilir. Eğer ziynet eşyalarınızın değerleri toplamının size ödenmesine karar verilirse, bu karar İCRA kanalı ile tahsil edeceksiniz. yani eşinizin üzerindeki mal varlığı ve gelirler üzerine HACİZ işlemi uygulamak gerekecektir.

Alıntı:
baro bana ücretsiz avukat verir mi?

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde, bulunduğunuz yer il barosu tarafınıza avukat tayin edecektir.

Sayın Katılımcı, haklarınızın çeşitliliği karşısında hak kaybına uğramamak için MUTLAKA profesyonel destek ile davalarınızı açıp, takip ediniz.

Saygı ile.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi