Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

İstanbul'u Terk Etmek

Yanıt
Konu Notu: 8 oy, 4,75 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2012, 17:31   #571
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Yahu kıskanacak ne var. Alın elinize bir hortum, sulayın...

Yaşınız daha çok genç, 22 sene sonra sizi de kıskananlar olur elbet.

Old 23-07-2012, 14:46   #572
feyzaday

"... Ve sonra dayanamaz insan İstanbulsuzluğa. Döner gene, sular yükseldiğinde.." (Elif Şafak)
Old 10-09-2012, 14:50   #573
Av.Mehmet Saim Dikici

ŞEYH EDEBALİ ‘ NİN NASİHATI

Bak DOSTUM!

Cahil ile dost olma

İlim bilmez, İrfan bilmez, Söz bilmez, Üzülürsün

Saygısızla dost olma

Usul bilmez, Adap bilmez, Sınır bilmez, Üzülürsün

Aç gözlü ile dost olma

İkram bilmez, Kural bilmez, Doymak bilmez, Üzülürsün

Görgüsüzle dost olma

Yol bilmez, Yordam bilmez, Kural bilmez, Üzülürsün

Kibirliyle dost olma

Hal bilmez, Ahval bilmez, Gönül bilmez, Üzülürsün.

Ukalayla dost olma

Çok konuşur, Boş konuşur, Kem konuşur, Üzülürsün.

Namertle dost olma

Mertlik bilmez, Yürek bilmez, Dost bilmez, Üzülürsün.

- İlim bil, İrfan bil, Söz bil

- İkram bil, Kural bil, Doyum bil

- Usul bil, Adap bil, Sınır bil

- Yol bil;Yordam bil,

- Hal bil, Ahval bil, Gönül bil

- Çok konuşma, Boş konuşma, Kem konuşma

- Mert ol, Yürekli ol,

- Kimsenin umudunu kırma.

Sen seni bil, Ömrünce yeter sana.
Old 19-09-2012, 10:46   #574
Av_Ece Altunay Önal

İstanbul'u terk ettim, "yüreğime sağlık, ne iyi ettim" dedim... Demez olaydım...
Old 19-09-2012, 13:25   #575
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av_Ece Altunay Önal
İstanbul'u terk ettim, "yüreğime sağlık, ne iyi ettim" dedim... Demez olaydım...

Hayırdır? Geri dönün o zaman, çok zor değil ki.
Old 20-09-2012, 08:15   #576
minee.mine

Varsayılan içten bir yazı

Alıntı:
Uzun zamandır bu şehri terk etmek, uzaklaşmak istiyorum. Ama mümkün olmuyor, olamıyor. İşim, çevrem ve geleceğim beni mıknatıs gibi çekiyor.

Bu uğurda, yeni yöntemler denemeye başladım, belki bir denenmiş taktik..

İstanbul' da olup da olmamak. Nasıl olur bu? İstanbul içinde çok güzel bir köy bulup, yerleşmek. Arıyorum, buluyorum da ama alamıyorum, delireceğim..

15 Gün önce Anadolu yakasında yine aradım, buldum hayran kaldım... ne yazık kii gücüm yetmedi. Köylü evini satmıyor, arsa yok, olsa da imar yok... Bir site kurulmuş, natamam ama fiyatı tamam kere tamam.... vazgeçtim, site istemem zaten..

Bu hafta yani dün, yine buldum bir yer aman allahım, tam bana göre. Mükememl de lafmı, olağanüstü.. mucize. Ayrıca arsa da var..

Köy' e girerken tepeden aşağıya doğru bir kartal edasıyla süzülerek iniyorsunuz, her taraf ağaçlarla kaplı, yemyeşil... sağ tarafta bir göl masmavi.. gölde bir kaç kayık, salına salına yol alıyor, nur yüzlü köylü dedeler balık tutuyor,.....inanılmaz derecede temiz.. yaşasın... derken o da ne, gölün arkasında muazzam bir mavilik daha var... Hımmm o da anlaşılıyor deniz.. balık... harika bir şey bu..

Köye hışımla, belki de 5. viteste iniyorum.. o da ne?

Huzur dolu bir mezarlık.. Tam bana göre, sorumluluk yok, stres yok, müvekkil yok, dırdır yok, para yok, düşman yok, kıskançlık yok, ..

Yeşillikler içinde, göle nazır.. sessiz bir sürü arkadaş, mezardaşş..

Köy' e hoş geldiniz.. yazısı ve benden '' Hoş bulduk!hem de Çok hoş '' nidası..

Köy değil cennet mübarek, tezek kokusu yok, ter kokusu yok, insanlar miss gibi, yerler parke taşı ile döşenmiş ve tertemiz, yağ dök yala misali... elektrik direkleri bile kafesle korumaya alınmış ki,elektrik kazası olmasın... her şey düzenli... Avrupa' da bile böyle bir köy yok... gerçekten yok..

Veni - (?) - (?)

Devam ederiz..

merhaba yazınızı okudum ve cidden hoş senli benli bir yazı devamını beklerim
sevgiler.
Old 24-09-2012, 18:00   #577
üye19891

Terk etmedim aslında, üzülerek ayrıldım, iyi ki ayrılmışım ama; orada yaşadıklarımın acısını hem orada, hem de sonrasında çektim. İstanbul beni mahvettin...
Old 25-09-2012, 23:19   #578
ecesaka

Bir süredir yurt dışına kaçma hayalleri kuruyordum... Geçen ay balayı sonrası İzmir'e gittiğimde, İzmir'de yaşamak istediğimi fark ettim... Yıllar önce hakimlik sınavına İstanbul'dan başka yerde kalamayacağımı düşünerek girmemiştim ama şu anda İstanbul'da daha fazla nefes alamadığımı düşünüyorum...
Old 12-11-2012, 02:34   #579
Av.Emin

Terk etmek kötü ayrılıklarda söylenebilecek bir sözdür. Ama VEDA etmek öyle değildir. İçinde tekrar kavuşma ümidi vardır.
İstanbul sana Veda edeceğim yakında....
Old 15-11-2012, 10:05   #580
feyzaday

Ne güzel söylediniz Av.Emin, veda, ayrılık İstanbul için ancak bir veda olabilir. İlk kez köprüden baktım boğaza, yaya, uzun uzun seyrettim güzelliğini. İstanbul sevgisi başkadır, tutkudur, aşktır İstanbul.
Old 15-11-2012, 12:53   #581
Cumhur Okyay

Bir zamanlar maziye bak ne kadar şendik;
Beşiktaş- Sarıyer
Beylerbeyi- Beykoz
Koyu zümrüt, yeşil ....
Bir daha Dünyada ne olur, ne de bulunur...
Old 11-01-2013, 01:23   #582
Av.Emin

Alıntı:
Yazan feyzaday
Ne güzel söylediniz Av.Emin, veda, ayrılık İstanbul için ancak bir veda olabilir. İlk kez köprüden baktım boğaza, yaya, uzun uzun seyrettim güzelliğini. İstanbul sevgisi başkadır, tutkudur, aşktır İstanbul.

Aşk uzakta olmaktır sevdiğine,
Uzaktan sevmek, sevdikçe yakınlaşmaktır,
Herkesin sevdiği, yedi kocalı hürmüz,
Yollarında,gecelerinde tükendi ömrümüz,
Hissediyorum, yakınlaştı veda günümüz,

Saygılarımla
Old 11-01-2013, 01:30   #583
Av.Emin

Alıntı:
Yahu kıskanacak ne var. Alın elinize bir hortum, sulayın...

Yaşınız daha çok genç, 22 sene sonra sizi de kıskananlar olur elbet.

Saim abi, ben karakter itibariyle sabırsızım.Görünüşe göre 22 sene bekleyemeyecek gibiyim

Her an bir süpriz yapabilirim
Old 11-01-2013, 07:53   #584
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Saim abi, ben karakter itibariyle sabırsızım.Görünüşe göre 22 sene bekleyemeyecek gibiyim

Her an bir süpriz yapabilirim

Eminciğim uykun kaçmış belli. Sabaha geçer...
Old 19-01-2013, 08:17   #585
Av. Hulusi Metin

İstanbul ile İstanbul’da yaşayan arasındaki ilişki:

Ancak “İkametgah” adresi olmaktan ibaret ise; adres değiştirilerek ilişkinin sona erdirilmesi, kentin “terk “ edilmesi mümkündür.

Kanına girmişse kişinin, mümkünü yoktur İstanbul’u terk etmenin.

“Naklihane”ye dahil edilemez, kişiyi sarıp sarmalamış İstanbul.
Old 01-02-2013, 16:07   #586
avukatyeşim

Varsayılan İstanbul...

Hiç sigara içmedim hayatımda ama öğrencilik zamanlarımda tramvayda yanıma oturan teyze:''İstanbul sigara gibidir,zararlı olduğunu bilirsin fakat vazgeçemezsin'' demişti...
İstanbul...
Yaşıyorken şikayet ettiğim,şimdi ise çok özlediğim ve sanırım ara sıra kaçmak dışında bir daha hiç bir zaman yaşayamayacağım, yaşayanların ise kıymetini bilmesi gerektiği şehir...
Old 16-02-2013, 19:39   #587
Av.Mehmet Saim Dikici

Bıldırcın'ı iyice yıkayıp, içini küçük portakal parçaları ile doldurup, sonra üzerine limon ve yağ sürüp, fırına atın... Diğer tarafta ise iç pilav yapın...

Doldurun ince uzun bardağınıza içkinizi... iyice beyazlaşsın, beyazlaşsın, beyazlaşsın, kireç rengine varmadan bir yudum alın...

Beyaz peyniriniz doğruluktan olsun, az keçi, az inek ama sert... olsun aman.

Müzik çalarınızın sesi ne çok yüksek ne de kısık olsun ağalar, hanımefendiler...:

Çalın davulları çaydan aşaya (Aman)
Mezarımı kazın bre dostlar belden aşaya
Koyun sularımı kazan dolunca (Aman)

Aman ölüm zalim ölüm üç gün ara ver
Al başımdan bu sevdayı götür yare ver

Selanik içinde selam okunur (Aman)
Selamın sedası bre dostlar cana dokunur
Gelin olanlara kına yakılır (Aman)

Selanik Selanik viran olasın (Aman)
Taşını topracını seller alsın
Sen de benim gibi yarsiz kalasın (Aman)

Hüseyin Yaltırık
Rumeli

3-4 saat sonra görüşürüz...
Old 19-03-2013, 13:28   #588
Av.Mehmet Saim Dikici

Ahh İstanbul İstanbul olalı,
Hiç görmedi böyle zulüm...

--
Sabah sabah neredeyse başıma gelmeyen kalmadı.

Bahçeşehir-Mecidiyeköy expres otobüsler süper, yorulmadan hızlı gidip geliniyor dedi arkadaşlar, ben de hadi sabah yol da açık 6.40'da kimse de olmaz otobüsle gideyim dedim. ))

Biletim yok, büfelerde de bilet yok ne hikmetse kıtlık var sanki, neyse otobüse bindim şoföre dedim: "biletim yok para versem olur mu?" "para alamıyoruz ama birisinden rica edip, parasını verip, akbil'inden kullanırsınız." dedi... iyi dedim neyse bu defa da bozuk param yok, parayı bozabilen de... ) Mecidiyeköy'de inince kart alıp okuturum diye düşündüm...

Bu arada sabahın 06.40'ında otobüs hınca hınç dolu, yer yok; şoförün yanında ve ayaktayım ön kapının hemen orada... Sürekli birileri biniyor...

Otobüs hareket etti, tam Tem gişelere geldi ki Bizimevler denen bölgede yokuşta bozuldu... ))) Adamcağız kaç defa marşa bastı olmadı, araba gaz yemiyor. Ayaktakiler inelim dedik, ama fayda etmedi... yine çalışmadı, sonra herkes indi söylene söylene... Kimi sınavım var diyor kimi işe geç kaldım diyor...

Çok daha iyi anladım sevgili bahtsız bedevi kardeşin halini...

Oradan yaklaşık 4 km yürüyüp eve dönmeye karar verdim tabi ki yolda peşime takılan Kıbrıs eşeği boyundaki köpek ile mücadele edeceğimi nerden bileyim...

Evde kahvaltı yapıp, arabama binip işe geldim, yorgunluğum da bana kar kaldı. ))
Old 19-03-2013, 14:33   #589
Av.Ufuk Bozoğlu

İnsanlık namına arada bulunduğunuz mevkiyi bizlerle de paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 31-03-2013, 20:53   #590
Av.Mehmet Saim Dikici

Varsayılan Balaban Köyünde/ 31.03.2013

Bu başlığın açılmasına vesile olan köye uğradım bugün... Yine tertemiz, yine huzurluydu...

Old 27-04-2013, 18:19   #591
Av.Mehmet Saim Dikici

Fotoğraf çekmeyi bilen, böyle çekiyor. Aynı kare, bir dostum tarafından böyle çekilmiş.

Tüm hakları eser sahibine aittir.(c)
Old 02-05-2013, 17:47   #592
Av.Mehmet Saim Dikici

İSKELE

İskele
Kalabalığın
İçindeki
Yalnız

İskele
Ilık rüzgara inat
Mevsimsiz hüzün

Elma yanaklı,
Kiraz dudaklı
Ve sümbül saçlı
Olsa da bahar
Ressam portrede daima
Aynı yüzü
Aynı hüznü tamamlar

Uzaktan seyreder ufku
Şarabını farklı içer
Ne hazin
Ne tuhaf
Ve ne kadar sessiz

Olmasa da elinde
Kırmızı bir gül
İskeleler daima
Hüzün

--

Ben düşündüm, şair yazmış.

--

İskeleler...

Neden sordum biliyor musun?

İskeleler, kalabalık içinde yalnızlık duygusu veren nadir yerlerdendir.

Çoğu zaman ılık esse de rüzgar, içinde hep soğuk bir hüzün taşır.

elma yanaklı, kiraz dudaklı, mor sümbül saçlı olsa da bahar,

İskelede her vakit soğuk bir hüzün çizer ressam...

Ufku, uzaktan seyreder,

Şarabı farklı içer hep...

İskeleler hazindir, kalabalık içinde tuhaf bir şekilde sessizdir, yalnızdır, süklüm büklümdür.

Elinde olmasa da kırmızı bir gül,bilirim sen orada hüzünlüsündür.
Old 03-05-2013, 15:42   #593
yakin

Mutsuz güzel bir öykü çıkaracaksın inşallah

Alıntı:
Yazan minee.mine
merhaba yazınızı okudum ve cidden hoş senli benli bir yazı devamını beklerim
sevgiler.

Bu anlattıklarından güzel bir öykü çıkar, sen de istediğin doğal hayata kavuşursun
Old 25-08-2013, 00:26   #594
Av.Tümer

İstanbul sınırları içerisinde İstanbul'u terk edebileceğimiz bir ilçe ya da semt var mı Sarıyer, Beykoz, Polonezköy, Silivri bunlar örnek olabilir mi acep ?
Old 27-08-2013, 16:03   #595
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Tümer
Sarıyer, Beykoz, Polonezköy, Silivri bunlar örnek olabilir mi acep ?
Bu örnekler terketmeye değil de "ayrılık kararı"na benziyor.

Saygılarımla
Old 27-08-2013, 16:11   #596
feyzaday

Hem uzak hem yakın, seviyeli birliktelik; Beykoz

(alıntıyı bulutçuk içine nasıl alınıyor
Old 27-08-2013, 17:21   #597
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
İstanbul sınırları içerisinde İstanbul'u terk edebileceğimiz bir ilçe ya da semt var mı Sarıyer, Beykoz, Polonezköy, Silivri bunlar örnek olabilir mi acep ?
Polonezköy'e bayıldım. Şöyle esen, yeşillik, nefes alabileceğim bir yere götürün beni demiştim. Polonezköy tam beklediğim gibiydi..

Ama lütfen, bir dilimi tüm köyü doyuracak büyüklükteki o pastalardan asla yemeyin.. Ben böyle gıcık bir pasta hayatımda yememiştim. Hatta pastalar zinciri.. Aslında İstanbul'u terk etmek için sebep olabilir? Yerse..

Neyse, pasta kötü. Ama el işi göz nuru patchwork kitap kaplıkları-muhafazaları mükemmel...

Öyle güzel işlemişler ki; her okuduğum kitap masal anlatıyor gibi geliyor

Ne bileyim ben!
Old 28-08-2013, 10:34   #598
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Tümer

Var ama neyse...

Bu konu başlığı 2002'de açıldı. Şu an 2013 bitmek üzere!

Ben hala İstanbul'dayım ve her sabah evden işe gitmeye devam ediyorum.

Tenha, huzur dolu bir yer var, orası hem İstanbul'un içinde hem de istanbul'un dışında...

https://eksisozluk.com/binkilic--1055922
Old 28-08-2013, 10:47   #599
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Bu örnekler terketmeye değil de "ayrılık kararı"na benziyor.

Saygılarımla

İstanbulu bırakmamak kaydıyla, günübirlik ya da haftalık olarak İstanbuldan uzaklaşmak diyelim
Old 05-09-2013, 14:57   #600
Armağan Konyalı

590 nolu ve 591 nolu mesajlardaki fotoğraflar hakkında:

Sayın Av.Mehmet Saim Dikici

Her iki fotoğrafı sizinkini birinci sırada sol tarafa, diğerini ise ikinci sırada sağ tarafa yan yana koyarak bir fotoğraf klubü ortamında sordum:

-"İki fotoğraftan biri amatör, diğeri profesyonel tarafından çekilmiş: Hangisi hangisi?"

Gelen yanıtları aşağıda sunuyorum:

-"Bence ilkini profesyonel çekmiş."

-"sağdakinde suyun dalgalanması daha güzel bence"

-"Bildigim kadariyla fotograf yazi gibi soldan okunur. Soldan giriste bosluk olmamasi rahatsiz edici. Ikinci kare ayni oz degerlerinde cekilmis mi bilmiyorum ancak gorus degisince isik degerleride degismis olabilir.Ararsak her ikisinde rahatsiz edici noktalar var."

-"bence kompozisyonun açık bırakılması çok hoş. merak uyandırıcı. yansıma ve konuya bakılacak olursa ikinci foto profesyonel."

"İkincisi kadraj olarak iyi ama renklerle çok oynanmış, berbat edilmiş."

SONUÇ: Yanıtlara dayanarak fotoğraf sanatındaki başarınızı kutluyor, devamını diliyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi