Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

lütfen yardım edin

Konuyu Kilitleyin
Old 23-06-2009, 10:37   #1
Konuk

Soru lütfen yardım edin

mrh. ben 25 yaşında bir kadınım.4 senedir evliyim ve 2.5 yaşında dünya tatlısı bir kızım var.eşimle 4 senedir şiddetli geçimsizliğimiz var.eşimin psikolojik sorunları var.yani aşırı agrasif.kayınvalidemde olduğumuz bi günde yine kavga başladı sebebide büyüme cevap vermişim.bana girişti ayıramadılar kolumda morluk yanağımda tokat izi duruyor ve 2 gün oldu.kızımı alıp kaçıyordumki kayın validem aldı çocuğumu.hemen arka sokakta oturan babama kaçtım.şu anda çok çaresizim.kızımı özlüyorum .oda beni soruyormuş.vermiyor babası bende kapılarına gidip olay çıkarmak istemiyorum ama dayanamıyorum. kızımı çok özledim.o benim herşeyim.şimdi ne yapmalıyım .boşanmak istiyorum.ama o gelmez ve kızımın velayetini asla bana vermez.nasıl bir dava açabilirin ve kızımı nasıl alabilirim.tedbir kararlı boşanma davası ve velayet davası ne demek bunu bilmek istiyorum ve yardım alabilecek kimsem yok.bu konuda.ayrıca babam kiracı ama emekli durumu iyi.kızımı bana verirlermi.nafakada isteyebilirmiyim.beni aydınlatırmısınız vve yönlendirirmisiniz.
Old 23-06-2009, 14:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Öncelikle, fiziken darp gördüğünüze ilişkin olarak en yakın sağlık ocağından rapor alınız.

1-Hiç boşanma davası açmadan, 4320 sayılı ailenin korunmasına ilişkin kanuna dayanarak, en yakın aile mahkemesinden aşağıdaki tedbir kararlarından size uygun olanlarının verilmesini talep edin.

"Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,
b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,
c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,
ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,
d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,
e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,
f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Bu Kanun kapsamındaki başvurular ve verilen kararın infazı için yapılan icraî işlemler harca tâbi değildir."

Sayın Katılımcı, bu taleplerin dışında çocuğnuuzun velayetini de tedbiren isteyebilirsiniz.Talep ediniz.

2- Daha sonrasında veya hiç yukarıdaki kanundan yararlanmadan, doğrudan eşinize karşı boşanma davası açabilirsiniz.

Davanın içinde, boşanma, nafaka ve maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Ve TMK.169. MADDE hükmüne göre de çocuğunuzn velayeti ile ilgili acil TEDBİR kararı verilmesini tensiple birlikte talep edebilirsiniz.

III. Geçici önlemler

Madde 169 - Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Ve çocuğunuz ve kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini isteyiniz.

Bu tedbir kararın verilmesine rağmen eşinizin çocuğunuzu teslim etmemesi suçtur.

Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(EKLENMİŞ FIKRA RGT: 19.12.2006 RG NO: 26381 KANUN NO: 5560/10)
(3) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Babanın velayetin tedbiren size verilmesi kararına rağmen, teslimden kaçınması halinde; Savcılığa suç duyurusunda bulunarak çocuğun ayrıca tarafınıza teslimine de isteyiniz.

3- Tüm bunların dışında, boşanmak istemez iseniz ve ayrı yaşamakta haklı olduğnuzu kanıtlar iseniz de (fiziki şiddet görmek, evden gitmek mecburiyetinde kalmak, hakarete maruz kalmak..vs.); bu durumda da hiç boşanma isteminde bulunmaksızın sadece, çocuğunuzun velayeti ve nafakaların düzenlemnmesi ile ilgili olarak yine TEDBİR kararı verilmesini talep edebilirsiniz.

III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
Madde 197 - Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.
Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.
Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.
Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Yine medeni kanun 336/2.maddesi aynı imkanı ayrı yaşamakta olan eşlerin çocuklarının velayetinin düzenlenmesi için karar verilebiceğini göstermektedir.

II. Ana ve baba evli ise
Madde 336 - Evlilik devam etti
ği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir.

Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.

2.5 yaşında bir çocuğun velayeti öncelikle anneye verilir.Anne bakım ve şefkatine muhtaçtır.Hiç vakit geçirmeden gerekli davalarınızı açıp taleplerinizde bulununuz.

Sayın Katılımcı;

Haklarınızı mutlaka bir avukat vasıtası ile arayınız. Bir avukat ile bu acil soruna yön tayin ediniz.

Aksi halde hak kaybına uğrarsınız. Maddi durumunuzun iyi olmadığını kanıtlamanız halinde, bulunduğunuz yer barosu size ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayacaktır.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi