Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

delil olarak sunabilir miyim? lütfen yardım...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2009, 00:06   #1
Konuk

Varsayılan delil olarak sunabilir miyim? lütfen yardım...

merhabalar...
boşanma süreci devam eden bir bayanım...eşim sahibi olduğumuz aracımızı dava açmadan evvel ruhsatı başkasının üzerine yaptırmak suretiyle aracı sattığını söyledi.getirdiği tanıklarına da aracı sattığını söyletti...ancak ben 2.el araç satan internet sitesinde eşimin aracımızı daha yeni satılık ilanına çıkardığını gördüm.Kendi isim,cep no, aracın plakası filan hepsi yazıyor.Bu siteden alacağım çıktıyı tanıkların ve eşimin yalan beyan verdikleri yönünde delil olarak mahkemeye sunabilir miyim? İnternetteki bu ialnın gerçekliği kabul edilebilir mi?
lütfen yardım edin bana...teşekkürler...
Old 23-02-2009, 13:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Mahkeme'den; Trafik Tescil Büro Amirliği'ne ... plakalı aracın halen kimin üzerinde olduğunun sorulmasını talep edebilir ve idianızı dolayısıyla eşinizin gerçek beyanda bulunmadığını ispatlayabilirsiniz. İnternet çıktılarını da sunabilirsiniz.

Sayın katılımcı, davanızın takibinde neden avukat desteğinden yararlan mıyorsunuz ? Hak kaybına uğramamak ve gereksiz şüphelerle uğraşmamak için avukat desteği alınız. Maddi durumunuz elverişli olmadığında, bulunuduğunuz yer barosu bu hizmeti ücretsiz sağlamaktadır.

Haklarınıza eksiksiz ve güvenle kavuşabilmek için doğrudan avukat desteği alınız. Davanın her aşamasında, bu yöndeki talebinizi belirtip, mahkeme yargıcından süre alabilirsiniz. Ve baroya başvurabilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 23-02-2009, 19:57   #3
BaharB

Alıntı:
Yazan Konuk
....eşim sahibi olduğumuz aracımızı dava açmadan evvel ruhsatı başkasının üzerine yaptırmak suretiyle aracı sattığını söyledi....
Sayın Konuk;
Trafik sicil kayıtlarında eşinizin aracı devrettiği görülmekte ancak siz bu satışın muvazaalı bir işlem olduğu iddiasında iseniz, bunu her türlü delille mahkemede ispat edebilirsiniz. Belirttiğiniz internet ilanı da bu delillerden biri olabilir. Ancak bu ilanın eşiniz tarafından verildiğini kesin olarak söylemek mümkün değildir. Çünkü bu ilanın başkası tarafından yazılması da mümkündür. Ancak yine de mahkemeye sunmak, diğer delillerle birlikte takdiri bir delil olarak sonuca etkili olabilir.
Old 23-02-2009, 20:03   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar...
boşanma süreci devam eden bir bayanım...eşim sahibi olduğumuz aracımızı dava açmadan evvel ruhsatı başkasının üzerine yaptırmak suretiyle aracı sattığını söyledi.getirdiği tanıklarına da aracı sattığını söyletti...ancak ben 2.el araç satan internet sitesinde eşimin aracımızı daha yeni satılık ilanına çıkardığını gördüm.Kendi isim,cep no, aracın plakası filan hepsi yazıyor.Bu siteden alacağım çıktıyı tanıkların ve eşimin yalan beyan verdikleri yönünde delil olarak mahkemeye sunabilir miyim? İnternetteki bu ialnın gerçekliği kabul edilebilir mi?
lütfen yardım edin bana...teşekkürler...

Taşıt satışının resmi şekild eyapılması şarttır. bu itibarla halen yeni bir ilan varsa satılmamış olma ihtimali yüksektir. Mahkemeden aracın 3. kişilere devredilmemesi için İhtiyati tedbir talep ederek, aracın trafik kaydına işletebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 23-02-2009, 20:15   #5
Konuk

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum...trafik sorgusunda araç şu an başka birinin üzerinde olduğu bilgisi çıktı...ancak devrettiği tarih geçen sene olarak kayıtlarda geçiyor(2008 yılı dava açılmadan önce)...internetteki ilan tarihi ise henüz yeni bir tarih :şubat 2009...yani tamamen mal kaçırma durumuyla karşı karşıyayım ve elimdeki tek delil internetteki bu bilgi...sadece bu bilgiyle yalan beyanın ispatı olur mu?
Old 23-02-2009, 20:56   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

1-Siz eğer; edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesinden doğan artık değer alacağınızı dava etti iseniz, yapılacak hesaba Medeni kanun 229 maddesi gereği eşinizin yaptığı bu tip satışlar da dahil edilir.
Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Siz iddialarınızı ileri sürün. Mahkeme gerekli değerlendirmeyi yapacaktır.

2-Ayrıca siz eğer değer artış payını dava etti iseniz de,ki bu da bir alacak hakkıdır,

Alıntı:
2. Değer artış payı

Madde 227 - Eşlerden biri diğerine ait bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa, tasfiye sırasında bu malda ortaya çıkan değer artışı için katkısı oranında alacak hakkına sahip olur ve bu alacak o malın tasfiye sırasındaki değerine göre hesaplanır; bir değer kaybı söz konusu olduğunda katkının başlangıçtaki değeri esas alınır.

Böyle bir malın daha önce elden çıkarılmış olması halinde hakim, diğer eşe ödenecek alacağı hakkaniyete uygun olarak belirler.

Eşler, yazılı bir anlaşmayla değer artışından pay almaktan vazgeçebilecekleri gibi, pay oranını da değiştirebilirler.

Bunda da eşinizin arabayı satmasının size hakkınızın hüküm altına alınması anlamında zararı olamaz.

Tek hal lehinize hükmedilen tazminat, alacak hakklarınızı tahsil edecek eşiniz üzerine kayıtlı menkul gayrımenkul mal bulamamakta olacaktır.

3-Sadece, eşinizin GERÇEK mal varlığını ispat yönünde soruyorsanız da, yukarıda verilen cevaplar doğrultusunda hareket edebilirsiniz.mahkeme konu ile, ilgili topladığı kanıtlarla, soruşturmalarla bir kanaate varacaktır.

Ve en ÖNEMLİSİ, neden avukatlık hizmetini doğrudan almıyorsunuz? Olaylara ve davanın seyrine anında müdahale imkanı bulabilirsiniz. Maddi durumunuzun elverişsiz olması halinde dahi bulunduğunz yer barosu tarafınıza avukat tayin edecektir ve sizden ücret almayacaktır.

Ve bizim buradan davanızı okumadan bilmeden verdiğimiz yanıtlar TAMAMEN tahminlere ve sizin anlatabildiklerinize ilişkindir...

Mutlaka bir avukatla DOĞRUDAN görüşünüz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi