Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Senet kefiline karşı yeni takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-12-2019, 07:27   #1
Gladbach

Varsayılan Senet kefiline karşı yeni takip

Merhaba değerli meslektaşlarım,

Forumda arattım farklı görüşler olduğunu ve güncel tartışmalar olmadığını farkederek sizlerle fikir alışverişi yapmak istedim.

Elimde bir kambiyo senedi var müvekkil takibi başlatırken kefile karşı takip yapmak istemedi bende takibi esas borçluya ödeme emri göndermek suretiyle başlattım senet aslını icra müdürlüğü kasasına koydu arkasına dosya numarasını bastı. İtiraz olmadı takip kesinleşti borçluya ait bir taşınmazı haczettim ancak alacağı karşılamıyor. Bu nedenle müvekkille görüştük ve kefile karşı da takip yapma talebini iletti.

İlk takibi başlattığım icra müdürlüğüne esas dosyada takip talebinde kefilin ismi yazmıyor dolayısıyla takip talebini genişletme yasağından dolayı o dosyadan herhangi bir işlem yapamayacağımın farkındayım. İlgili icra müdürlüğündeki memurlarla konuştuğumda o dosyadan feragat etmem senedi almam ve yeni takip yapmam gerektiği şeklinde saçma bir yorumla karşılaştım.

Yaptığım araştırmalar sonucu kefile karşı yeni takip açmam da bir mahsur olduğunu düşünmemekteyim zira kanuni olarak borçlu/kefil ayrımı yapılmadığı gibi takip başlatılırken aynı anda başvuruda bulunma zorunluluğu da bulunmamaktadır hal böyleyken 'tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla' yeni bir takip başlatabileceğimi düşünüyorum bu yolu izleyeceğim. Yalnız bununla ilgili olarak tam beni olayıma uygun bir Yargıtay kararı bulamadım İcra müdürüne ne kadar anlatsam da takibin reddedilme ihtimaline karşın kendimi güvence altına almak için ne yapmam gerekiyor?

Bununla birlikte senet aslını diğer İcra müdürlüğünden alamayacağım buna ilişkin olarak alındıyı ibraz etsem yeterli olacak mıdır?

İlk takibi de 'tahsilde tekerrür olmamak ve fazlaya ilişkin haklarımı saklı tutarak' başlatmıştım.

Yardımılarınızı ve görüşlerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Old 05-01-2020, 00:59   #2
Mgul

Merhabalar,
Bu hususta şahsi fikrimdir, kefile karşı senedin fotokopisi elinizde var ise ilamsız takip başlatın , borca itiraz eder ise de iptal davasında diğer icra dosyasını ve alacağı kanıt olarak gösterirsiniz.
Old 16-01-2020, 10:37   #3
Gladbach

Sevgili meslektaşlarım,

kefile karşı takibi başlattım İcra Müdürlüğü talebimi kabul etti ancak alacaklı usul yönünden hatalı olduğun için itirazda bulunmuş bu hususa ilişkin olarak elinizde mevcut Yargıtay kararlarını paylaşabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi