Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arabuluculuğun icra takibine etkisi

Yanıt
Old 03-01-2018, 14:58   #1
Av. Tuncay IŞIK

Varsayılan Arabuluculuğun icra takibine etkisi

Değerli meslektaşlarım,

Bildiğiniz üzere iş davalarında arabulucuya başvurmadan dava açılamıyor.

Peki sizce, arabulucuya başvurmadan ilamsız icra takibi yapmakta bir engel var mıdır?

Saygılarımla…
Old 03-01-2018, 16:05   #2
Admin

7036 sayılı yasanın 3. maddesi "açılan davalarda" ibaresi kullanıyor ("Kanuna, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır."). Bu maddeyi icra takibi için bir engel görmek bence mümkün değil. Ben icra takibi yapılabileceğini ancak itiraz sonucu takip durursa, itirazın iptali davası açmadan önce arabuluculuk yoluna başvurulmak zorunda olduğunu düşünüyorum.
Old 24-01-2018, 08:40   #3
ozkose71

Uygulamada böyle bir durumla karşılaştım. İşveren, çalışan hakkında ihbar süresine uymadığını iddia ederek ihbar tazminatının tahsili talebiyle ilamsız icra takibi başlattı. Bana göre söz konusu yasa kapsamında önce Arabulucu'ya başvurması gerekirdi. Bu yasanın amacı sadece Mahkemelerin değil İcra Müdürlüklerinin de iş yükünü azaltmaktır. İcra takibi ihtilaf konusu alacağı cebri icra yoluyla tahsil yetkisi vermektedir. Alacak iddiasında olan işveren, ihbar tazminatı iddiasını mahkemede ispat etmeden doğrudan cebri icra ile tahsil etme yoluna gitmiştir. İşçinin itiraz süresini geçirmesi, usulü hatası gibi sebeplerle bu alacağını yargılamaya gerek kalmaman cebri icrayla tahsil etmek imkanı vardı. Yasanın amacı ve ruhu gözetildiğinde icra takibine geçmeden önce arabuluculuğa başvurulması gerektiğini düşünoyurum. Bu konuda uygulaması olan, bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum.
Old 24-01-2018, 08:48   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Değerli meslektaşım,
Ben de bu konuda Sayın Admin'in görüşüne katılıyorum.

7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu m.3 çok açık şekilde, belli "davalar" için "dava şartı" olarak düzenleme getirmiş durumda. İş Kanunu ve İş Mahkemeleri Kanunu birarada değerlendirildiğinde, Arabulucuya başvurulmadan icra takibi başlatılmasında hiçbir hukuki engel yoktur. Ancak borca itiraz neticesinde açılacak itirazın iptali davasına geçilmeden önce Arabulucuya başvurmak zorunlu olacaktır.

Tabii ki böyle olması düzenlemenin amacına ve ruhuna bir nebze aykırı ancak Yargıtay kararları ile bu konu şekillenene ya da yeni bir düzenleme yapılana kadar, Arabulucuya başvurmadan işçilik alacakları için icra takibi yapmak mümkün olacaktır düşüncesindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi