Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ailenin çocuğa fiziksel ve psikolojik şiddeti ve ihmal

Konuyu Kilitleyin
Old 05-02-2014, 01:51   #1
Konuk

Varsayılan Ailenin çocuğa fiziksel ve psikolojik şiddeti ve ihmal

Merhaba,
15 yaşında olan bir okul arkadaşım ailesi tarafından ihmal ve istismar ediliyor. Bu adrese kendisi yazamayacağı için onun bana mesajla yolladığı metni ben yazıyorum:
Alıntı:
'Ailem ve özellikle annem, yaz aylarında beri bana psikolojik şiddet uyguluyor, bana karşı kendisi de dahil herkesi baskıcı, tehdit dolu ve zorlayıcı hale getirdi, birkaç kere tokat attı ve geçen sene okuduğum okulu
değiştirdi 2013'ün Ekim ayında. Evde, okulda, ya da herhangi bir yerde, ailemin baskısı altındayım, sözleri ve bana yönelik tüm davranışları şiddetli. Annemin çok ciddi borçları var, yardım istediğim birkaç kişi onun bu
halinin sebebi olabileceğini düşünüyor borçların. Annem beni evde çalıştırıyor, hastalıklarım ve vücudumda açılan alerji benzeri yaralar var, sık sayılabilecek aralıklarla yanlışlıkla kendimi kesiyorum, ellerim titrediği için, annem beni başka birinin evinde de çalışmaya götürdü ve bir gün boyunca iş yaptırdı. Eski arkadaşlarımla çok zor iletişim kurabiliyorum ve bu okulda da hiç kimse ile konuşamıyorum. Aşağıda anlatacağım şey için ve şu anda olduğum çok zor hal için de psikolojik destek almama engel olunuyor.
Birkaç yıl önce okul arkadaşım tarafından bana uygulanmış bir cinsel şiddet anım var, bunun bana getirdiği ve terapim olmadan geçmesi çok zor olan bir durum yüzünden de evden gidemiyorum ve yasal bir süreç başlatamıyorum.
Ve ailem de hep çevremde, imkan tanımıyor, yardım için bir şeyler denediğimi öğrenirlerse olacaklardan korkuyorum. Ailemin beni getirdiği bu noktada, okulda tacizlere maruz
kalıyorum, ve evde de söylediğim gibi durum, ama gidemiyorum da, çok zorlanıyorum. Bana mail yazarak başlatabileceğim hukuki süreçler ve olabilecekler hakkında bilgi verecek, destek olacak bir avukata çok ihtiyacım var. Yardım edebilirseniz çok minnettar kalacağım, şimdiden teşekkür ederim ilginize.'
Old 06-02-2014, 16:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Ev içi şiddet nedeni ile koruma kararı verilmesi için şiddet mağdurunun doğrudan başvurması zorunluluğu bulunmamaktadır.Siz veya başka biri bu konuda ihbarda bulunabilirsiniz.Verilecek koruma kararında şiddet olarak tanımlana eylemler yasaklanacaktır.

2-Cinsel saldırı vb.gibi işlenen suçlarla ilgili savcılığa ihbar da aynı şekilde mümkündür.
Hatta savcılığa bildirilen ihbar sonrasında koruma kararı verilmesi için savcılık ,aile mahkemesine başvuruda bulunacaktır.

3-Bahsedilen olanaklar için mağdur elbette doğrudan başvuru da yapabilir.

Çocuğun temsili ve avukattan yararlanma hakkı ,çocuğa yönelik ihmal ve istismar nedeni ile çocuğun temsili için aşağıdaki linki incelemeniz yararlı olacaktır.

http://www.turkhukuksitesi.com/showt...174#post676174
Old 06-02-2014, 21:48   #3
Konuk

Arkadaşım, koruma talebinin nasıl değerlendirildiğini bilmediğini, nasıl ve neye göre korumanın verileceğini sordu, ve koruma sürecinin nasıl olduğu hakkında bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kendisine koruma verilmemesinden veya bu süreçte zarar görmekten endişe ediyor.
Teşekkürler cevabınız için.
Old 07-02-2014, 00:33   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Şiddet mevcut veya ihtimal dahilinde ise başvuru üzerinde Aile Mahkemesi dosya üzerinden gerekli kararları oluşturacaktır.Bunlar şiddet eylemlerinin,iletişimle rahatsız etme,eşyalara zarar vermenin yasaklanması olabileceği gibi şiddet uygulananın uzaklaştırılması şeklinde de olabilir.

Karar ilk defasında 6 ay en fazla a ay için verilir.Karar süre sonunda uzatılabilir.

Verilen karar taraflara tebliğ edilir ve ihlal durumunda aynı Aile Mahkemesi siddet uygulayana 3-10 gün arası zorlama hapsi kararı verir.Bu karar ertelenmez ve paraya çevrilmez.Sabıka kaydına da işlenmez.

İhlalin tekrarlanması durumunda ceza artar.

her aşamada bir avukat desteği yararlı olacaktır.
Old 07-02-2014, 09:09   #5
Konuk

Arkadaşım 'yasak cezalarının ihlalleri nasıl öğreniliyor ve bu cezalar bir koruma getiriyor mu' diye sordu, başvuruların nasıl değerlendirildiğini, ne olursa nasıl bir ceza veriliyor örneğin. Başvuru sürecinin nasıl olduğunu da bilmiyor-uz, benim tam olarak/en doğru kimi arayıp bu olanları anlatmam gerektiğini, arkadaşımın, ailesi onun evden gitmeye çalıştığını öğrenmeden önce evden uzaklaştırılıp uzaklaştırılamayacağını (çünkü annesi öğrendiğinde arkadaşımı ülke dışına çıkarabilir, arkadaşım gitmeye çalıştığı öğrenildiğinde annesinin kendisine saldırmasından, kendisini yaralamasından/öldürmesinden de korkuyor, bu yüzden yasak cezası ne kadar doğru olur, işe yarar bilmiyoruz).
Arkadaşım Baro'nun merkezlerine gidemediği ve Baro'yu telefonla arayamadığı için herhangi bir avukatla görüşemiyor. İletişim kurabileceği tek yol mail ve mesaj. Ve bir avukatın desteğine çok ihtiyacı var.
Tekrar teşekkür ederiz.
Old 07-02-2014, 15:56   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

*Koruma kararında yasaklanan eylemler,gerçekleşirse ihlal de gerçekleşmiş olur.Örneğin iletişim araçları ile arama yasaklanmış ise,şiddet uygulayan/ihtimali bulunan kişi aradığında ihlal gerçekleşmiş olur.İlgilinin şikayeti üzerine de dava açılır.

*Her koruma kararı elbette şiddeti önlemeye yeterli olmayabilir.Ama koruma kararı ihlal edildiğinde mahkemece yaptırım uygulanacağı ihtarı pek çok kez şiddeti inlemektedir.

*Koruma kararının asıl Aile Mahkemeleri verir.Acil durumda kolluk/polis de koruma kararı verir ve bu karar daha sonra Mahkemece onaylanır.Bu birimlerden birine başvurmak süreci başlatmak için yeterlidir.

*Şiddet mağduru koruma kararı veya şikayet için başvuramıyorsa başka bir kişi de bu ihbarı yapabilir.Öldürülme ihtimali olan durumda bu durumdan haberdar olanın suçu ve tehlikeyi bildirmesi yurttaşlık gereğidir.İhbarı alan kolluk ve Mahkemenin harekete geçmesi görevleri gereği zorunludur.

*Arkadaşınız mail ve mesaj yolu ile ilgili birimlere başvuru yapabilir.İhbarın doğrudan ve yazılı olarak yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi