Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hakaret ve akıl sağlığı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2010, 00:50   #1
Konuk

Varsayılan Hakaret ve akıl sağlığı

Merhaba;

Eşim ile ben şu an ayrıyız bu süre içerisinde eşimin arkadaşlık sitelerinde müşterek çocugumuzun kendisinden olmadığı,kendisini aldatığım vs. profilinde ve kişilerle özel yazışmalarında mevcuttu.Eşim ile beraberken kendi şahsi parolasını benimle paylaşmıştı ve ben bu şifre aracılığıyla bu bilgilere ulaştım ayrıca zaten kullandığı nicki arama motorundan sorguladığımda profil sayfası karşıma çıkıyordu.Ayrılığın ilk evresinde kendisi telefonum aracışığıyla bana ağır hakarette bulundu ve ben savcılığa giderek şikayetimi ilettim.Emniyet benim ifademi aldı ve bu ayın 25'inde hakaret davası açıldı.Ben ifademde şifrenin kendi ağzından bana verildiğini söyledim.Ben ifademle beraber 55 sayfalık bir çıktıyı emniyete ve savcılığa sundum.Eşim akıl sağlığı ile ilgili rapor alıp mesleğinden malulen emekli oldu.

Eşimin aldığı rapor (anksiyete bozukluğu,depresyon yada farklı bir teşhis olabilir)ceza almasına engel olup beni mağdur durumda bırakabilir mi?

Özel hayata müdahale sebebiyle tarafıma herhangi bir dava açılma durumu söz konu mudur?

Davanın asliye cezadan açılacağını sanıyordum sulh ceza mahkemesinden açılmasının sebebi bu durumun içinde bilişim suçu olması mıdır?

Hepinize ilginiz ve yardımınız için çok teşekkür ediyorum.Tekrar sağolun.
Old 01-04-2010, 11:04   #2
üye8180

Sayın konuk, eşiniz hakkında hakaret suçundan dolayı ceza davası açılmışsa, görevli mahkeme sulh ceza mahkemesidir.

Türk Ceza Kanunu 125. madde: Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

Akıl hastalığı bakımından, hastalığın derecelendirilmesi söz konusudur. Yasal düzenleme aşağıda sunulmuştur:

Türk Ceza Kanunu 32. madde: Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur.

(2) Birinci fıkrada yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmibeş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir. Mahkûm olunan ceza, süresi aynı olmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.

Eşinizin depresyonda olması, sıkıntı ve baskı altında hissetme hali gibi rahatsızlıkları ortaya konulmuşsa, bu hastalık, ceza sorumluluğunu ortadan kaldırma veya azaltma yaratıyor mu değerlendirmesi, yargılama aşamasında yapılabilir.

Eşinizin özel yazışmalarına erişmeniz suç olarak değerlendirilebilir.

Türk Ceza Kanunu 132. madde: Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

(4) Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranında artırılır.
Old 01-04-2010, 12:59   #3
meltem2007

Sayın konuk, eşinizin yazışmalarına kendisi şifresini sizinle paylaşmış olduğu için ulaşmışsınız, yani ortada şifre kırma, çalma, hackleme gibi bir durum yok, bu durumda yazılara hukuka aykırı bir şekilde ulaşma olmadığı gibi yazışmaların şifreyi biliyor olmanız sebebiyle gizliliğinden sözedilemeyeceğini bu nedenle aleyhinizde bilişim suçu oluşmayacağını düşünmekteyim.
Hakaret suçundan dolayı açılan davada ise eşinizin durumu Av.Neslihan'ın belirttiği gibi Mahkemece yargılama sırasında değerlendirilir.Mahkeme tarafından eşiniz Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek rapor aldırılır.Çıkacak sonuca göre ceza verilir veya yasal tedbirler uygulanır.
Old 01-04-2010, 15:30   #4
Konuk

Çok teşekkür ederim sağolun.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi