Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Alman medeni kanununda aldatmak kusurlu hareket midir??

Konuyu Kilitleyin
Old 09-10-2018, 11:45   #1
Konuk

Varsayılan Alman medeni kanununda aldatmak kusurlu hareket midir??

Merhaba
Yaklaşık 8 ay önce Almanya da evlendik.vizem bittiği için Türkiye ye dönmek zorunda kaldım. Burada dil sınavına girip aile birleşimi vizesi için başvuru yaptım.vizeyi beklerken eşim ayrılmak istediğini, mutsuz olduğunu söyledi.hiç bir iletişimimiz yok, çünkü telefonlarını değiştirdi. Vizem reddedildi, eşim yabancılar polisine gidip evliliği devam ettirmek istemiyorum, vize istemiyorum demiş. Konsolosluktan gelen Red yazısı bu şekilde. Bu arada beni aldattığını, hayatında başka bir kadın olduğunu öğrendim.kafının Sosyal medya hesaplarında ikisinin birlikte fotoğraflarını gördüm. Birebir görenlerde var, haber aldım.
Kısacası vizem reddedildiği için Almanyaya gidemiyorum ve buna engel olanda eşim.
Almanya da 1 yıl ayrı yaşamadan Boşanma davası açılmıyor.eşim alman vatandaşı ben Türk vatandaşıyım. Buradan Türk kanunlarına göre dava açabilirim ama buna maddi imkanım yok.
Öğrenmek istediğim, boşanma davası olmadan nafaka ve tazminat davası açabilir miyim beni aldattığı için ve kocalık görevlerini yerine getirmeyip bana bakmadığı için.şuan hiç bir gelirim yok. Alman medeni kanununda aldatmak. kusurlu hareket midir.
Old 09-10-2018, 20:32   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba
Yaklaşık 8 ay önce Almanya da evlendik.vizem bittiği için Türkiye ye dönmek zorunda kaldım. Burada dil sınavına girip aile birleşimi vizesi için başvuru yaptım.vizeyi beklerken eşim ayrılmak istediğini, mutsuz olduğunu söyledi.hiç bir iletişimimiz yok, çünkü telefonlarını değiştirdi. Vizem reddedildi, eşim yabancılar polisine gidip evliliği devam ettirmek istemiyorum, vize istemiyorum demiş. Konsolosluktan gelen Red yazısı bu şekilde. Bu arada beni aldattığını, hayatında başka bir kadın olduğunu öğrendim.kafının Sosyal medya hesaplarında ikisinin birlikte fotoğraflarını gördüm. Birebir görenlerde var, haber aldım.
Kısacası vizem reddedildiği için Almanyaya gidemiyorum ve buna engel olanda eşim.
Almanya da 1 yıl ayrı yaşamadan Boşanma davası açılmıyor.eşim alman vatandaşı ben Türk vatandaşıyım. Buradan Türk kanunlarına göre dava açabilirim ama buna maddi imkanım yok.
Öğrenmek istediğim, boşanma davası olmadan nafaka ve tazminat davası açabilir miyim beni aldattığı için ve kocalık görevlerini yerine getirmeyip bana bakmadığı için.şuan hiç bir gelirim yok. Alman medeni kanununda aldatmak. kusurlu hareket midir.

Merhaba Sayın Konuk,
Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile Almanya'ya turist olarak gelmiştiniz ve bu turist vizesi aile birleşimi vizesine çevrilmediği için aile birleşimi vizesi almak için Türkiye'ye geri döndünüz. Aile birleşimi vizesi için eşinizin yabancılar dairesine bir muvafakatname vermesi gerekiyor. Bunu yapmadığı içinde vize isteğiniz geri çevriliyor. Sizin bu durumda yapabileceğiniz herhangi bir şey yok benim düşünceme göre.
Evliliğin boşanmasına karar vermek için bir yıllık ayrı yaşama koşulu var doğru. Göründüğü kadarı ile evliliğin devamı olanaksız. Evlilik boşanma ile sonuçlanacak.
Bu arada siz boşanma kararı kesinleşinceye kadar ayrılık nafakası isteyebilirsiniz. Bunun için davanın Almanyada açılmş olması gerekiyor. Almanyada yürütülen davalarda adli yardım alma olanağı var. Alman hukuku aldatılmaya herhangi bir hukuki yaptırım getirmiyor. Aldatılma eşlerin şahsi sorunu olarak kabul ediliyor. Almanyada çalışan bir avukata danışıp, yeterli ve durumunuza tam olarak uyan bilgileri alabilir ve dava açabilirsiniz.

Saygılarımla
Old 10-10-2018, 13:16   #3
Konuk

Mahçup

Sayın Gemici
Verdiğiniz aydınlatıcı cevap için öncelikle çok teşekkür ederim.
Evet görünen o ki evliliğin devamı imkansız.
Şunlardan tam olarak emin olamadım,
*Boşanma davası açılmadan ayrılık nafakası isteme hakkına sahip miyim.(boşanma davası açabilmek için istenen 1 yıllık ayrı yaşama süresi 30 Nisan 2019 da dolacak.) *Bu zaman zarfında hakkımı aramak adına yapabileceğim başka bir yol var mı?
*Boşanma davasını Türkiye' de mi Almanya 'da mı açmalıyım, hangisi lehime olur.
*Davayı karşı tarafın açmasını bekleyerek, daha sonra Türkiye' den itiraz etmiş olursam, hakkımı aramak adına geç kalmış olur muyum?
Old 11-10-2018, 13:06   #4
Gemici

Sayın Konuk,

boşanma davası açmadan da nafaka isteme hakkınız var. Önemli olan ayrı yaşamak ve bu ayrı yaşamaktan dolayı geçiminizi sağlıyacak maddi olanaklarınızın olmaması.

İlk mesajınızda Türkiyede dava açabilecek maddi olanağınızın olmadığını belirtmişsiniz. Türkiyede dava açmanız ve nafaka istemeniz konusunda Türkiyedeki bir avukattan bilgi almanız gerekir.

Eşinizin dava açmasını bekleyip, onun açtığı davaya Türkiyedeki bir mahkemeden itiraz edemezsiniz benim düşünceme göre. İtirazın ilk davanın açılmış olduğu Alman mahkemesinde yapılması gerekir. Bu itirazı, nafaka konusunu ve açılan davaya itiraz ettiğinizde devletten adli yardım alıp alamıyacağınızı davanın açıldığı yer mahkemesine yakın bürosu olan bir avukattan öğrenebilirsiniz.

Ayrıca belirtmekte fayda var bence:
Almayada boşanırsanız Alman mahkemesinin boşanma kararını Türkiyede tanıtıp tenfiz ettirmeniz gerekir. Bunu yapmadığınız takdirde ilerde zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Boşandığınız eşiniz konusunda bu konuda herhangi bir sakınca yok, eğer Alman vatandaşı ise.

Saygılarımla
Old 13-10-2018, 19:23   #5
Konuk

Tekrar teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.
İlerleyen zamanlarda, gidişata göre başka sorularım olabilir ve başınızı ağrıtabilirim. Hakkınızı helal edin..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi