Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2008, 15:43   #1
el-metin

Varsayılan iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi

herkese iyi calışmalar. müvekkilimin calıştığı kargo şirketi günde 12 13 saat (ctesi dahil) mesai yaptırmakta ve prim uygulamalarını sürekli değiştirmektedir. bu yüzden ihtarname ile fazla mesai üzretlerini ve prim alacaklarını talep ettik. müspet cevap gelmemesi üzerine ihbarname ile iş akdini feshedip dava actık. öncelikle sorum ihbarnamede md. 24 e göre iş sözleşmesini feshettiğimizi yazdık. detaylı bir sebep göstermedik. bu sebeple bi sorun cıkarmı. ikincisi resmi gösterilen ücret 510 ytl ancak sigorta az yatırılsn dye elden de 250 ytl veriliyor. sadece tanık beyanları ile ispatlayabileceğimizi düşünüyorum. bu konuda bi sıkıntı yasarmıyız. zira fazla mesai ücretleri hesaplanırken sadece resmi miktar hesaplanırsa magdur duruma düşeriz. cevap gelirse şimdiden teşekkürler. saygılar...
Old 15-08-2008, 17:09   #2
isileylem

sevgili möeslektaşım,
ihbarnamede iş sözleşmesini feshetmiş olmanın ayrıntılı nedenlerinin yer almamasının dava aşamasında sorun oluşturmayacağını düşünüyorum. çünkü ihbarname hukuki bir gerekliliği yerine getirmek adına uygulanan bir prosedürdür. önemli olan o ihbarnamenin,elbette ki içeriği de yapılanı bildirecek tarzda düzenlenerek,çekilmesi,yani karşı tarafın dava sürecinden önce bir nevi uyarılmasıdır. bu anlamda ihbarnamede md 24'e göre iş sözleşmesinin feshedildiğinin yazılmasının yeterli olduğunu düşünüyorum.
ikinci olarak da,iş mahkemelerinde verilen kararlar temelde tanık beyanlarına dayanmakta. kaldı ki,sigorta az yatırılsın diye ücretlerin düşük gösterildiği de iş mahkemesi hakimleri tarafından bilinen ve dikkate alınan bir gerçek. eğer tanıkla bu durumu ispat edebilirseniz,tabii tanıklar sigorta düşük yatırılsın diye ücretin özellikle düşük gösterildiğini de söylemeliler,bunun da sorun yaratacağını düşünmüyorum
kolay gelsin...
Old 15-08-2008, 17:33   #3
bozi8

İlk olarak günlük çalşıma süresi 11 saati hiçbin şekilde aşamaz (İş. K. m. 63) ve kural olarak haftalık çalışma süresi çalışılan günlere eşit olarak bölünür. Günde 7,5 saatten fazla çalışılan yerlerde en az bir saat ara verilmesi gerekir ve bu süre çalışma süresinden sayılmaz. Olayda belirtilmemiş ancak 12 -13 saatin içinde bu süre de olabilir. Buna uymayan işverene hangi yaptırım uygulanır? Bu kurala uymayan işverene İş. K. m. 104 gereğince 500 YTL idari para cezası kesilir (miktar artmış olabilir.).

İkinci olarak neden göstermek ispat açısından belirleyici olacaktır. Bu daha çok haklı nedeni ispat etmeniz gerektiğinde hangi nedeni ispat edeceğiniz açısından önemli olacaktır.

Kural olarak itfayı (ödemeyi) içeren hukuki işlemler senetle ispat edilmelidir. (SENETLE İSPAT KURALI) Kural bu olmakla beraber Humk. m. 293/f. 4 hükmü gereği işverenin işçinin üzerindeki ekonomik ve hukuki gücü de düşünüldüğünde "Halin icabına ve iki tarafın vaziyetlerine nazaran senede raptı müteamil olmıyan muamele," nin söz konusu olduğunun tespiti ile şahitle ispat mümkün olmalıdır.
Ancak bir diğer kural senede karşı senetle ispat kuralıdır. Eğer işveren senetle durumu ispat ederse yani imzalı bordro sunarsa, işçinin de iddiasını kural olarak senetle ispat etmesi gerekecektir.
Ancak Yargıtay belli bazı durumlarda belli kıstaslar altında bu durumlarda da şahitle ispatı kabul etmektedir. Kıstaslardan biri vasıflı bir işçinin asgari ücret üzerinden bordro imzalaması durumunda bunu hayatın olağan akışına uygun bulmamaktadır. Bazen tarafların şahitlerinin açıklamalarını da yeterli görmemekte ve meslek odalırından sorulması gerektiğine hükmetmektedir.

Bu konu (ücret miktarının ispatı) ile ilgili Yrd. Doç. Dr. Erdem ÖZDEMİR'İN "İş sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda ispat yükü ve araçları adında" bir eseri bulunmaktadır. Ancak eseri kitapçılarda bulmanız zor olabilir. Üniversite kütüphanelerinde olduğunu tahmin ediyorum. Kütüphanelere ulaşma imkanınız varsa bir bakabilirsiniz.
Old 15-08-2008, 18:28   #4
av.s_ulusinan

sayın bozi8'in cevabına genel olarak katılyıyorum. Ancak ihbarnamede İş Kanunu 24. maddesine göre iş akdinin feshedildiğinin belirtilmesinin yeterli olduğunu düşünüyorum. İhbarnamede muhtemelen fazla mesai ücretinin ödenmemesi sebebi de ayrıca yazılmıştır. Fakat ben ayrıca bir hususu da eklemekte fayda görüyorum. Fazla mesai alacağı talep ettiğiniz takdirde müvekkilinize, işverentarafından kendisine aylık maaş bordrolorunun imzalatılıp imzalatılmadığını ve bu bordrolarda fazla mesai sütununda fazla mesai adı altında bir ödeme kaleminin yer alıp almadığını sormanızı tavsiye ederim. Çünkü Yargıtay'ın son dönemde istikrarlı şekilde verdiği kararlarda "eğer ücret bordrosunda fazla mesai alacağı kalemi olarak bir miktar gösterilmişse ve işçi bu bordroyu herhangi bir itiraz ve şerh koymaksızın imzalamışsa artık ayrıca fazla mesai ücreti isteyemeceğini" kabul etmektedir. Yani imzalanmış bu bordroyu fazla mesai alacağı yönünden bir tür ibraname gibi kabul etmektedir. İş hayatının ve işçi-işveren ilişkisi ile işçinin geçimi için çalışma mecburiyeti düşünüldüğünde uygulamada hiçbir işçi, işvereni ile karşı karşıya gelmeyi ve işten çıkarılmayı göze alıp bordrodaki fazla mesai kalemine itiraz şerhi koyamaz bence.. Ama Yargıtay'ın uygulaması bu yönde.. Bu hususa da dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi