Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların Sosyal Güvenlik Kurumuna Tabi Olmaları Zorunlu mu?

Yanıt
Old 26-03-2011, 21:40   #1
Av.Ali Osman Özdilek

Varsayılan Avukatların Sosyal Güvenlik Kurumuna Tabi Olmaları Zorunlu mu?

Değerli meslektaşlarım mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde avukatlar (genel olarak da herkes) sosyal güvenlik kurumuna tabi olmak zorunda mıdır? Cevap şu düzenlemeler çerçevesinde evet görünüyor.Belki soruyu şöyle sormak gerekebilir: Sosyal güvenliğe tabi olmama hakkı var mıdır? Çünkü sağlandığı iddia edilen sosyal güvenlik ortada;dağınık bir mevzuat,dağınık uygulamalar,protokoller vs en ufak bir tedavide dahi birçok prosedür,geç verilen ameliyat günleri,inceleme günleri vs. aslında fiilen alınamayacak/geç alınacak ve tümüyle devletin üstlenmediği (primleri tahsil etmesine rağmen) bir sosyal güvenlik uygulama(ma)sı karşısında bu sisteme tabi olup bir de üstüne para ödemek sosyal güvenlikten çok sosyal güvensizlik yaratıyor.Biz avukatlara da ciddi bir mali yük getireceği ortada. Doğru düzgün sağlık hizmeti alabilmek için mecburen özel sağlık sigortaları yaptırıyoruz(gerçi Türkiyede özel sigortacılığın da ne ölçüde güvence sağladığı tartışılır).İncelediğim kadarıyla ödeyeceğimiz primler en kapsamlı özel sağlık sigortalarını dahi geçecek.Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 26-03-2011, 22:22   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ali Osman Özdilek
Değerli meslektaşlarım mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde avukatlar (genel olarak da herkes) sosyal güvenlik kurumuna tabi olmak zorunda mıdır? Cevap şu düzenlemeler çerçevesinde evet görünüyor.Belki soruyu şöyle sormak gerekebilir: Sosyal güvenliğe tabi olmama hakkı var mıdır? Çünkü sağlandığı iddia edilen sosyal güvenlik ortada;dağınık bir mevzuat,dağınık uygulamalar,protokoller vs en ufak bir tedavide dahi birçok prosedür,geç verilen ameliyat günleri,inceleme günleri vs. aslında fiilen alınamayacak/geç alınacak ve tümüyle devletin üstlenmediği (primleri tahsil etmesine rağmen) bir sosyal güvenlik uygulama(ma)sı karşısında bu sisteme tabi olup bir de üstüne para ödemek sosyal güvenlikten çok sosyal güvensizlik yaratıyor.Biz avukatlara da ciddi bir mali yük getireceği ortada. Doğru düzgün sağlık hizmeti alabilmek için mecburen özel sağlık sigortaları yaptırıyoruz(gerçi Türkiyede özel sigortacılığın da ne ölçüde güvence sağladığı tartışılır).İncelediğim kadarıyla ödeyeceğimiz primler en kapsamlı özel sağlık sigortalarını dahi geçecek.Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Son dönemde SGK çerçevesinde sağlık hizmetinden yararlanıp yararlanmadığınızı bilmiyorum ancak ben annemin geçirdiği açık kalp ameliyatında şahit oldum. Gözlerime inanamadım. Çok başarılı bir özel hastanede ameliyat gerçekleşti, ameliyat ve sonrasındaki verilen hizmet için tek kelime ile mükemmel diyebilirim.

Bu nedenle önceleri ben de sizin gibi çok olumsuz baktığım SGK topluluk sigortasına şimdi farklı bakıyorum.
Old 28-03-2011, 13:24   #3
csk

Varsayılan sgk

sosyal güvenlik yasal mevzuat gereği zorunlu bir uygulamadır.primlerinizi yatırmadığınız takdirde kurum prim borçlarınızı cebren tahsil edebilir.

SGK ya sadece sağlık açısından bakmamak gerekir ödemiş olduğunuz primler yaşlılık , ölüm , maluliyet , analık(doğum ) , gibi riskleri de teminat altına alır

son uygulamalarla birçok özel sağlık kuruluşunda da tedavi olanağı mevcut hiçbir proseduru de yok,sağlık karnesi vb tc kimlik numaranızla butun işlemleriniz online olarak gerçekleştirilmektedir.

primleri ödemenizde fayda vardır.
Old 28-03-2011, 14:13   #4
hakkaniyet_

Şu an avukatların bağkurlu sayılmaları eskiye kıyasla daha ileri mi geri mi bir statü getirdi bilmiyorum ama; eskiden benim şahit olduğum, topluluk sigortası sağlık güvencesini içermiyordu.Sağlık imkanı bakımından mesela diğer eşin sağlık güvencesi mevcutsa topluluk sigortasına tabi avukat-emekli sandığına tabi olanlar gibi-eşinin imkanlarından faydalanıyordu.Şu an eskiye nazaran sağlık imkanının, primlerin yatırılması karşılığında sosyal güvencemiz kapsamında olması bence çok yerinde bir uygulama.İşlemeyen sağlık sistemine eleştirilerinizde gerçekten çok haklısınız sayın Özdilek,ama bu durum daha çok sağlık sisteminin gerçeği .Hepimiz biliyoruz ki özelden hekimlerin takibine girmezsek sağlığımıza kavuşmak bir hayal oluyor.Ama ben yeni sistemde primimi yatırıp, bir devlet memurundan farkım olmaz şekilde sağlık imkanlarından yararlanabiliyor olmamız yönündeki bu düzenlemeyi çok yerinde buluyorum yineleyerek.Son düzenlemelerle karışıklıkların ortadan kalkmış oldu.Primler gerçekten baya bir yük gibi ama serbest mesleğiz işte.
Old 11-10-2011, 15:46   #5
Av. Fatma A. Ş.

Hem avukatlar için yeni SGK uygulaması hakkında bilgi almak, hem de daha önceki yasaya göre avukatların yaşadıkları mağduriyetleri belirtmek için yazma ihtiyacı duydum. 2008 yılından önce bir baroya kaydı olan avukat kendi adına vergi kaydı olmasa hiçbir yerde çalışmasa dahi prim ödemek zorunda kalıyordu, bu şekilde bir baroya kaydı olmasına rağmen çalışma imkanı olmamış avukat arkadaşlarımdan, zor durumda kalan arkadaşlarım oldu. Aslında yeni yasayı tam olarak bilmiyorum. Hala bir avukatın baroya kaydının olması durumunda prim ödeme zorunluluğu var mı, yoksa vergi kaydının mı olması gerekiyor? Bu konuda bilgi verirsenin sevinirim. Şimdiden teşekür ederim.
Old 14-10-2011, 03:30   #6
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan Av. Fatma A. Ş.
Hem avukatlar için yeni SGK uygulaması hakkında bilgi almak, hem de daha önceki yasaya göre avukatların yaşadıkları mağduriyetleri belirtmek için yazma ihtiyacı duydum. 2008 yılından önce bir baroya kaydı olan avukat kendi adına vergi kaydı olmasa hiçbir yerde çalışmasa dahi prim ödemek zorunda kalıyordu, bu şekilde bir baroya kaydı olmasına rağmen çalışma imkanı olmamış avukat arkadaşlarımdan, zor durumda kalan arkadaşlarım oldu. Aslında yeni yasayı tam olarak bilmiyorum. Hala bir avukatın baroya kaydının olması durumunda prim ödeme zorunluluğu var mı, yoksa vergi kaydının mı olması gerekiyor? Bu konuda bilgi verirsenin sevinirim. Şimdiden teşekür ederim.
Avukatın baro levhasına kaydının akabinde 3 ay içerisinde kendisine ait bir büro açma zorunluluğu mevcut.
Alıntı:
Yazan AK MADDE 43.
Her avukat, levhaya yazıldığı tarihten itibaren üç ay içinde baro bölgesinde bir büro kurmak zorundadır. Büronun niteliklerini barolar belirtir.

Alıntı:
Yazan AK MADDE 190
Topluluk Sigortası primlerini, topluluk sözleşmesinde gösterilen zamanda ödemiyen avukatın adı baro yönetim kurulunun karariyle, birikmiş prim borcunu, sözleşmedeki şartlar dairesinde ödeyinceye kadar, baro levhasından silinir ve durum ilgili yerlere bildirilir
Kanuna göre 3 aya kadar bir çalışma adresi edinmek lazım.Eğer bu bildirilmezse baro levhasından silinme ile ilgili madde açık.Yeni mevzuat 2008 ekiminden sonra,serbest avukatları topluluk sigortalısı olmaktan çıkarıp,5510 kapsamında 4-b li yani bağkurlu yaptı.Kanunlara göre olması gereken levhaya yazılmanın ardından 3 aya kadar bir sigorta koluna tabi olmak ister işçi avukat ister serbest avukat olarak.Eğer büro açarsanız, işyeri vergi kaydı açtırmak gerekiyor ki bu durumda primler de ödenmek zorunda.İşçi avukat ise de onun primlerini de, işveren avukatı ödeyecek.
Ancak uygulamada barolar biraz toleranslı davranıyor .Çünkü genelde bu sorunu henüz meslek hayatının başındaki genç meslektaşlar yaşıyor.,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi