Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tanıma ve tenfiz davasında taraf

Yanıt
Old 19-01-2011, 21:11   #1
Av. salih aydın

Varsayılan tanıma ve tenfiz davasında taraf

Arkadaşlar Merhaba;
Öncelikle sitemize yeni üye olduğumu belirterek; böyle bir sitenin varlığının beni mutlu ettiğini ve emeği geçen, bilgi hazinelerini site içi aileye paylaşan herkese teşekkürederim.

benim sorum şu olacak;
Türk vatandaşın biri uzunca bir süre önce kaçak yoldan yurt dışına çıkıyor. Burdaki ailesi de miras paylaşımı için onu 2000 yılında öldü gösterip kayıtlara işliyor; yurt dışına çıkan şahıs orada halen türk vatandaşı olarak yaşıyor,evleniyor ve üç çocuk sahibi oluyor. Gittiği ülkenin vatandaşlığını da almamış ve o ülke kayıtlarında da halen Türk vatandaşı görünmektedir. Yakın zamanda çocuklarından biri (28 yaşında) Türkiye' ye dönüyor ve şimdi amcaları onu türk vatandaşı olarak kaydettirmek isteyip babasına düşen mirası vermek istiyor. Baba ölmüş olmakla birlikte diğer iki çocuk halen yurt dışında ve evli olduklarından dönmeyecekler. Ayrıca yurt dışına giden ve orada ölen kişinin evli olduğu ve 3 çocuğu olduğuna ilişkin gidilen ülkemahkemesinin kararı var ve kesinleşmiş. ben bu kararı ülkemizde tenfize konu yapmak istyorum; burda davalı taraf kim olacak ve gelen şahsı nasıl türk vatandaşı yapabilirim... Şimdiden teşekkürler... Ayrıntılı birşekilde açıklamakla birlikte mesleğe yeni başladığımdan böyle bir olayla karşılaşmadım ve yerel mahkeme hakimiyle görüşmeme rağmen net bir cevap alamadım; kaynaklarla bilgi verilirse sevinirim
Old 20-01-2011, 00:45   #2
Av.Suna SOYDAŞ

Öncelikle 2000 yılında nasıl öldü gösterilmiş bu kişi anlamadım ama sanırım gaiplik kararı alınmış. Gaiplik kararının aksi her zaman ileri sürülebilir. Öncelikle ölüm ihtimaline dayalı alınan gaiplik kararının iptali için dava açmanız gerekli. yabancı mahkeme kararının içeriğini anlayamadım ama sanırım ölüm üzerine alınan veraset ilamı. Bu halde bu karar delil gösterilerek gaiplik kararının kaldırılması gerekir. Bu durum düzeltildikten sonra kişinin evliliği ve çocukları o ülke nüfus kayıtlarının konsolosluk kanalı ile getirtilerek nüfusta idari işlemle kaydettirmek gerekir. Bu halde çocuklar zaten bu işlemle türk vatandaşı olacaklardır.
Biraz karışık oldu galiba ama sizin olay da fazlasıyla karışık ve çözümü biraz zaman alacaktır. )
Old 20-01-2011, 21:18   #3
Av. salih aydın

cevabınız için teşekkürederim. ancak kişi beyan üzerine ölü kayıt edilmiş. ama bunun fark etmeyeceği kanaatindeyim; çünkü 2000 yılında ölmüş gözükse dahi çocukları 1980 doğumlu olduğundan dolayısıyla her halükarda 2000 öncesi yaşadığı sabit. yabancı mahkeme kararı ise; türk vatatndaşının x şahısla evlendiği ve belirttiğim 3 çocuğun da bu evlilik içinde dünyaya geldiğinin tespitine yönelik bir karardır....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi