Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Yrd. Doç. Dr. İrfan Yazman Hocamızı Kaybettik

Yanıt
Old 12-11-2009, 09:48   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Varsayılan Yrd. Doç. Dr. İrfan Yazman Hocamızı Kaybettik

Ankara Hukuk Fakültesi'nin eski öğretim üyelerinden, Atılım Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İrfan Yazman'ı kaybettik.
Çok değerli hocamızı yarın Maltepe Camiinde uğurlayacağız.

Doğru sözcükleri bulmakta zorlanıyorum. Üzüntümüz büyük...

Aşağıda yaşamöyküsünü aktarıyorum.

"Dr. İrfan YAZMAN 1963’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı Fakülte’de Medeni Hukuk Kürsüsü’nde asistanlığa başladı. “Kaynakların Türk Medeni Hukukunda Tâbi Olduğu Rejim” konulu tezi ile 1969’da doktorasını tamamladı. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra 1971-1973 yıllarında Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Alexander von Humboldt bursu ile doçentlik çalışmalarına başladı. Tez konusu, meslek eğitimi hukuku alanında çıraklık sözleşmesi idi. 1972 yılında Hamburg Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ndeki öğretim üyeliği görevine 1988 yılı sonuna kadar devam etti. Bu süre zarfında Ankara Üniversitesi DTCF’nde, Hacettepe Üniversitesi İİBF’nde hukuka giriş dersi verdi. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 1984/85 yılında iki sömestr medeni hukuk ve borçlar hukuku dersleri verdi. 1986 yılı yaz sömestrinde Münster Hukuk Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora sınıflarında medeni hukuk, borçlar hukuku ve karşılaştırmalı hukuk dallarında ders verdi. 30’un üzerinde yayınlanmış kitap ve makalesi bulunuyor.
Meslek eğitimi alanındaki çalışmalarına kamuya yararlı Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayii Destekleme Vakfı’nda (MEKSA) Genel Sekreter olarak devam etti, bu alandaki yasama ve reform çalışmalarına katıldı, kitap ve makaleler yayınladı. 1993-1998 arasında kısa adı TES-AR olan Araştırma Enstitüsü’nün müdürlüğünü üstlendi, 30’un üzerinde eseri yayına hazırladı. 1998-1999’da çocuk işçiliğinin önlenmesi konusundaki ILO sözleşmesi ve tavsiye kararının müzakerelerine ÇSGB Danışmanı olarak katıldı. TESK Danışmanı olarak 1995’tenberi Türkiye-AB Ekonomik ve Sosyal Karma İstişare Komitesi üyeliği görevinde bulunuyor. KOBİ’lerin teminat sorununu çözmek amacıyla 1991’de kurulan kamuya yararlı Kredi Garanti Fonu İşletme ve Araştırma A.Ş.’nin Yönetim Kurulu’nda MEKSA’yı temsil etmektedir.

Dr. İrfan Yazman, Eylül 2003’ten beri atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyeliğini sürdürmektedir."
Old 12-11-2009, 15:55   #3
Doç. Dr. Özge Yücel

Acı Kaybımız İrfan Yazman
ACI KAYBIMIZ

Fakültemiz Emekli Öğretim Üyesi,
Dr. İrfan YAZMAN

Vefat etmiştir. Merhumun cenazesi 13.11.2009 Cuma günü Maltepe Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecektir.

Hocamıza Tanrı’dan rahmet, kederli ailesine ve tüm Hukuk camiasına başsağlığı dileriz.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ
http://www.law.ankara.edu.tr/?bil=bi...&haber_id=1074
Old 12-11-2009, 16:12   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

MEKSA VAKFI GENEL SEKRETERİ, ÇOK DEĞERLİ HOCAMIZ, HUKUK DOKTORU

Sayın İrfan YAZMAN

11 KASIM 2009 GÜNÜ HAKKIN RAHMETİNE KAVUŞMUŞTUR.

Meksa Vakfı'nda eğitim alıp hayata tutunan binlerce öğrenciyi ve sorumluluğunu yüklendiği herkesi kendinden önce düşünmeyi bir yaşam biçimi olarak kabul etmiş olan müşfik bir bilim insanını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bizler onu güler yüzü, nezaketi, dürüstlüğü, özgüveni, çalışma disiplini ve eserleri ile hep yüreğimizde yaşatacağız. Kendisini ebedi yolculuğa uğurlarken merhuma Tanrı'dan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevdiklerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

MEKSA VAKFI

http://www.meksa.org.tr/
Old 13-11-2009, 14:25   #5
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Yazman'ın tüm sevenlerine, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.
Nur içinde yatsın.
Old 13-11-2009, 23:09   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Sevgili İrfan Hocam, sizi ve yüksek karakterinizi, inceliğinizi, bilgeliğinizi unutmayacağım.

Sizi bugün toprağa vermek çok zordu, buna tanık olmak zordu. Belki her şey istediğiniz gibi olmadı ama siz de biliyorsunuz ki sizi seven, sayan, size yürekten bağlı olan o kadar çok kişi vardı ki bugün! Öğrencileriniz hep oradaydı, hatta sizi omuzlarında taşıdılar. O öğrenciler, son günlerinizde benimle konuşurken derslerini endişe ettiğiniz öğrenciler size bağlılıklarını, sevgilerini gösterdiler. Mezun olan öğrencileriniz de gelmişti. Sevgili hocam, herkesin usunda, yüreğinde inceliğinizle hoş bir anı bırakarak ayrıldınız. Sonuna dek dik duruşunuz, hastalığa karşı herkesten çok gösterdiğiniz direncinizle hayran bıraktınız herkesi. Sizi çok seviyoruz. İyi ki geldim değil mi hocam geçen hafta yanınıza, herkes karşı çıktığı halde ziyaretime, sizi görmekten alıkoyamadım kendimi. İyi ki geldim değil mi hocam, en azından benimle ilgili olarak görebilseydim düşünceniz olmadan, söyleyeceklerinizi söyleyebildiniz bana. Sizi çok seviyorum hocam.
Old 17-04-2010, 22:24   #7
Doç. Dr. Özge Yücel

İrfan Hocamı özlüyorum, ondan öğreneceğim çok şey vardı, yarım kaldı. Hatta yolun başındaydık daha. Eksik kaldım hocam. Sizden kalanlarla yüzleşmek hâlâ zor geliyor bana, hâlâ zamanın sizin eksikliğinizin bende açtığı yarayı kapatmasını bekliyorum. Ama yapacaklarım aklımda, yüreğimde... Hiçbirini unutmadım. Sizden kalanları da kalacakları da unutmadım, ilk adımı attım bile.
Old 08-11-2010, 21:46   #8
Doç. Dr. Özge Yücel

Çok kıymetli hocamız Dr. İrfan Yazman'ın aramızdan ayrılışının birinci yıldönümünde onu gömütü başında anıyoruz. Anma törenine katılmak isteyenlere saygıyla duyurulur.

ANMA TÖRENİ

Gün: 11. 11. 2010

Saat: 11.00

Yer: Cebeci Gömütlüğü
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi