Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Murisin Bankadaki Parasının Çekilmesi

Yanıt
Old 13-05-2015, 16:46   #31
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Dijle Durgunlu
Merhaba....
doğru mu anladım emin olmak istiyorum.Açılacak bu davada,davalı banka mı? Ve eğer öyleyse bankanın merkez yada ilgili şubesinin olduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesi mi yetkili?

Davalı: Banka, Mahkeme:Şubenin bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesi.
Old 06-06-2016, 12:11   #32
Av.AEU

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Davalı: Banka, Mahkeme:Şubenin bulunduğu yer sulh hukuk mahkemesi.

Merhabalar,

Bu davada banka niçin "davalı" olsun ki?
Bence davalı tarafta sadece diğer yasal mirasçılar olmalı. Zaten TMK 644 de "diğer mirasçılara" yapılacak bir çağrıdan bahsediyor. Dava sonunda elbirliği mülkiyeti paylı mülkiyete dönüştürüldüğünde ve buna ilişkin mahkeme kararı bankaya ibraz edildiğinde banka, her bi miraçıya yasal miras payı oranında ödeme yapmak zorunda. Banka buna rağmen ödeme yapmazsa işte ancak o zaman davalı olabilir diye düşünüyorum.

Nasıl ki ortaklığın giderilmesi davası diğer paydaşlara yöneltiliyorsa, ortaklığın giderilmesi mertebesine ulaşmayan ve fakat belirli bir mal üzerindeki mülkiyet türünün değiştirilmesini amaçlayan bu dava da diğer paydaşlara (yasal mirasçılara) karşı ikame edilmedilir.

Bankaya karşı açılan olası bir davanın "husumet yokluğundan" reddedileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 06-06-2016, 12:31   #33
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.AEU
Merhabalar,

Bu davada banka niçin "davalı" olsun ki?
Bence davalı tarafta sadece diğer yasal mirasçılar olmalı. Zaten TMK 644 de "diğer mirasçılara" yapılacak bir çağrıdan bahsediyor. Dava sonunda elbirliği mülkiyeti paylı mülkiyete dönüştürüldüğünde ve buna ilişkin mahkeme kararı bankaya ibraz edildiğinde banka, her bi miraçıya yasal miras payı oranında ödeme yapmak zorunda. Banka buna rağmen ödeme yapmazsa işte ancak o zaman davalı olabilir diye düşünüyorum.

Nasıl ki ortaklığın giderilmesi davası diğer paydaşlara yöneltiliyorsa, ortaklığın giderilmesi mertebesine ulaşmayan ve fakat belirli bir mal üzerindeki mülkiyet türünün değiştirilmesini amaçlayan bu dava da diğer paydaşlara (yasal mirasçılara) karşı ikame edilmedilir.

Bankaya karşı açılan olası bir davanın "husumet yokluğundan" reddedileceğini düşünüyorum.

Saygılarımla.

Merhaba,

Önceki mesajlarıma bakınca, "bankanın pasif husumeti" ile ilgili bir şey yazmamışım. Alıntısını yaptığınız mesajda banka yer alıyor. Acele ile yapılmış bir hata. Düzeltme fırsatı verdiğiniz için teşekkürler. Oysa önceki mesajlarımda takip ettiğim davalardan söz etmişim. Şu anda da karara çıkmış ama henüz kesinleşmemiş "mevduattaki elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesi" davası var ve taraf ABD'deki diğer mirasçı. Yine derdest olan bir davada taraflar mirasçı ve konu taşınmazdaki "elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesi" davasıdır.
Old 06-06-2016, 12:42   #34
Av.AEU

Belirsizliği giderdiğiniz için teşekkürler üstat
İyi çalışmalar dilerim,saygılarımla.
Old 06-06-2016, 17:36   #35
Cumhur Okyay

İyi de tarla mı, arsa mı, yoksa 10 katlı bina mı ?..
Menkul mal olan para Bankada, Veraset ilâmı ve mirasçıların adı ve hisseleri ortada..
Vasiyetname varsa, (istisnai durum) sonradan biri birlerine rücû ederler.
Başımdan da çok geçti ve fakat uygulamayı içime sindirmiyorum.. Bir noktada, mirasçılardan biri veya bir kaçının zorunlu ihtiyacı da olabilir. Muris, bu parayı böyle beklesin, uzasın diye mi bırakmış?
Saygılarımla...
Old 26-12-2016, 16:08   #36
selinSSS

Sayın Av. Suat Ergin , düzeltme mesajı da benim içi net olmadı

Husumet bankaya yöneltilmiyor, davalılar diğer tüm mirasçılar oluyor değil mi?

Banka aleyhine açılan davalarda iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevirilmesi gereğinden red talebinin iptaline dair husumet yöneltilen davalar ..

Bir de Harca tabi değer olarak mirasbırakanın bankadaki parası üzerinden mi harç ödemeliyiz, yoksa dava açılışında başvuru harcı yeteli mi?

Nitekim yüksek meblağlarda yüksek harç çıkacak
Old 28-12-2016, 15:14   #37
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan selinSSS
Sayın Av. Suat Ergin , düzeltme mesajı da benim içi net olmadı

Husumet bankaya yöneltilmiyor, davalılar diğer tüm mirasçılar oluyor değil mi?

:

Doğru anlamışsınız.

Alıntı:
Banka aleyhine açılan davalarda iştirak halindeki mülkiyetin paylı mülkiyete çevirilmesi gereğinden red talebinin iptaline dair husumet yöneltilen davalar ..

Cümlenizin sonunu anlamadım ama banka aleyhine dava açılmamalı.

Alıntı:
Bir de Harca tabi değer olarak mirasbırakanın bankadaki parası üzerinden mi harç ödemeliyiz, yoksa dava açılışında başvuru harcı yeteli mi?

Harç maktudur, miktar önemli değil.
Old 30-12-2016, 15:29   #38
primavera

Merhaba,

Meslektaşlarında belirttiği üzere bu konuda farklı uygulamalar bulunmaktadır. Halihazırda bir tereke davası devam ediyor ise bu Mahkeme den de talep edebilirsiniz. Tereke hakimliğinin böyle bir zorunluluğu yok ama bazıları tereke hesabına yatırılan bu parayı payları oranında mirasçı hesaplarına aktarıyor. İyi yıllar.
Old 05-01-2017, 20:20   #39
Av.Figen Koç

Arkadaşlar dava ile uğraşmak yerine banka ile uğraşırsanız veraset ilamı doğrultusunda parayı çekebiliyorsunuz. Nitekim bazı arkadaşlar bu yolla parayı almışlar. Biz de epey uğraş sonucu %20 vergi depo edilerek kalan kısmı almıştık.
Old 06-01-2017, 13:25   #40
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Figen Koç
Arkadaşlar dava ile uğraşmak yerine banka ile uğraşırsanız veraset ilamı doğrultusunda parayı çekebiliyorsunuz. Nitekim bazı arkadaşlar bu yolla parayı almışlar. Biz de epey uğraş sonucu %20 vergi depo edilerek kalan kısmı almıştık.

Bankaların uygulamaları farklı maalesef. Siz hangi bankadan alabildiniz. Akbank vermez, misal.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi