Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanmak Çok Mu Zor ?

Old 23-10-2002, 15:06   #1
ADNE

Varsayılan Boşanmak Çok Mu Zor ?

Merhaba sayın hukukçular ;

Yaklaşık 4 ay önce eşimden boşanmak istediğimi oturup medeni bir şekilde anlattım kendisine. Kendime göre sebeplerim vardı ;
Kadınlık görevinin yerine getirmemesi,aile bütçesine katkıda bulunmaması,kaynana ve kayınpeder sıkıntım,daima temizlik ve düzen sorunu,evde sayılı zamanlarda yemek yapılması,kıskançlık
duygusunun aşırı ilerlemesi sonucu '' başka biri var mı ? ''soruları,
kendime vakit ayıramam,maddi borcumun yükselmesi vs vs.
Kısacası onu artık istemediğime,hiçbir duygu beslemediğime
ömrümün geri kalan zamanını onunla birlikte geçirmek istemediğime karar verdim.(Yaklaşık 1,5 yıldır bu duyguyla
yaşıyordum.)
Son 5 aydır (aynı evdeyiz) işlerimin aşırı yoğunluğundan ve adli
tatilinde araya girmesi sebebiyle dava açamadım.Kendisi sonunda
anlaşmalı boşanmayı kabul etti.Ama ne yazık ki hala nafaka miktarı
konusunda hemfikir olamadık.(olsaydık şaşardım zaten)
7 yıllık evlilik (samimi olucam;herşey yüzeyseldi) + 2 yaşında kız
çocuk.Diyeceksiniz ki napıyorsun ?
YİTİRMELİ NE VARSA , BAŞTAN BAŞLAMALI...
Sonuç olarak 650 milyon maaşlı çalışıyorum,benden 300 milyon nafaka talep ediyor ve otomatikman biz anlaşmalı boşanamıyoruz.
Tek taraflı ben açayım davayı diyorum,inat yapıp 3 yıla uzatacak
diye düşünüyorum. Ama şunu biliyorum ki oda bıktı böyle yaşamaktan.Yanlış anlaşılmasın ortada hiçbir kavga,içki,kumar,başka kadın veya erkek,dayak vb yok. Sadece
evde iki yabancı gibiyiz,kızımız için göstermelik bir roldeyiz.Neden
bütün bunları anlattım biliyor musunuz?
Gerçekten medeni bir şekilde boşanmak istiyorum,kim etkilenecekse minimum seviyede etkilensin.Ama şuda bir gerçek
anlaşmalı olamıyorsa , tek taraflı davada mutlaka bir çıkış yolu vardır diye umuyorum...
Bana bu konuda CİDDİ yardımları olabilecek mutlaka birileri vardır!
Old 23-10-2002, 15:21   #2
Kıvılcım

Hiç sanmıyorum sayın ADNE.. Size bu konuda yardımcı olacak hukukçu düşünemiyorum. Anlatımınız bile güven vermiyor.
Old 24-10-2002, 08:35   #3
ADNE

Hukukçu olmadığınızdan dolayı,kanımca onların adına konuşamazsınız.Peki bana söyleyebilir misiniz ? Böylesine sanal bir ortamda neye dayanarak güven vermediğimi düşünebildiniz ?
Chat yaptığınız kişiler çok güvenilir galiba ?
Saygılarımla...
Old 24-10-2002, 17:11   #7
Admin

Varsayılan Ynt: Boşanmak Çok Mu Zor ?

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: ADNE
Bana bu konuda CİDDİ yardımları olabilecek mutlaka birileri vardır!

Size bu konuda ciddi yardımı olabilecek biri elbette danışacağınız bir avukattır.

Benim merakımı celbeden husus aylık 300 milyon nafakayı gerçekten çok mu bulduğunuz? Elbette eşinizin bu nafakayı sadece kendisi için mi yoksa hem çocuk hem kendisi için mi istediğini bilemiyorum ancak ikinci ihtimalin doğru olduğu varsayımından hareket edersek kanaatimce aylık 300 milyon iki kişinin geçimi için çok bir miktar değil. Maaşınızdan geriye kalacak 350 milyonu siz kendiniz için yeterli görmezken, bu miktardan daha azının iki kişi için (üstelik biri çocuk) yeterli olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Ancak nafaka konusunda mutabık kalıp kalmamanız da pek birşey ifade etmeyecektir, zira boşanma davası bittikten sonra dahi nafaka miktarının değişmesi (=artma veya azalma ama uygulamada elbette hep artma) için her iki tarafında da her zaman yeni dava hakkı var. Kısaca siz bugün için X TL nafaka konusunda mutabık kalarak boşansanız dahi, bundan 1 yıl sonra bunun Y kadar arttırılmayacağının garantisini alamazsınız.. Daha fazla bilgi için lütfen bir avukata danışınız..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi