Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Yurtidisinda Hukuk Okumak - Türkiyede denklik

Yanıt
Old 27-12-2009, 20:28   #1
GLY

Varsayılan Yurtidisinda Hukuk Okumak - Türkiyede denklik

Merhaba Arkadaslar,

Derdimi kisaca anlatmak istiyorum : Ben yurt disinda hukuk okudum ve Türk vatandasligim yok. Ama yinede Türkiyede diplomamin gecerli olmasini istiyorum ve istedigim zaman Türkiyede Avukatlik yapabilmek istiyorum.

Aylardir Konsolosluktan olsun YÖK ten olsun internetten olsun bilgi edinmeye calisiyorum ama aldigim bilgiler bana güven vermiyor. Hersey cok karmasik geliyor bana. Bu konuda bana yardimci olabilecek birileri var mi burda ?

Kesin cevap alamadigim sorulardan bazilari:

Türkiyede denklik icin sinav vermem gerekiyor mu (Yök evet diyor, konsolosluk hayir diyor) ?
Tekrar unide okumam gerekiyor mu (Yök 1 yil dan bahsediyor, konsolosluk hayir diyor) ?
Avukatlik sinavi var mi Türkiyede?
Avukatlik icin kac yil staj yapmak gerekiyor?

Her türlü yardima cok tessekür ederim simdiden.

Saygilarimla
Gülay
Old 28-12-2009, 17:31   #2
adliyargı

Bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışayım sorularınızı.Şöyle ki;

1-)Evet.Türkiye'de denklik sınavı vermeniz gerekiyor.
2-)Hayır.Denklik sınavını vermeniz kafidir.
3-)Hayır.Yani halihazırda bir sınav yok.Vardı kaldırıldı.Anayasa Mahkemesi iptal etti uzun hikaye Velhasıl kelam yok.
4-)1 yıl. 6 ayı adliyede 6 ayı bir avukatın yanında.

YÖK'ün 2. soru için 1 yıl demesi kafamı karıştırdı açıkçası bildiğim kadarıyla yok.

İyi Günler.
Old 28-12-2009, 23:47   #3
GLY

Cevap icin öncelikle tessekür ederim.

Diyelim ki hersey anlattiginiz gibi, uniye 1 yil boyunca gitmek gerekmiyor. (Yökten aldigim bilgiler beni tatmin etmemisti zaten)
Su an calisiyorum ve isimi kaybetmek istemiyorum. Türkiyeye gittikce sinavlari versem ve tanidik bi avukatin yaninda kendimi stajyer göstersem (orda bulunmadan) olur mu ? Denklik sinaviyla ilgili bilgileri Yökten almam gerekiyor degil mi ? Ve verilmesi gereken derslerin boyutu ne kadar ? (Bu Denklik sürecinden gecmis biriside yazsa cok makbule gececek.)
Old 29-12-2009, 12:38   #4
DMKY

Konu ile alakalı bu forumda cok soru soruldu ve cok bilgi verildi. Forumda arama yapsaydınız bunlara ulasabilirdiniz. Yine de kısaca bilgi vereyim:

Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Staj Yönetmeliği

Madde 4 b) Türk veya yabancı hukuk fakültelerinden birisinin bitirildiğini gösteren belge veya lisans diploması (yabancı bir memleket hukuk fakültesini bitirmiş olanlar ayrıca, Türkiye hukuk fakülteleri programına göre eksik kalan derslerden başarılı sınav vermiş olduklarını belgelemek zorundadırlar.)

Yurtdısında hukuk lisans egitimi alanların Türkiye'de hukuk fakültesi diploması alabilmesi icin, Istanbul Unıversitesi yada Ankara Universitesi Hukuk fakultelerinden fark dersleri vermesi gerekiyor. Bu da 1 yıl ile 3 yıl arası sürebilir. Size 15 tane fark ders cıkartırlarsa, bunları 1 senede veremezsiniz herhalde, sonucta calısan birisiniz. Ayrıca Ingıltere'de hukuk okuyan biri ile Almanya'da okuyan kisiye aynı fark dersler cıkarılmıyor. Bu konu hakkında en iyi bilgiyi bu okulların sekreteryalarından alabilirsiniz. Sonucta her sene bir cok kisi bu amacla bu okullara basvuruyor.

Madde 13 — Staj; Baronun, Cumhuriyet Savcısının ve Hakimin denetiminde yapılır. Stajyer, staj eğitim programını aksatmadan; duruşmalarda, keşiflerde, soruşturmalarda, kararın görüşülmesinde ve yazılmasında hazır bulunur. Kendisine verilen dosya ve kararları inceler ve rapor hazırlar.

...

Adliyede yapılan staj dönemi için, mahkeme ve adalet dairelerinde stajyerlere ayrılmış bir staj defteri ile devam çizelgesi bulunur. Staj devam çizelgesi stajyer tarafından her gün imzalanır. Staj eğitim çalışmaları veya Baroca düzenlenen konferans, panel, sempozyum gibi etkinlikler nedeniyle staj devam çizelgesine imza atamayan stajyer, özrünü belgelemek koşuluyla imza yükümlülüğünden kurtulur...

Viyana'da yasayarak avukatlık stajını yapamazsınız. Burada bulunmanız gerekiyor. Hakkınızda yapılacak bir ihbar ile, staj zamanında Turkiye'de olmadıgınız da rahatlıkla ispatlanır. Buna ragmen bir arkadasım staj süresince Almanya'da yasamıstı.
Old 29-12-2009, 20:16   #5
GLY

Yazmadan önce Forumda arama yaptim fakat bahsettiginiz bilgilerin üzerinden yillar gecmis. Benzer sorulari sormus Viyanadan birisine Mail bile yazdim ama cevap alamayinca birde kendim denemek istedim.

O kisi sadece 5 dersten bahsediyor, konsolosluktaki egitim müsavirligi ama hic ders vermedende alindigini anlatmisti. Herneyse 0 - 5 ders arasi oldugunu kabul ediyorum. 1 yildan daha fazla sürmediginide YÖKten ögrenmistim zaten.

Hem Viyanada yasayarak staj yapamazsiniz diyorsunuz, hemde staj süresince Almanyada yasayan arkadasinizdan bahsediyorsunuz. Demek ki yapiliyormus... Tskler.
Old 02-01-2010, 16:34   #6
DMKY

Alıntı:
Yazan GLY
Hem Viyanada yasayarak staj yapamazsiniz diyorsunuz, hemde staj süresince Almanyada yasayan arkadasinizdan bahsediyorsunuz. Demek ki yapiliyormus... Tskler.

Tamam siz yapmaya calısın ve bu bir sekilde ortaya cıksın ve ilisiginizi kessinler.
Old 02-01-2010, 20:03   #7
adliyargı

Avukatla anlaşırsanız sorun olmaz fakat en azından adliye stajınız süresince TC'de bulunmanız gerekir diye düşünüyorum aksi takdirde zorluk çekersiniz.
Old 08-12-2013, 19:00   #8
GunAz

Merhaba arkadaşlar. Son dönemlerde Yurt dışı diploması için Denklik alan arkadaşlar varmıydı?Bana bir yol göstere bilen meslektaşlara ihtiyacım var, denklik için başvuruda bulunacağım, sınavlar nasıl nerede geçirilir, hangi sorular var. Bu konuda yardım etmenizi önemle rica ediyorum. Teşekkür ederim önceden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi