Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sahte imza,kambiyo senetlerine özgü takip, menfi tespit davası

Yanıt
Old 24-02-2011, 01:35   #1
BALDIRAN

Varsayılan sahte imza,kambiyo senetlerine özgü takip, menfi tespit davası

Merhabalar.Müvekkilim hakkıda bonodan kaynaklanan bir borç iddiasıyla ihtiyati haciz kararı alınmış, 10 liralık haciz kararı alınmasına rağmen 20 liralık haciz uygulanmıştır. Müvekkilim, böyle bir bono tanzim etmediğini, imzanında yazılarında kendine ait olmadığını savunduğu için,
a)Şhtiyati hacze karar veren mahkemede itiraz edilmiştir. Mahkeme talebimizi red etmiştir.
b) Taşkın haciz yapılması kararına itiraz edilmiş, mahkeme, haczedilen malların %40 a satılabileceği, böyle olunca taşkın haczin söz konusu olmadığı gerekçesiyle talebimizi red etmiştir, tarafımızdan temyiz edilmiş,dosya halen yargıtay'dadır.
c) Senedi düzenleyen kişilere karşı savcılığa suç duyurusunda bulunulmuş, imza örnekleri toplanmış, savcılık,imza incelemesi yoluna gitmiştir, henüz soruşturma devam etmektedir.
d) takibin iptali davası açılmış, tatbike medar imzalar gelmiş, istiktap yapılmış, Adli Tıptan, imzanın müvekkile ait imzalarla hiç uyuşmadığı yolunda rapor gelmiştir.
1) Adli tıp raporunun bağlayıcı olmadığı, bir başka bilirkişiden başka bir rapor gelebileceğini bilmekle beraber, siz değerli meslektaşlarıma sorum şu.,
2) İCRA MAHKEMESİNCE VERİLECEK TAKİBİN İPTALİ KARARININ kesin hüküm olmayacağı ve alacak davası açılmasına engel olmayacağı göz önüne alındığında, bu aşamada, borçlu olmadığını kesin hükme bağlamak için menfi tespit davası açmamı önerirmisiniz.
3) Yaklaşık 6 aydır parası bankada bloke edilen (ihtiyaten haczedilen) ve bu nedenle işletmesinin bütün ödemeleri aksayıp çekleri bir bir geri dönen müvekkilin zararlarına yönelik haksız ihtiyati hacizden dolayı dava açmamı (menfi tespit davası sonuçlandığında yada onunla beraber) önerirmisiniz. Çok teşekkürler.
Old 24-02-2011, 12:11   #2
Av. Nilay Parlar

Merhaba,
Menfi tespit davası açmanızı öneririm. Benim de aynı şekilde bir olayım var ancak sıkıntım, bonoda imzasının olduğu iddia edilen şahsın vefaat etmiş olması. Menfi tespit davasını mirasçılar adına açtık. Zaten icra takibi de mirasçılar aleyhine açılmıştır. Aynı şekilde suç duyurusunda bulunduk ancak henüz imza incelemesi sonuçlanmadı. Ben icra mahkemesinde dava açmak yerine doğrudan menfi tespit davası açtım çünkü imza sahibi şahıs ile görüşme imkanımız olmadığından sadece sahteliği ileri sürebiliyoruz. Ayrıca, senet metninde "bedeli malen" yazıyor. Menfi tespit davasında da bu yoldan gitmeye çalışıyoruz. Sonuç ne olur bilemiyorum. Hele de imza merhuma ait çıkarsa, arada hiçbir alış veriş olmadığını nasıl ispatlayacağız bilemiyorum. Savcılık dosyasında alacaklı-sanık, ölene hayvan sattığını karşılığında senet aldığını ifade etmiş. Ancak tanık gösterdiği kardeşi de taraflar arasında araç alım satımı olduğunu iddia etmiş. Aslında burada dolandırılma açık ama tabi menfi tespit davasını bağlayıcılığı tartışmalı. Kısaca menfi tespit davası açmanızda yarar var.
Kolay gelsin.
Old 25-02-2011, 00:38   #3
BALDIRAN

Olmayan şeyin (alışverişin) ispatı olurmu bilmiyorum ama menfi tespit davasında, alacağın varlığını ispatın alacaklı tarafa yüklenmesi daha adil geliyor bana. Bizim olayda, senedi icraya koyan ciranta, lehdar değil. İmza itirazı mutlak defi olduğundan herkese karşı ileri sürülebiliyor ama genede tereddüdlüyüm.Kolay gelsin
Old 13-12-2012, 00:48   #4
mgokalp

Hali hazırda açılmış bir borca itiraz ve takibin iptali davası varken, aynı dava içerisinde taşkın haczin kaldırılması için memur işlemini de şikayet edebilir miyiz?Usul ekonomisi açısından soruyorum, çünkü davayı açtığımız şehirde icra müdürlükleri belli icra mahkemelerine pay edilmiş ve yinr aynı mahkeme inceleyecek. Cevaplarınız için teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi