Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2012, 12:50   #1
meldel

Varsayılan Boşanma nafaka

İki evlilik yaptım. İkinci eşimden boşanmak istiyorum. Çok anlaşmazlıklar yaşıyorum. İki sene önce şiddette bulunmuştu raporum ve 6 ay uzaklaştırması var.Hakim herhangi bir suça karışsan dahi seni tutuklarım demişti. Ortak bir kızım var(4yaşında) Çalışmıyorum sigortam ve gelirim yok. Boşanmak istemiyor benim avukat tutma gibi bir durumum yok. Bana ücretsiz avukat sağlanabilirmi? kızımı bana verirlermi? Kendim ve kızım için ne kadar nafaka bağlanı? Önceki evliliğimden 15 yaşında bir kızım var onun babasından ayrılırken işim olduğu için nafaka istememiştim. Şimdi eski eşimden 15 yaşındaki kızım için de nafaka bağlatabilirmiyim. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-02-2012, 14:20   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu ispatlamanız halinde boşanma gerçekleşebilecektir.

Eşin, evlilik birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediği,şiddet uyguladığı varsa hakaretleri ve her neyse sıkıntı duyduğunuz noktalar bunları tanık dahil her tür delille ispatlamanız mümkündür. Doktor raporu, savcılık şikayetleri, uzaklaştırma kararları, mektup, telefon dökümleri vs..hepsi deliliniz olabilir. En yakın akraba, anne, baba kardeşlerin de şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Açacağınız davada dava tarihindehn geçerli olmak üzere kendiniz ve çocuğunuz için nafaka ve bu nafakaların boşanma kararı kesinleşmesinden sonra da devamını talep edebilirsiniz.

Çocuğunuz anne bakım ve şefkatine muhtaç yaştadır. Velayetini talep edebilirsiniz ve çocuğunuza karşı sorumluluklarında herhangi bir kusurunuz bulunmadığı sürece velayetin tarafınıza tevdii beklenendir.

Nafaka miktarlarını söylemek mümkün değildir. Nafaka borçlusunun gerçek gelir ve mal varlığı değerleri miktarın belirlenmesinde rol oynar.

Ayrıca boşanma davanızın içinde maddi ve manevi olmak üzere iki tür tazminat isteme hakkına da sahipsiniz.

İlk evliliğinizden olan 15 yaşındaki çocuğunuzun velayeti sizde ise ve sizinle yaşıyorsa, onun için ilk eşinize iştirak nafakası davası açabilirsiniz.Yasal hakkınızdır.

Sayın katılımcı,

Tüm bunlar ve daha fazlası için bir avukattan doğrudan destek alarak davalarınıza yön veriniz. Aksi halde hak kaybına uğramınız mümkündür.

Maddi durumunuzun elverişli olmadığını istenen belgelerle kanıtlamanız halinde tarafınıza ücretsiz avukat atanması da mümkündür. Bunun için bulunduğunuz yerin il barosuna yazılı olarak başvurunuz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi