Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ÇekİŞmelİ BoŞanma ve mali haklarım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2011, 16:05   #1
Konuk

Varsayılan ÇekİŞmelİ BoŞanma ve mali haklarım

Merhabalar Ben 8 Yildir Evlİyİm. İlk BaŞlarda DÜzgÜn Gİden EvlİlİĞİm Vardi Ancak Son 3 Yildir EŞİmle Sorunlar YaŞamaktayim EŞİm Toplum İÇİnde Yada Yalnizken Benİ SÜreklİ AŞaĞilayici DavraniŞlarda Bulunmaktaydi.baŞta Bunlari Şakaya Vurup GÜlÜp GeÇİyordum Ama Dayanilmaz Boyutlara UlaŞmaya BaŞlamiŞti.bİzİm Asil Sorunlarimiz Bundan 3 Yil Önce Çocuk DÜŞÜrmemden Sonra BaŞladi. Zorunlu KÜrtaj DÖnemİnde Bİle Benİm Yanimda Yoktu. Çocugun Neden DÜŞtÜĞÜnÜ AraŞtirmak İÇİn Doktorlara Gİderken HİÇ Bİrİnde Yanimda Yoktu. Daha Sonra 2 Defa TÜp Bebek Denemesİ Yaparken Bİle BoŞuna Yapiyoruz BoŞuna Para Harciyoruz Gİbİ Laflar SÖylemeye BaŞladi.ve ÇaliŞtiĞim İÇİn Kendİsİ Bİr Masraf Yapmadi Her TÜrlÜ Masrafi Ben KarŞiliyordum. TÜp Bebek Denemelerİmİzde BaŞarisiz Olunca Şu An İÇİn ÇocuĞumuz Yok Ve Bana En Son Bİr TartiŞmamiz Esnasinda Bana Senİn ÇocuĞun Bİle Olmuyor Lafi BardaĞi TaŞiran Son Damla Oldu Ve KÖtÜ Bİr Şekİlde Kavga Çikti Aramizda. Bende Annemİn Evİne Gİttİm. Bana Bİr KaÇ GÜn İŞ Seyahatİne ÇikacaĞini SÖyledİ Bende O Sirada Gelİp EŞyalarimi Toparlarim Dedİm. O Yokken Bİr Yardimci Ve Naklİyecİ Tutup Çeyİz Olarak GİtİrdİĞİm EŞyalarimi Ve Özel EŞyalarimi Toparladim Evden. Aldiklarimida Bİr KaĞida Yazip Benİmle Beraber Gelen İnsanlara İmzalattim. Artik Yollarimizi Ayirmak Üzereyİz HenÜz Dava AÇmadik Konunun Özetİ Bu Şİmdİ Benİm Bİr KaÇ Sorum Olacak:1-ben EŞyalarimi Aldim Çiktim O Evden Yokken Bu Bİr SuÇmudur. O Da Evden Bunlari Alip GİtmİŞ Dİye Bana Tazmİnat Davasi AÇabİlİrmİ. 2- Evlenİrken Benİm Kendİme Aİt Bİr Arabam Vardi Evlendİkten Sonra Bunu Satip Kendİ Adima Kredİ Çekerek Yenİ Bİr Araba Aldik Vce Kredİnİn Tamamini Ben Ödedİm. Ama Evlİkte Edİnİlen Ortak Mal OlduĞu İÇİn EŞİm Arabayi Satacaksin Parasini BÖlÜŞeceĞİz Dİyor. Buna Hakki Varmi. 3- EŞİm Benİm Ek Kredİ Kartimi Kullaniyor Ve Buna 6.000 Tl Borcu Var. Ve Bunu Ödemİyor Benİ Maddİ AÇidan Zor Duruma Sokuyor. Bunu Ödetmek İÇİn Ne Yapabİlİrİm. 4- BÜtÜn Bunlardan Bİz AnlaŞmali BoŞanma Davasi AÇamiyacaĞimiza GÖre ÇekİŞmelİ Dava AÇmak Zorundayiz Bu Durumda EŞİmİnmİ AÇmasi Benİm İÇİn İyİ Olur. Ya Da Şİmdİkİ Şartlarda BÖyle Bİr Davanin Malİyetİ Ne Olur.
GÖtermİŞ OlduĞunuz İlgİye Şİmdİden TeŞekkÜr Ederİm.
Old 15-09-2011, 08:49   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Müşterek konut olduğu için eşyaları almanızda sıkıntı oluşmayacağını düşünüyorum.Şikayet söz konusu olsa dahi ispatta sıkıntı yaşanacaktır.Arabanızı sattığınızı ve katkı payınızı ispatlanamız durumunda hak kaybına uğramınız önlenecektir.Davayı sizin veya eşinizin açması maliyette çok büyük bir değişiklik yaratmayacaktır.

Her aşamada hak kaybına uğramamanız için doğrudan bir avukattan hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 15-09-2011, 13:20   #3
Konuk

Varsayılan Teşekkür ederim

İlginize çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın ben bu konulara çok yabancı olduğum için tırnak içinde verdiğiniz cevabı anlayamadım""Arabanızı sattığınızı ve katkı payınızı ispatlanamız durumunda hak kaybına uğramınız önlenecektir." ben arabamı satmak istemiyorum ve onada bir hak vermek istemiyorum
Old 15-09-2011, 14:58   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
İlginize çok teşekkür ederim. Kusura bakmayın ben bu konulara çok yabancı olduğum için tırnak içinde verdiğiniz cevabı anlayamadım""Arabanızı sattığınızı ve katkı payınızı ispatlanamız durumunda hak kaybına uğramınız önlenecektir." ben arabamı satmak istemiyorum ve onada bir hak vermek istemiyorum

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliği öncesi size ait olan arabanızı satmışsınız ve bu paraya kredi çekip ek yaparak yeni bir araba almışsınız. Satım bedeli sizin şahsi malınız kabul edilip bunu değer artış payı olarak talep edebilirsiniz. Ayrıca arabanın kalan değeri üzerinde ise eşinizin tasfiye payı alacağı vardır ve bu da kalan değerin yarısı kadardır.

Eşiniz bu katkı payı alacağını istiyorsa, önce boşanma davası kabul edilip kesinleşmelidir ve edinilmiş mallara katılma rejiminin tasfiyesi ve alacak davası açmalıdır.

Eşinizin kullanmakta olduğu kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz ancak bu zamana kadar yapılan harcamalardan bizzat siz sorumlusunuz. Eşinizle ancak bir iç sözleşme yaparak bankaya ödemek zorunda olduğunuz meblağı sonasında eşinizden alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bu iç sözleşme bankayı bağlamaz.

Boşanma davanızın içinde, nafaka ve ayrıca maddi ve manevi tazminat talep etme haklarınız da vardır.

Sayın Katılımcı,

Mal rejimi tasfiyesi ve boşanma davaları profesyonellik gerektirir. Tek başınıza bu davaları takip etmeniz mümkün değildir.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukatla birlikte hareket ediniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi